Сабақтақырыбы Механикадағы күштер



Дата15.11.2023
өлшемі1.92 Mb.
#483356
түріСабақ
Ашық сабақ Механикадағы күштер 9 сынып


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Динамика негіздері

Мектеп: №54 жоббм

Күні:13.11.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні :Тагаева Г.К.

Сынып: 9 «Д»

Қатысқандар саны Қатыспағандар саны:




Сабақтақырыбы

Механикадағы күштер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үшін: Күштердің түрлерін бір-бірінен ажырата алады Көпшілік оқушылар үшін: ауырлық, серпімділік және үйкеліс күштерінің табиғатын түсіндіре алады.

  • Кейбір оқушылар: күшке байланысты есептерді шығара алады.

Жетістік критерийлері

Білу және түсіну Күштің вектор екендігін біледі. Әртүрлі күштердің бағыттарын біледі
Қолдану Еркін денеге әсер ететін күштерді оқ арқылы көрсетіп, суреттерді толықтырады
Білу және түсіну Күштің физикалық мағынасын түсінеді. Күштің әсерінен дене жылдамдығы мен бағыты өзгерген қозғалыстарға мысалдар келтіреді.

Тілдік мақсаттар



Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

күш

Сила

force

инерция

инерция

Inertia

Үйкеліс күші

Сила трение

Friction force

Серпімділік күші

Сила эластики

Elastic force

Ауырлық күші

Сила гравитации

Gravity force

Бағыттас

сонаправленные

in the direction of

Қарама-қарсы

противоположенные

Opposite


Арнайы пәндік лексика мен терминология Оқушылар:
Күш және салмақ туралы білетіндерін, жеке пікірлерін айтып,өз ойларын дамыта отырып,ауызша және жазбаша түрде талқылай алады

Құндылықтардыдарыту



Оқушылар оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.Ойды, пәндік білім мен дағдыларды құру мен дамытуға ғана емес, сонымен қатар әлеуметтік және жеке бастың маңызды тапсырмалары контексінде ғылыми мәселелерді ойлауға қабылетті ақпараттандырылған және сындарлы ойлай білетін азаматтар тәрбиелеу.

Пәнаралықбайланыстар

математика

АКТ қолдану дағдылары

ОқушыларАКТқолданудағдыларындамытау.

Бастапқы білім



Масса ұғымы ,оны анықтау, кейбір өлшеу әдістері

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжопарланғаніс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
Ой шақыру
2 мин

5 мин

Ақпарат алу

7 мин


8 мин

Практикум


8 мин

8 мин


Ұйымдастыру кезеңі:
Ребусты дұрыс шешсек бүгінгі сабағымызда талқыланатын тақырып шығады



Тапсырма -1. «Ширату жаттығулары»


Үйге берген тапсырманы сұрау Әр топқа таратпа қағаздармен маркерлер тарату.
А нықтамасы Белгіленуі

КҮШ



Қ андай Өлшем
шама бірлігі
Түрлері Құралы

  1. Анықтамасы: Дененің басқа денелер тарапынан болатын әрекеттің нәтижесінде үдеу алатынын сипаттайтын және осы әркеттің өлшемі болып табылатын физикалық шама.

  2. Күш – векторлық шама

  3. Өлшем бірлігі: Ньютон

  4. Өлшейтін құрал: динамометр

  5. Белгіленуі: F

  6. Түрлері: Ауырлық күші, үйкеліс күші, серпімділік күші, тіректің реакция күші

Р/с

Күштің түрлері

Белгіленуі

Формуласы

Анықтамасы

1

Ауырлық күші










2

Серпімділік күші










3

Үйкеліс күші









Табиғаттағы күштердің түрлері сан алуан:



Күш атауы

Мағынасы

Белгі-ленуі

Форму-ласы

Ауырлық күші

Денелердің Жерге тартылу күші

Fa

Fa=mg

Үйкеліс күші

Бір дене екінші дене бетімен жанасқанда пайда болатын қозғалысқа кедергі күш

Fүйк

Fүйк= mg

Серпімділік күші

Денені деформацияға ұшырататын күш

Fсеріп

Fсеріп=k x


Презентация арқылы тақырыпты түсінтіру



  1. Ауырлық күшінің табиғаты;

  2. Үйкеліс күші және оның түрлері. Үйкеліс әрекетін техникада ескеру;

  3. Серпімділік күші. Гук заңы.

  4. Тіректің реакция және теңәрекетті күштері.







Тапсырма – 2. «Суреттер сөйлейді»
(әр жұп берілген суреттердің мағынасын ашады және мақсатымызға сәйкес күштердің табиғатын айқындайды)

1 №2
3


Шапалақ» әдісі арқылы топты бағалайды


Тапсырма -3. «Кім жылдам?»
(оқушыларға тақырыпқа байланысты есептер беремін, кім бірінші болып, қатесіз шығарса «бүгінгі күннің жұлдызы» деп, оқушыларды ынталандыру мақсатында мотивация беремін.)



