Сынып: 10 Д Пән мұғалімі: Сәрсенбаева Қалипа күні: 30.04.2002
Сабақтың тақырыбы: Цилиндр, конус тақырыптарына білім жинақтау сабағы
Сабақтың мақсаты:
А) Білімділік: «Цилиндр, Конус» тақырыптарын қалай меңгергендігін байқау. Ережелерді, формулаларды ескере түсіре отырып есепті дұрыс, тиімді әдіспен шығаруға дағдыландыру, білімін ұлғайта түсу.
Б) Дамытушылығы: Ойлау қабілетін дамыту, математикалық тіл байлығын арттыру, оқу дағдыларын қалыптастыру. Өздігінен білім алып, дами алатын жеке тұлғаны қалыптастыру.
В) Тәрбиелік: Ұйымшылдық пен ұжымшылдыққа тәрбиелеп, топ намысын қорғауға жұмылдыру.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың типі: қорытындылау
Сабақтың әдісі: топтық, ой қозғау, деңгейлік оқыту әдісі.
Сабақтың формасы: бірлескен ұжымдық іс-әрекет.
Сабақтың көрнекілігі: кодоскоп, тест тапсырмалары, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
А) Ұйымдастыру /топқа бөліп, жетекшілерін сайлау/
Б) Үй жұмысын тексеру
І топ /№12/
Бер: конус
∆SAA1-тең қабырлағы
АО=R
BSC=α
т/к: S∆SBC
Шешуі: ∆SAA1; АА1=2AO=2R
B
SA=AA1=SA1, SB=SC=2R
∆SBC; S∆SBC=1/2 SB*SC sinα=1/2 (2R)sinα=2R2sinα
Жауабы: 2R2sinα
ІІ топ /№539/
Бер Цилиндр
d=1.5м
h=3м
1м2-200г
т/к: қанша бояу
Шешуі: S=2r(r+h)=2-1.5/2*(1.5/2+3)=5.625м2
5,625*200=1125г=1,125 кг
Жауабы: 1,125 кг
ІІІ топ /616/
Бер: АВСD= трапеция
AD=10 BC=6 A=D=600
т/к: Sайн
Шешуі: AB=2AM=4
BM=42-22=16-4=12=23/cм/
Цилиндрдің бүйір беті
Sб.б=2rh=2*ВМ*ВС=2*23*6=243/см2/
S1б.б=rl=*BM*AB=*243 см2
Sт.б=243 см2+2*83 см2=243см2+163 см2=403 см2
Тест тапсырмалары
І топқа тест тапсырмалары
№
|
Жауаптар
Сұрақтар
|
Q/4
|
30дм2
|
17см2
|
36см2
|
5м
|
1
|
Конустың жасаушысы 12см және ол табан жазықтығына 600 -пен көлбеген. Конустың табанының ауданын тап.
|
М
|
Н
|
Р
|
К
|
У
|
2
|
Қиық конус табандарының радиустары 3дм және 7дм, жасаушысы 5дм. Осьтік қима ауданын тап.
|
К
|
О
|
У
|
И
|
С
|
3
|
Цилиндр табанының радиусы 2м, биіктігі 3м. Осьтік қимасының диагоналін тап.
|
Б
|
Ю
|
В
|
М
|
Н
|
4
|
Конус биіктігі 15см, радиусы 8см, конустың жасаушысын тап.
|
Р
|
К
|
У
|
Ц
|
П
|
5
|
Цилиндрдің осьтік қимасы квадрат, оның ауданы Q-ге тең. Цилиндр табанының ауданын тап.
|
С
|
О
|
Е
|
Я
|
М
|
ІІ топқа толықтыру тест тапсырмалары.
-
Цилиндрдың бүйір бетінің ауданы
-
Цилиндрдің толық бетінің ауданы
-
Егер қиюшы жазықтық цилиндрдың болса, онда оның қимасы дөңгелек болады.
-
Егер қиюшы жазықтық цилиндрді осі арқылы өтсе, онда қимасы болады.
-
Цилиндр осіне параллель жазықтықпен қиғандағы қимасы болып шығады.
-
Егер конустың осі арқылы өтсе, онда қима деп аталады.
-
Конустың бүйір бетінің ауданы .
-
Конустың толық бетінің ауданы .
-
Қиық конусты оның табандарына перпендикуляр
-
Қиық конустың бүйір бетінің ауданы
-
Қиық конустың толық бетінің ауданы .
Толықтыру тест тапсырмаларының жауабы.
№
|
Ж А У П Т А Р Ы
|
1
|
Табанындағы шеңбердің ұзындығы мен цилиндрдің биіктігінің көбейтіндісіне тең.
|
2
|
Бүйір беті мен екі табанының аудандарының қосындысын айтамыз
|
3
|
Осіне перпендикуляр болса
|
4
|
Тіктөртбұрыш
|
5
|
Тіктөртбұрыш
|
6
|
Қиюшы жазықұтық /осьтік қима/
|
7
|
Оның табанынының шеңберінің ұзындығы мен жасаушысының жарым көбейтіндісіне тең
|
8
|
Бүйір беті мен табынының аудандарының қосындысын айтамыз
|
9
|
Тік бұрышты трапецияны /айналдыру/
|
10
|
Табандарындағы шеңберлердің ұзындықтарының жарым қосындысының оның жасаушысына көбейтіндісіне тең.
|
11
|
Бүйір беті мен табандарының аудандарының қосындысын айтамыз.
