«Кинематика негіздері» тарауын қайталау
Қостанай облысы, Науырзым ауданы
«Дәмді орта мектебі» ММ
Байгенжина Д.Е.
физика пәнінің мұғалімі
Сабақтың мақсаты:
-
Кинематика негіздері тарауындағы тақырыптар бойынша алған білімдерін пысықтау;
-
Алған теориялық білімдерін нақтылау, өз білімін өзі бағалап тексере білу дағдыларын қалыптастыру;
-
Ізденімпаздыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, тапсырмалар
Сабақтың барысы:
-
І. Ұйымдастыру кезеңі. /Оқушыларды түгендеу./
-
Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу . /Суреттер бойынша сағат,автомобиль, арбаша/
-
Шеңберге тұрып, тілек айту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
-
Қойылған мақсатқа қарай күтілетін нәтиже:
-
1. Материя,векторлық шамалар,скалярлық шамалар, теңайнымалы қозғалыс, үдеу, еркін түсу, қисықсызықты қозғалыс, бірқалыпты қисықсызықты қозғалыс, айналу периоды, жиілік, сызықтық және бұрыштық жылдамдық,центрге тартқыш үдеу анықтамаларын сауатты айтып беру.
-
2. Физикалық формулаларды жаза білу.
-
3. Формула арқылы есептер шығару.
-
4. Теориялық білімдерін тәжірибе жүзінде қолдана білу.
ІІІ. Қызығушылықты ояту: Физикалық ой жинақтау.
-
1.Материя деп нені айтады және оның негізгі қасиеті?
-
2.Векторлық шамалар,скалярлық шамалар қандай шамалар деп аталады және қалай белгілейді?
-
3.Теңайнымалы қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?
-
4. Үдеу дегеніміз қандай шама?
-
5. Дененің еркін түсуі деп нені айтады?
-
6. Қисықсызықты қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?
-
7. Бірқалыпты қисықсызықты қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?
-
8. Айналу периоды дегеніміз қандай физикалық шама?
-
9. Жиілік деп қандай шамана айтады?
-
10. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар дегеніміз не?
-
11. Центрге тартқыш үдеу деп қандай үдеуді айтады?
ІҮ. Мағынаны тану: үш топқа бөлінген тапсырма
-
1-тапсырма: Формулаларды жазу
-
2-тапсырма: Формуланы пайдаланып, есептер шығару
-
3-тапсырма: слайдтар арқылы өздері сөйлеу
1-топ:
2-топ:
Топтың оқушылары
|
тапсырма
|
жауаптары
|
|
Центрге тартқыш үдеудің формуласын жазыңдар
|
|
Осы формуладан жылдамдықты табыңдар
|
Осы формуладан радиусты табыңдар
|
3-топ:
Топтың оқушылары
|
тапсырма
|
жауаптары
|
|
Периодтың формуласын жазыңдар
|
|
Осы формуладан айналым санын табыңдар
|
Осы формуладан уақытты табыңдар
| -
Жауабы: a= ʋ/t ʋ=at t= ʋ/a
-
Жауабы: a ц.т.= ʋ /r ʋ =a ц.т. r r= ʋ/a ц.т.
-
Жауабы: T= t/n n=t/T t= Tn
2-тапсырма: Формуланы пайдаланып, есептер шығару /барлық топқа таратылады/
Топтың оқушылары
|
тапсырма
|
жауабы
|
|
Бер:
т/к:
|
ХБЖ:
|
Талдау:
|
Шешуі:
|
|
|
Есептер:
-
І-топ
-
№ 1. 54 км/сағ жылдамдықпен жүріп келе жатқан пойыздың терезесінен қарап тұрған жолаушының тұсынан 36 км/сағ жылдамдықпен қарсы келе жатқан ұзындығы 150 м пойыз қанша уақытта өтеді? (6 с)
-
№ 2. Пойыз 0,5 м/с2 үдеумен тежеуді бастап, тоқтағанға дейін 225 м жол жүрді. Оның тежелу басталар алдындағы жылдамдығы қандай?(15м/с)
-
ІІ-топ
-
№ 1. Тасжолмен келе жатқан велосипедші 900 м 15 м/с, содан кейін 400 м 10 м/с жылдамдықпен жүріп өтті. Велосипедшінің орташа жылдамдығы қандай? (13м/с)
-
№ 2. Доп 18 м/с бастапқы жылдамдықпен вертикаль жоғары қарай лақтырылды. Ол 3 с қанша орын ауыстырады? Сол уақыт ішінде доп қанша жол жүреді?(9м, 23,4 м)
-
ІІІ-топ
-
№ 1. Автокөліктің жылдамдығы 20 с ішінде 20 м/с-тан 10 м/с-қа дейін баяулаған. Автокөлік қозғалысының орташа үдеуі қандай? (0,5 м/с2)
-
№ 2. Көлдің биік тік жағасында горизонталь бағытта ататын пулемет тұр. Оқтың бастапқы жылдамдығы 800 м/с. Оқтың ұшу жылдамдығы қандай? Жардың биіктігі 10 м.(1128м, 800,12м/с)
-
3-тапсырма: слайдтар арқылы өздері сөйлеу
/кластер/ интерактивті тақтаға шығып жазады.