  1. Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта 50Н,100Н,150Н күштер әрекет етеді. Теңәрекетті күш неге тең?

  2. Бір денеге 8Н және 6Н болатын екі күш әрекет етеді. Күштер бағыттарының арасындағы бұрыш 900. Осы екі күштің тең әрекетті күші неге тең?

  3. Жалпы массасы 1 т болатын жүгі бар шананы ат мұзбен сүйретіп келеді. Шана табаны мен мұз арасындағы үйкеліс коэффициенті µ=0,05. Ат арбаны қандай күшпен тартып келеді?

  4. . Массасы 50 кг дене 200Н күштің әрекетінен жазық бетте бірқалыпты қозғалып келеді. Үйкеліс коэффициенті неге тең?



Бағалау критерийі

дескриптор

Механикадағы күштердің табиғатын біледі

1. Оқушылар күштің түрлерімен танысады.
2. Жұптық жұмыс жасай отырып күштің түрлеріне мысал келтіреді және сұрақтарға талдау жасайды.
3. Механикадағы күштерге байланысты есептер шығарады


320Н күштің әсерінен серіппе 9мм-ге сығылады. 1,6кН күштің
әсерінен серіппе қаншаға сығылады?

Тапсырма -4. Сабақты бекіту: « Ұяшықтағы сұрақтар!»

Презентация

http://www.bilimland.kz/index.php/kz/

Бейнефильм күш түрлері


http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669b2b5a-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/3_6.swf

ttps://www.twig-bilim.kz/film/friction-5767/-үйкеліс

Презентация



Рефлексия
2 мин
Үйге тапсырма



«Сингвейн» әдісі арқылы сабақты қорытындыдау «Күш» сөзіне

Табиғаттағы күштер тақырыбына эссе жазу



9-сынып физика оқулығы Р.Башарұлы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
Оқушылардың эксперименттік жұмыс жүргізу дағдылары бағаланды.Жұмыс жоспарын жасады.


Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Техникақауіпсіздікережелеріескертілді.

Сабақбойынша рефлексия


Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?
Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?
Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

.




Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:Оқушылар белсенді.Оқыту тәсілін түрлендіру


2.Презентацияны пайдалану .өзінсабақ сапасын арттырды.


Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1: Жетектеушісұрақтар беру қажет


2:Топтық,жұптық,жұмыстар жүргізу


Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?


Тапсырма -3. «Кім жылдам?»



  1. Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта 50Н,100Н,150Н күштер әрекет етеді. Теңәрекетті күш неге тең?

  2. Бір денеге 8Н және 6Н болатын екі күш әрекет етеді. Күштер бағыттарының арасындағы бұрыш 900. Осы екі күштің тең әрекетті күші неге тең?

  3. Жалпы массасы 1 т болатын жүгі бар шананы ат мұзбен сүйретіп келеді. Шана табаны мен мұз арасындағы үйкеліс коэффициенті µ=0,05. Ат арбаны қандай күшпен тартып келеді?

  4. . Массасы 50 кг дене 200Н күштің әрекетінен жазық бетте бірқалыпты қозғалып келеді. Үйкеліс коэффициенті неге тең?

  5. 320Н күштің әсерінен серіппе 9мм-ге сығылады. 1,6кН күштің

әсерінен серіппе қаншаға сығылады?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Тапсырма -3. «Кім жылдам?»



  1. Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта 50Н,100Н,150Н күштер әрекет етеді. Теңәрекетті күш неге тең?

  2. Бір денеге 8Н және 6Н болатын екі күш әрекет етеді. Күштер бағыттарының арасындағы бұрыш 900. Осы екі күштің тең әрекетті күші неге тең?

  3. Жалпы массасы 1 т болатын жүгі бар шананы ат мұзбен сүйретіп келеді. Шана табаны мен мұз арасындағы үйкеліс коэффициенті µ=0,05. Ат арбаны қандай күшпен тартып келеді?

  4. . Массасы 50 кг дене 200Н күштің әрекетінен жазық бетте бірқалыпты қозғалып келеді. Үйкеліс коэффициенті неге тең?

  5. 320Н күштің әсерінен серіппе 9мм-ге сығылады. 1,6кН күштің

әсерінен серіппе қаншаға сығылады?


Тапсырма – 2. «Суреттер сөйлейді»
(әр жұп берілген суреттердің мағынасын ашады және мақсатымызға сәйкес күштердің табиғатын айқындайды)

1


№2


3

№4
---------------------------------------------------------------------------------------


5

6

7


8

9


11

12



Қазақша

Орысша

Ағылшынша

күш

Сила

force

инерция

инерция

Inertia

Үйкеліс күші

Сила трение

Friction force

Серпімділік күші

Сила эластики

Elastic force

Ауырлық күші

Сила гравитации

Gravity force

Бағыттас

сонаправленные

in the direction of

Қарама-қарсы

противоположенные

Opposite


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет