Сабақ тақырыбы : Кесіндінің ортасының координаталары



бет1/4
Дата14.05.2024
өлшемі65.26 Kb.
#501032
түріСабақ
  1   2   3   4
1 matematika 10 keistiktegi-vektorlar kesindini-ortasyn-anytau ysamerzimdi-zhospar


Сабақ жоспары

10.3В Тікбұрышты координата жүйесі және кеңістіктегі векторлар

Мектеп:

Күні:




Сынып: 10

Қатысқандар саны: 12

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Кесіндінің ортасының координаталары




Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Кеңістіктегі кесінді ортасының координаталарын таба білу




Сабақ мақсаттары

Координаталарымен берілген қарапайым есептерді шеше алады: екі нүктенің ара қашықтығын табу, кесіндінің ортасын табу, берілген қатынаста кесіндіні бөлу.




Бағалау критерийлері

Кесінді ұзындығының формуласын біледі




Кесінді ортасын табу формуласын біледі




Берілген векторға перпендикуляр вектор координаталарын табу формуласын біледі




Вектор ұзындығын табады




Кесіндінің ортасының координатасын табады




Берілген векторға перпендикуляр вектор координаталарын табады




Тілдік мақсаттар

Оқушылар:
Вектор түрлеріне “болғанда/егер” сөздерін қолданып ауызша анықтама бере алады
Пәнге қатысты лексика мен терминология вектор, коллинеар векторлар,
тең векторлар
нөлдік вектор
координаттар, жазықтық, арақашықтық, бұрыш, вектордың координаттық осьтердегі проекциясы бірлік векторлар
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Бағытталған кесіндіні вектор деп аталады.
Егер векторлар бағыттас және абсолют шамалары тең болса, олар тең векторлар деп аталады.
Егер вектордың басы мен ұшы беттесетін болса нөлдік вектор деп аталады.
Егер екі вектор бір түзудің бойында немесе параллель түзулердің бойында жататын болса, онда бұл векторларды коллинеар векторлар деп атайды.




Құндылықтарды дарыту

сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген сүйіспеншілікті қалыптастыру.




Пәнаралық байланыстар

Физика, алгебра




АКТ қолдану дағдылары

Презентация




Бастапқы білім

Декарт координаттар жүйесі ұғымын түсіну. Түзудің теңдеуін, олардың қайдан алынатынын білу.







Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Басы
3 мин
7 мин

Ұйымдастыру
Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасы тексеріледі. Қиындық туғызған есептерді талдау.
№ 4, 6, 7.
Өзіндік жұмыс.
1 нұсқа
1) А(-1; 0; 2) және В(1; -2; 3) нүктелерінің арақашықтығын табыңыз. (5 балл)
2) А (4; - 2; 3) нүктесінен 7 қашықтықта орналасқан Ох осіндегі нүктені табыңыз. (7 балл)
2 нұсқа
1) А (2; 3; 1) және В(1; 1; -1) нүктелерінің арақашықтығын табыңыз. (5 балл)
2) А(-3; 2; 4) нүктесінен 13 қашықтықта орналасқан Ох осіндегі нүктені табыңыз.(7 балл)
нұсқа
А(-1; - 2; 3) мен В(-2; 0; 1) нүктелерінің арақашықтығын табыңыз. (5 балл)
2) А(3; -4; 6) нүктесінен 13 қашықтықта орналасқан Ох осіндегі нүктені табыңыз.(7 балл)
4 нұсқа
1) А (-2; -3; 1) және В(-1; - 1; 3) нүктелерінің арақашықтығын табыңыз. (5 балл)
2) А (-2; 3; 4) нүктесінен 7 қашықтықта орналасқан Ох осіндегі нүктені табыңыз. (7 балл)
Жауабы. 1 нұсқа. 1) 3; 2) (10; 0; 0) , (-2; 0; 0).
2 нұсқа. 1) 3; 2) (0; 14; 0) , (0;-10;0).
3 нұсқа. 1) 3; 2) (0; 0; 18) , (0;0;-6).
4 нұсқа. 1) 3; 2) (0;0;-2) , (0; 0; 10).

5 слайд


15 мин



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет