Күні
|
|
Сынып
|
8
|
Пәні
|
Биология
|
Сабақ тақырыбы
|
§58 Ұрықтың дамуы
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушыларға ұрықтың даму кезеңі, жүктілік туралы білім беру.
Білімді өз бетімен игеруге қалыптастырып, білік-білім дағддыларып дамыта отырып білім беру;
Өзін және өзгені бағалай білу дағдысын қалыптастыра отырып, белсенді іс әрекетке, еңбекқорлыққа, салауаттылық өмірді сақтауға тәрбиелу;
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдісі
|
Кластер, сұрақ-жауап, сөзжұмбақ, топпен жұмыс, тест жұмысы, интерактивті тақтамен жұмыс.
|
Сабақта қолданылатын модульдер
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқушыларды жас ерекшелігіне сайкес оқыту
|
Пән аралық байланыс
|
Биология, гигиена
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар ұрықтану процесін білу;
Ұрықтың даму кезеңін, қалыптасуын білу.
Жүктілік кезіндегі өзгерістерді білу,
Жеке бас гигиенасын, ұлттық құндылықтарды білу
|
Кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
3минут
|
Оқушылармен амандасу.
Сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау;
Оқушыларды психологиялық дайындау;
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың жалпы мақсатын ашу
|
Амандасу.
Жаңа материалды оқып үйренудің практикалық қажеттілігін түсіну;
Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындыларын жасауы, жалпылай және жүйелей білуі
|
Сабақ басында оқушыларға өздерін және сыныптастарын бағалау ұсынылады.
Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды сабақ соңында өздері маман етіп тағайындайды, сол бойынша оқушыларды бағалаймын.
|
|
Үй тапсырмасын тексеру
5-минут
|
Өткен тақырып бойынша сұрақтар дайындау.
«Бәйге»
|
Қойылған сұрақтарға жауап беру
|
|
Өткен тақырып бойынша
7-сұрақ слайд
|
|
1. Органикалық дүниеде көбеюдің қандай түрлері бар?
2. Жыныстың көбеюдің жыныссыз көбеюден айырмашығы артықшылығы неде?
3. Адам мен жануар ұрығының дамуындағы өзгерістер нені дәлелдейді?
4. Аталық без қандай қызмет атқарады?
5. Аналық без қызметі қандай?
6. Ұрықтың дамуы үшін жатырдың маңызы қандай?
7. Аталық жыныс жасушаны қалай аталады?
8. Аналық жыныс жасушасы қалай аталады?
9. Аталық жыныс жасушасының құрылысын түсіндір.
10. Аналық жныс жасушасынның құрылысы туралы айтыңыз.
|
Қызығушылықты ояту
3минут
|
Сөзжұмбақ шешу арқылы бүгінгі тақырыпты ашу
|
Сұрақтарға жауап беру
|
|
Слайд, сөзжұмбақ
|
|
Сұрақтары:
1) Теріде және сілемейлі қабықшада көптеген ұсақ көпіршектердің түзілуімен сипатталатын вирустық ауру – ұшық
2) аталық жыныс жасушасы – сперматозоид
3) аналық жыныс жасушасы – жұмыртқа жасушасы
4)Саусақ басын зақымдаудан қорғайтын терінің мұйізденген құрамы – тырнақ
5) Дененің сыртқы жабыны – тері
6) Жыныс жасушаларының қосылуы – ұрықтану
7) Жүрек жиырылған сайын пайда болатын артерия қабырғасының ырғақты тербелісі – тамырдың соғуы
8) Тері ауруларын емдейтін дәрігер – дерматолог
9) Ұрықтанған жұмыртқа жасушасы – зигота
10) Терінің негізгі қабаты – дерма
11) Зәр шығару жүйелері мүшелерінің ауруларын емдейтін дәрігер – уролог
12) Адамға қандай көбею тән - жыныстық
|
2. Сабақтың мақсатын анықтау
|
Ұрықтану кезеңін, ұрықтың даму барысын қарастырып. Жүктілік мерзімі кезеңіндегі өзгерістер туралы біліп, оқып, үйрену.
|
Жаңа сабақ
3. Мағынаны тану
15 минут
|
Оқулықпен және мәтінмен жұмыс
Сыныпты топқа бөлу: Топтарға тапсырма беру:
І топ. Сілтеме табушылар. «Ұрықтын дамуы. Жүктілік» (мәтінді оқып, жаңа ұғымдарды табыңыздар) ІІ топ. Баяндаушы топ. «Ұрықтану. Ұрықтың дамуы» (оқулықтан мәтінді оқып, топпен талқылап, әр оқушы өз ойын ортаға сала отырып, флипчартпен ортаға қорғау) ІІІ топ. Ізденуші топ. «Ұрықтың даму кезеңі» (оқулықтағы 130 суретті талдау, қосымша мәліметтермен жұмыс) IV топ: Сұрақ қоюшы топ. «Ұрықтану. Ұрықтың дамуы. Жүктілік» (мәтінді оқып, мәтін мағынасын ашатын сұрақтар құрастыру )
|
4. Ойланып көр
3 минут
|
Неліктен дене және психикалық кемістігі бар балалардың туылуы жиірек байқалуда? Өзіңді осындай құбылыстан қорғануға бола ма?
|
Барлық топқа бір сұрақ қойылады, әр оқушы өз ойын ортаға сала отырып жауап береді.
|
Топтар бір-бірін бағалап отырады.
|
|
Бекіту
Тест жұмысы
|
Осы тақырып және өткен тақырып бойынша тест сұрақтарын беру
|
Тест сұрақтарына жауап беру
|
10-9 «5»
8-7 «4»
6 - 4 «3»
3-0 «2»
|
Тест сұрақтары
|
Бағалау
|
Әр топта оқушылардың орындаған тапсырмаларына баға беріп отыратын оқушы болады, ол мына кестені негізге алып ұпай санын жазып отырады. Қорытынды бағаны мұғалім шығарады.
№
|
Аты-жөні
|
Бәйге
|
Сөзжұмбақ
|
Мағынаны тану
|
Ойланып көр
|
Тест жұмысы
|
Барлық ұпайы
|
Баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма
|
§58 мазмұндау.
|
Салауатты өмір салтын ұстаймыз тақырыбына эссе жазу
|
|
|
Рефлексия
|
-Оқушы мен мұғалім арасындағы дұрыс қарым-қатынасты тудыру.
-Оқушылардың өзін-өзі басқару және басқа адамдармен дұрыс қарым-қатынас принципін үйрету;
- Бүгін сабақта қандай жаңа тың мәселер туралы білдіңіз?
- Сіз үшін ең пайдалы болғаны не?
- Қандай ақпарат Сіз үшін күтпеген болды?
|