3. Ой –толғаныс: тест орындау
-
Тест /барлық оқушыларға/
-
1. Дененің басқа денелерге және уақыттың өзгеруіне байланысты орнын ауыстыру ... деп аталады
-
А)кинематика В)траекториясы С)механикалық қозғалыс Д)жол
-
2. Жылдамдық бірдей уақыт аралығында бірдей шамаға артса, қозғалыс ... деп аталады
-
А)бірқалыпты үдемелі В)бірқалыпты кемімелі С)механикалық Д)үдеулі
-
3. Бірлік уақыт аралығында дененің жылдамдығының өзгеру шапшандығы ... деп аталады
-
А)жол В)жылдамдық С)уақыт Д)үдеу
-
4. ... бірқалыпты үдемелі деп аталады
-
А)жылдамдық тұрақты болса
-
В)өлшемдері мен пішіні ескермеуге болатын денені
-
С)дененің басқа денелерге және уақыттың өзгеруіне байланысты орнын ауыстыруы
-
Д)дененің қозғалыс барысында сызған сызығын қозғалысы
-
Е)жылдамдық бірдей уақыт аралығында бірдей шамаға артса
-
5. Дене қозғалысты бастаған соң 6 секундта 27 м жол жүрсе, қандай үдеумен қозғалып бара жатыр?
-
А)3 м/с2 В)6 м/с2 С)1,5 м/с2 Д)4 м/с2 Е)12 м/с2
-
6. Егер жылдамдық бірдей уақыт аралығында бірдей шамаға кемісе, онда қозғалыс
-
А)бірқалыпты үдемелі қозғалыс деп аталады В)механикалық қозғалыс деп аталады
-
С)еркін түсу үдеуі деп аталады Д)бірқалыпты кемімелі деп аталады
-
Е)орын ауыстыру деп аталады.
-
7. Бұрыштық жылдамдық деп аталады
-
А)дененің шеңбер бойымен қозғалыс барысында дененің бір айналымға жұмсалған уақыты
-
В)бірлік уақытта жасалған айналым саны
-
С)шеңбер бойымен қозғалыс жасайтын дененің бірлік уақытта шеңбер бойымен жүрген жол
-
Д)шеңбер бойымен қозғалыс жасайтын дененің бірлік уақытта радиус векторының қиып өткен бұрыштың радиан түріндегі
-
Е)горизонталь жазықтықпен белгілі бір бұрыш жасайтындай етіп лақтырылған дене
-
8. Еркін түсу қозғалысын сипаттайтын теңдеулер:
-
1. t уақытта жүрілген жол : h= 1/2gt
-
2. tуақыттан кейінгі жылдамдық: ʋ =gt
-
3. уақытқа тәуелсіз жылдамдық: ʋ2=2gh
-
А)тек қана 1,2 В) тек қана 1,3 С) үшеу де Д) тек қана 2,3 Е)тек қана 3
-
9. 0,25 рад/с бұрыштық жылдамдықпен айналатын карусельде тұрған баланың сызықтық жылдамдығының модулі неге тең? Бала айналу өсінен 10м қашықтықта тұр.
-
А)0,025 м/с В)0,2 м/с С)0,5 м/с Д)2,5 м/с Е)20 м/с
-
10. Бір планетада 60 м биіктіктен құлаған дене планета бетіне 2 сек келіп жетті. Осы планетадағы еркін түсу үдеуі қандай?
-
А)30 м/с2 В)10 м/с2 С)15 м/с2 Д)5 м/с2 Е)20 м/с2
Жауаптары:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
с
|
а
|
д
|
е
|
а
|
д
|
д
|
с
|
с
|
а
|
4. Шәкірттердің білімдерін бағалау.
Топтың оқушы
лары
|
1- анықтама
|
2-формула
|
3-есеп
|
4-слайдпен сөйлеу
|
5-тест
|
қорытынды
|
1
2
3
4
|
|
|
|
|
|
|
Топтың оқушы
лары
|
1-анықтама
|
2-формула
|
3-есеп
|
4-слайд
пен сөйлеу
|
5-тест
|
қорытынды
|
1
2
3
4
|
|
|
|
|
|
|
Критериялық бағалау:
10-9- “5”
8-7 – “4”
6-5 – “3”
Балл:
2- түгел
1- орындалған қателермен
0- қатыспаған
5. Рефлексия.
-
Кері байланыс:
-
Екі жұлдыз, бір тілек.
6. Үй жұмысы:
-
1-топқа: “Галилео Галилей” тақырыбына реферат дайындау
-
2-топқа: “Исаак Ньютон” тақырыбына реферат дайындау
-
3-топқа: тарауға байланысты сөзжұмбақ құрастыру
Достарыңызбен бөлісу: |