|
ІІІ топқа сәйкестендіру тест тапсырмалары
№
|
Сұрақтар
|
Оқушы жауабы
|
№
|
Жауаптары
|
1
|
Конустың бүйір бетінің ауданы
|
1 - - - - 4
|
1
|
S=2rh
|
2
|
Цилиндрдің толық бетінің ауданы
|
2 - - - - 2
|
2
|
S=2r(r+h)
|
3
|
Конус табынының ауданы
|
3 - - - - 10
|
3
|
S=(r+r1)l
|
4
|
Цилиндр осьтік қимасының ауданы
|
4 - - - - 7
|
4
|
S=rl
|
5
|
Конустың осьтік қимасының ауданы
|
5 - - - - 9
|
5
|
(r+r1)l+2r2
|
6
|
Цилиндр табан ауданы
|
6 - - - - 6
|
6
|
S=r2
|
7
|
Конустың толық бет ауданы
|
7 - - - - 11
|
7
|
S=2r
|
8
|
Цилиндр бүйір бетінің ауданы
|
8 - - - - 1
|
8
|
2r
|
9
|
Қиық конустың бүйір бетінің ауданы
|
9 - - - - 3
|
9
|
S=rh
|
10
|
Қиық конустың толық бетінің ауданы
|
10 - - - - 5
|
10
|
S=r2
|
11
|
Шеңбердің ұзындығы
|
11 - - - - 8
|
11
|
S=r(l+r)
|
Деңгейлік тапсырмалар
І-деңгей
Цилиндр табанының диаметрі 1м, ал биіктігі табанындағы шеңбердің ұзындығына тең. Цилиндрдің бүйір бетінің ауданын есептеп тап.
Бер: Цилиндр
d=1
h=2r=d
т/к: Sбүй
т/ү: Sбүй=2rh
Шешуі: r=d/2=1/2
h=l=
Sбүй=21/2=2
Жауабы: 2 м2
ІІ-деңгей
Бүйір қабырғасы m, ал табанындағы бұрышы болатын тең бүйірлі ∆ табанына айналдырған осы айналдыруда пайда болған дененің бүйір бетінің ауданын есептеп тап.
Бер: ∆АВС тең бүйірлі
АС – ось
A=С=
т/к: Sайн.б.б
т/ү: Sайн=2 Sб.б. Sб.б. = rl
Шешуі: ∆ВОС; r=m sin l=m
Sб.б= m sin m=m2 sin
Sб.б=2m2sin
Жауабы: 2m2sin
ІІІ деңгей
Шелек табандарының радиустары 15см, 10см, жасаушысы 30см болатын қиық конус пішінді. Егер 1м2 ауданға 150г бояу жұмсалатын болса, осындай 100 шелектің ішкі және сыртқы беттерін бояу үшін неше кг бояу керек. /шелектің қалыңдығы есепке алынбайды.
Бер: Қиық конус
OB=15
KD=10
AC=BD=30
1м2=150г
т/к: N=100 шелек болу қажет екендігін
т/ү: Sб.б=(r+r1)l
Sтаб=r2
Sтол=2((r+r1)l+r2)
Шешуі: S=2((10+15)30+102)=2(750+100)=850*2=1700 /cм2/
1м=100см
1м2=10000см2
150г=0,15кг
1700см2=0,17м2, 0,17*100=17/м2/, 0,15*17=2,55/кг/=8кг
Жауабы: 8кг
ІҮ деңгей
Тақтаға төрт сан жазылады. Оларды барлық мүмкін мәндермен екі екіден қосқанда мынадай 2,4,9,9,14,16 қосындылары шықты. Тақтаға қандай сандар жазылған.
Шешуі: Сандар х,у,z,k
Шарт бойынша:
1) х+у=2 1-ден 2-ні азайтсақ
2) х+z=4 y-z=-2 ------ (4)-ке қосамыз
3) x+k=9 y-z=-2 2y=7
4) y+z=9 y+z=9 ------ y=3.5
5) y+k=14 x+3.5=2
6) z+k=16 x=-1.5 ----- 2-ге қоямыз
-1.5+z=4 z=5.5 -------- 6-ға қоямыз
5.5+k=16, k=10.5
Нені үйрендің
Нені білдің / бөлімдерінде оқушылар өздерінің жасап келген көрнекіліктері бойынша сөйлейді
Тақырыпты қорытындылайды.
Сергіту сұрақтары:
-
Геометрия / жер өлшеу/
-
Параллель /қатарласа жүретін/
-
Поаниметрия /жазықтықты өлшейтін/
-
Вектор /бағытталған кесінді/
-
Цилиндр /оқтау/
-
Трапеция /үстел/
-
Аксиома /мағынасы кұмәнсіз тұжырым/
-
Шеңбердің ұзындығының диаметрге қатынасы / /
-
Геометрияда жаңалық ашқаны үшін Зевс құдайына 100 өгіз сойып құрбан еткен кім /Пифагор/
-
Геометрияны білмейтіндер Академияға кірмей-ақ қойсын деген кімнің сөзі /Платон/
-
Геометрияны жасаушы тұңғыш математик /Евклид/
-
Неге жер өлшегіш аспап пен рояльдің аяғы 3-еу, ал төртеу емес
-
Жер бетіндегі мұхиттар саны мен материк санының көбейтіндісі.
№
|
Аты-жөні
|
Үй жұмысы
|
тест
|
І
|
ІІ
|
ІІІ
|
ІҮ
|
Не үйрендім
|
Нені білдім
|
Сергіту сұрақтары
|
қатысуы
|
Ұпай саны
|
Қорытынды баға
|
5
|
10
|
5
|
10
|
15
|
20
|
15
|
15
|
10
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
70-80 ұпай - «5» 60-70 ұпай – «4» 50-60 ұпай – «3»
Қорытындылау
Үйге тапсырма беру: №16,17,18 есептер.
Достарыңызбен бөлісу: |