Сабақ:
9.1А Жасушалық биология
|
Мектеп:Достық ЖОББМ
|
|
Күні: 06.09.23
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жунусова Г.У.
|
|
Сынып: 9
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
Жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Микрофотографияны пайдалана отырып, жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары
|
Барлығы: микрофотографияны пайдалана отырып, жасушаның сызықтық ұлғаюын есептей алады;
Көбісі:әртүрлі жасуша органоидтердің микрофотографияларын пайланып, олардың нақты сызықық ұлғаюын есептейді, негізгі өлшембірліктермен жұмыс жасай алады;
Кейбіреулері: микроскоп арқылы көрген жасушаның сызықтық ұлғаюын есептейді.
|
|
Бағалау критерийлері
|
1. Микроскоптың үлкеюі және мүмкіндігі туралы білімдерін практикада қолданылады;
2.Практикалық жұмыстың барысында жасушаның сызықтық ұлғаюын микрофотографияны қолдана отырып есептейі.
3. Микрофотографияны пайдаланып, сызықтық ұлғаюды түсіндіреді.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Жасуша, органиотер, жасуша қабықшасы, цитолазма, ядро, хлоропласт, вакуоль, митохондрия және т.б.
|
|
Құндылықтарды дағдыландыру
|
Отансүйгіштік, жауапкершілік, өмір бойы оқу, шыншылдық, топта жұмыс істей білу, толеранттылық
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих: жасушаның ашылу тарихы.
Физика: миркоскоп, ұлғайтқыш құралдар.
|
|
АТҚ қолдану дағдысы
|
Презентация , видео.
|
|
Алдынғы білім
|
Өсімдік және жануарлар жасушасының құрылысы
|
|
Сабақ түрі
|
Жаңа тақырыпты өту.
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланатын қызмет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
|
Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын құру. Ойлау әрекетін белсендету, Тақта үстінде жасушаны салып оның органоидтардың қызметтерін анықтау. Оқушылармен тірі ағзалар құрылысы туралы әнгімелесу. Сабақтың мақсаты мен критерийлерге оралу.
|
презентациялар
|
Сабақ ортасы
11-35
|
(Т) Ұлғаю приборлар туралы әнгімелесу. Микроскоп ұлғаю есептеу жолдарын еске түсіру..
Сызықтық ұлғаю = сурет көлемі / нақты өлшем
(Т) Оқушыларға негізгі ұзындық өлшем бірліктерін еске түсіруді ұсынады. Жасушаны өлшеу кезінде макрометр мен нанометр пайдалуынын себебін түсіндіреді.
1см=10 мм
1мм=10000µм
1µм=10000000нм
(Т) Оқушылар ақпараттық парақпен танысады. Мұғалім жасуша өлшеу барысында макрометр мен нанометр қолдану себебін түсіндіреді.
(Т) Мұғалім сызықтық ұлғаю, сурет өлшемі мен нақты өлшемі есептелетін формулаларды түсіндіреді.
(I) Мұғалім оқушыларға жасушалар немесе жасуша құрамбірліктерінен тұратын бірнеше сурет таратады. Оқушылар сызықтық ұлғаюын есептейді.
Дескрипторлар:
1. Сызықтық ұлғаюды есептейтін формулаларды қолданады
2. Берілген органоидтардың сызықтық ұлғаюын дұрыс есептейді.
Оқушылардың өзара бағалау.
(I ) Мұғалім оқушыларға жасушалар немесе жасуша құрамбірліктерінен тұратын бірнеше сурет таратады. Олар сурет ұзындығын өлшеп, оны және сызықтық үлкейтуді есептеу үшін суреттің нақты көлемін пайдаланады.
Өзара бағалау
(I ) Мұғалім оқушыларға жасуша және оның органоидтердің фотосуреттерін ұсынады. Берілген формула бойынша оның нақты өлшемін анықтауға тапсырма береді. Қабілеті жоғары оқушылар нақты өлшемнің орнына ұлғаюын беріп сызықтық өлшемін анықтайды.
Дескриптор:
Сызықтық ұлғаюын дұрыс есептейді.
Өзара бағалау
(I ) Модельдеу «Микрофотографияны пайдалана отырып жасушалардың сызықтық ұлғаюын есептеу».
Тапсырма: Жасуша органоидтары берілген. Әр органоидтың сызықтық ұлғаюын есептеңіз.
Ядро
Вакуоль
Митохондрия
Пластид
Рибосома
Лизосома.
Дескрипторлар:
Формуланы қолдана отырып сызықтық ұлғаюын дұрыс анықтйды.
Пайда болған нәтижелерді түсіндіреді.
|
http://www.youtube.com/watch?v=WWuJqBUYVg4
Презентация
Қосымша 1
Қосымша 1
Қосымша 2
Микрофотографиялар, сызғыш, қарындаш
|
|