Сабақ тақырыбы Дұрыс тамақтанудың негіздері Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



Дата12.10.2023
өлшемі0.72 Mb.
#480507
түріСабақ
Дұрыс тамақтанудың негіздері



4 А Бөлімі:
Тамақтану мәдениеті




Күні:




Сынып: 5 А

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дұрыс тамақтанудың негіздері

Осы сабақта
қол жеткізілетін
оқу мақсаттары

5.1.3.1 Әр түрлі тағамдардың пайдасы мен зиянын білу



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Адам ағзасы үшін әр түрлі тағамдардың пайдасы мен зиянын біледі



Оқушылардың көпшілігі орындай алады:



Әр түрлі тағамдардың пайдасы мен зиянын талқылап, ажырата алады



Кейбір оқушылар орындай алады:

Өз ойларымен дамытып, сыни тұрғыдан ойлау арқылы өзіндік көзқарасын білдіре отырып, адам ағзасына зиянды және пайдалы тағамдарды біледі.

Бағалау
критерийлері



Әр түрлі тағамдардың пайдасы мен зиянын біледі.



Тілдік мақсаттар



Оқушылар:

  • өзінің іс-әрекетіне және дайын жұмыстарды орындау бойынша нәтижелеріне талдау жасап, таныстыра алады;

Пәнге тән лексика мен терминология:
Қасиетттері, ас мәзірі, карвинг, тамақтану рационы
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Мен… үшін таңдадым. Себебі,…
• Мен ең пайдалы тағамдарды білемін......
• Бұл тағамның ерекшелігі.......

Құндылықтарды дарыту

Дені сау ұлттың қалыптасуы үшін дұрыс тамақтанудың маңыздылығын түсіну

Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану пәні: § 20,23 Таза заттар және қоспалар. Біздің өміріміздегі
синтетикалық материалдар, оның қолданылуы мен қауіпсіздік ережелері

АКТ қолдану дағдылары

Сәйкестендіру тест, ақпарат көздерін пайдалана отырып кесте толтыру

Бастапқы білім



Тағам өнімдерінің түрлері, пайдасы мен зияны туралы бұрынғы білімі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
(2 минут)

(2 минут)


(1 минут)



Жағымды, ынтымақтастық орта орнату.
«Сәлемдесу» әдісі
Сабақ басында оқушылар сәлемдеседі.
«Менің көңіл-күйім қандай ?» қимыл арқылы көрсету.
Топқа бөлу
Оқушыларға суреттер тарату арқылы топтарға біріктіру.
Өткен тақырыптарды қайталау.
Оқу мақсатымен таныстыру:
5.1.3.1 Әр түрлі тағамдардың пайдасы мен зиянын білу



Әлімов А.
Интербелсенді әдістеме
ні мектепте қолдану. Алматы
2015, 164-бет



Сабақтың ортасы


(3 минут)

(3 минут)

(3 минут)

(5 минут)

(5 минут)



С
1 тапсырма. Тест
«Сұрақты қағып ал».
Мұғалім сұрақ қойған кезде оқушыларға доп лақтырады. Бұл сұрау үдерісіне кинестикалық сипат береді және оқушыларды өз еркімен жауап беруге итермелейді. Оқушы жауапты білмеген жағдайда сұрақты басқа оқушыға лақтыруына мүмкіндік беріледі.





Сұрақтар

Жауаптары

1

Ертеде ою- өрнекті матаға түсіру үшін қандай тәсіл қолданған?

А) қарындаш
Б) бор
В) уыз

2

Көне әлемге байланысты ою -өрнекті ата?

А) шұғыла
Б) тышқан
В ) көбелек

3



Ою - өрнектің неше түрі бар?

А) 300
В)100
Б) 500

4

Өсімдік тектес ою –өрнекті ата ?

А) Үш жапырақ
Б) Тұмарша
В) Қаз мойын

5

Аңдарға байланысты ою -өрнек?

А) Бөрікөз
Б) Ирек
В) Сынықмүйіз

6



Табиғи талшықты ата?

А) Мақта
Б) Атлас
В) Капрон

7



Жазғы киімді қандай матадан тігеді?

А) Зығыр, мақта
Б) Жүн
В) Жібек

8

Киімнің бөлшектерін уақытша біріктіру үшін қандай тігіс қолданылады?



А) Торлау
Б) Көктеу
В) Қиғаш

Дескриптор: Өткен тақырыптарды естеріне түсіреді.



