Бекітемін:
Бөлім:
|
8.2А Квадрат теңдеулер
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Абдреева Жансая
|
Күні:
|
02.12.22
|
Сынып: 8 «а»,«б»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Квадрат үшмүше
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):
|
8.2.1.1 квадрат үшмүшенің түбірі ұғымын меңгеру;
|
Сабақ мақсаттары:
| |
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2минут
6минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.Сынып оқушыларын түгелдеу.Үй тапсырмасын дұрыс жуабын айту арқылы тексереді
Жұптық жұмыс:
Тест
1. -х2-5х+6=0 теңдеудің түбірлерін тап:
а) х1 =6;х2=-1 б) х1=-5;х2=-2
в) х1= -6;х2= -1 г) х1= -6;х2=1
2. –х2+4х+5=0 теңдеуінің х1=-1,х2-ні тап
а) х2=5 б) х2=2 в) х2=3 г) х2=4
3. х1=-2,х2=3, теңдеу құр
а)-х2+4х+5=0 б) х2-х-6=0
в) х2-11х+30=0 г) х2-0,7х-1,2=0
4. х2+5х+4=0 теңдеуінің х2=-1, х1-ді тап
а) 5 б) 8 в) -4 г) 6
5. х2-х-6=0 теңдеуінің түбірлерін тап
а) х1=-9,х2=2 б) х1=8,х2=10
в) х1=6,х2=7 г) х1= -2,х2=3
Тест жауаптары: 1.г, 2.а, 3.б, 4.в , 5.г,
|
Мұғаліммен амандасады.
Үй тапсырмасын тексереді.
Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында тест тапсырмасын орындайды.
|
1-10балл
|
Ә. Н. Шыныбеков, Д. Ә. Шыныбеков, Р. Н. Жұмабаев
|
Сабақтың ортасы
(32минут)
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Анықтама. ах2 + вх + с түріндегі көпмүше квадрат үшмүше деп аталады. Мұндағы х – айнымалы, а, в, с-коэффициенттер және а ≠ 0
Квадрат теңдеу жағдайындағы сияқты а – квадрат үшмүшенің бірінші коэффициенті, в – екінші коэффициенті, с – бос мүше.
Егер квадрат үшмүшенің бірінші коэффициенті 1-ге тең, яғни а = 1 болса, онда квадрат үшмүше келтірілген квадрат үшмүше депаталады.
Квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын х айнымалысының мәндерін квадрат үшмүшенің түбірлері депатайды. Басқаша айтқанда, ах2+ вх + с = 0 (а ≠ 0) теңдеуінің түбірлері сәйкесінше ах2 + вх + с квадрат үшмүшенің түбірлері деп аталады.
ах2 + вх + с = а(х – х1)(х – х2)
формуласын квадрат үшмүшені түбірлері арқылы көбейткіштерге жіктеу формуласы деп атайды.
Квадрат үшмүшенің түбірлері бар болса, онда ол көбейткіштерге жіктеледі.
Керісінше, квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелсе, онда оның түбірлері болады.
Егер квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелмесе, онда оның түбірлері болмайды.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Берілген тапсырмаларды орындайды.
Квадрат үшмүшені дұрыс құрастырған білім алушыға бармақ әдісі бойынша өздері бағалайды.
Мысалы:
х2 – 16х + 60;
х2 – 16х + 60 = 0; х1 = 6; х2 = 10
х2 – 16х + 60 = (х – 6)(х – 10)
1-мысал:
2-мысал:
|
1-10балл
|
8-сынып
Ә. Н. Шыныбеков, Д. Ә. Шыныбеков, Р. Н. Жұмабаев
|
Сабақтың соңы:
(5 минут)
|
Үй тапсырмасы: 2.98
Рефлексия:
|
Үй тапсырмасын белгілеп алады. Кері байланыс жасайды.
Пікірін,не нәрсені есіне сақтады,не ұнады соны белгілеп жазады.
|
1-10балл
|
Таратпа парақ
8-сынып
Ә. Н. Шыныбеков, Д. Ә. Шыныбеков, Р. Н. Жұмабаев
|
Достарыңызбен бөлісу: |