Тест









ІІ тапсырма
«Төрт құпия» әдісі деп аталады. Ұяшықтарды таңдап сұраққа жауап беру керек.
География
Сонау ежелгі дәуірдегі тасқа қашалған өрнектерді зерттеп, оның сырлары жайлы тамаша дүниелер жазған тұңғыш этнограф кім?
Жауабы: Шоқан Уалиханов.
Математика
Геометрия пәінде түрлендірудің қай түрі ою -өрнекте қолданылады ?
Жауабы: симметрия
Музыка
Қазір оюды би көрінісінен көріп жүрміз. Бұл қай ою?
Жауабы: Құс қанаты
Әдебиет
Шебер көп бұл заманда кілең керім,
Болмайтын ажыратып түр өңдерін.
Сүрінбей өте алар ма ғасырлардан,
Әжемнің оюындай жыр - өрнегім.
Өлеңнің аты, авторы кім? Жауабы: Фариза Оңғарсынова


Оқушыларға суреттер көрсетіледі.


Суреттер көрсетіліп болған соң оқушыларға төмендегіше сұрақтар қойылады. Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сұрақтар қойылады.
«Ой қозғау» стратегиясы
Сұрақтар:

  1. Суреттерден не көрдіңдер?

  2. Көкөністердің адам денсаулығына пайдасы бар ма ?

  3. Дұрыс тамақтанбаудың адам ағзасына қандай зияны бар деп ойлайсыңдар?

Дескриптор: Дұрыс тамақтанбаудың адам ағзасына зиян екенін біледі.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Дұрыс тамақтанудың негіздері
Бейнефильмдер көрсетіледі

  1. Ең пайдалы азық

  2. Дәрумендердің тамақтанудағы ролі

  3. Зиянды тағам өнімдері.

Топтық тапсырма беру



1

2

3

Ұяшықтарды таңдап сол ұяшықтардағы сұрақтарға мазмұнды сызба жасау.
Жұмысты қорғау.
Дескриптор: Адам ағзасына пайдалы, зиянды заттардың түрлерін біледі.
ҚБ
Дескриптор арқылы оқушылар топты шапалақтау әдісімен бағалайды



(3 минут)

(3 минут)

(3 минут)





Оқулықпен жұмыс
Топтарға таратпалар беріледі. 76 беттегі, яғни кітаптағы кестені ақпарат көздерін қолдана отырып, кестені толтыру.
Істеріңе сәттілік тілеймін.
«Талаппен бастап,
Талғаммен аяқта!»
ЖТ

Дескриптор: Азық-түліктердің құрамындағы дәрумендердің түрін, қандай ағзаларға пайдалы екенін біледі.


ҚБ
Жарайсыңдар! Керемет!
С
Сәйкестендіру тест
Оқулықтағы мәліметті пайдаланып, адам ағзасына пайдалы азық-түліктерді анықтап, сәйкестендіру




ми

шаш

жүрек

көз



өкпе

бұлшық ет

бауыр

бүйрек

тері

сүйек

Грек жаңғағы, балық































Ет, банан, балық































Көк шөп































Апельсин,
сүт, балдыркөк































Сәбіз, қаражи-
дек































Бұршақ, арқанба-
лық































Қаражи-
дек, арқанба-лық, көк шай































Асқабақ, алма































Брокколи, брюссель-
дік, қытайлық қырыққа-
бат































Қызанақ, картоп, алхоры шырыны































Дескриптор: Азық-түліктердің қай ағзаға пайдасы бар екенін ажырата алады.


ҚБ
Жарайсыңдар!

Жаратылыстану пәнімен бүгінгі сабағымызды байланыстырып, азық-түліктерді дүкендерден таңдағанда оның құрамына, қандай дәмдеуіштер қосқанына мән беріңдер.








С
«Әріптер құпиясы» әдісі



Е-әрпі

Е 621

ГМО

Е111
Е222
Е333

NATURAL









оқулық

Оқулық

Жараты-
лыстану оқулығы 5 сынып






Сабақтың соңы
(5 минут)

Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы


«Менің сабақтан кейінгі әсерім» №3 кестесі

Қандай ой пайда болды?

Не сезіндім?

Не ұнады?

Не қиын болды?















Әлімов А
Интербелсенді әдістеме-


ні мектепте қолдану.
Алматы. 2015, 72- бет

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





Сабақ барысында әр оқушыға жек қолдау көрсетіп отырамын.



Білім беру барысында дескриптор негізінде, білім алушылардың өзін – өзі, өзара бағалауын жоспарладым. Білім алушылар жекелей, жұппен, топпен жұмыс барысында мадақтау, қошемет сөздері арқылы да бағалап отырамын.

Техника қауіпсіздігі ережесі бойынша құрал-жабдықтармен мұқият жұмыс істеуін және түзу отыруын қадағалау.


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпыбаға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2023
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет