Тлеубергенова Бағдагүл Ноғайбайқызы
Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Мөңке би ауылы
М.Тәжин атындағы орта мектептің
математика пәнінің мұғалімі
9-класс
Сабақтың тақырабы: Прогрессиялар тақырыбын қайталау
Сабақтың мақсаты:
-
Арифметикалық, геометриялық прогрессияның анықтамасын меңгеріп, n-ші мүшенің және алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын пайдаланып есептер шығаруды қолдана білу;
-
Оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, есептер шығаруға ізденуге тәрбиелеу;
-
Ойлау қабілетін, танымын, пәнге қызығушылығын, есептер шығарудағы білік дағдыларын дамыту.
Оқыту әдісі: сұрақ жауап, есептер шығару, тест алуда дидактикалық материалдарды ірілендіру, деңгейлеп оқыту технологиясын пайдалану.
Көрнекілігі: плакттар, деңгейлік тапсырмалар, ТСО, тест, карточкалар, бағалау парағы.
Сабақтың түрі:
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
2.Тірек схема арқылы қайталау
D айырмасы
Арифметикалық прогрессия
қасиеті
аn-ші мүшесі
қосындысы
анықтамасы
анықтамасы
Геометриялық прогрессия
q еселігі
n-ші мүшесі
Sn- қосындысы
А: а1=3, d=2, табу керек: а2, а3, : а4, : а5 (аn – арифметикалық прогрессия)
№ 2. (bn ) - геометриялық прогрессия. B1=3. q=2. Табу керек: b2, b3, b4, b5-?
В: n-ші мүшені табу
а1 = 3, d =5, х1=-810, q=1/3
т/к: а10 -? т/к: х8 -?
С: 1) геометриялық прогрессия 5; 5/6
т/к: S3 -?
2)Арифметикалық прогрессия
С5=27, с27=60
т/к: S15 -?
4.Прогрессия тарихынан мағлұмат
Прогрессия – (латын сөзі) өрлеу, ілгері қозғалыс деген мағынада.
Прогрессиялар мен тізбектер жөніндегі ілімнің алғашқы нысаны мысырлықтар мен вавилондықтардан басталды. Мысырлықтардың папирусының кейбір есептерін прогрессияның есептері деуге болады. Мысалы: «10 өлшем арпаны 10 адамға бөліп берғ әр адамға тиетін арпа өлшемінің бір-бірінен айырмасы 1/8 болсын» деген арифметикалық прогрессия.
Папирусқа 7 санының дәрежелері 7, 72, 73, 75, және оның жанына үй, мысық, тышқан, арпа, өлшем деген сөздер жазылған. Мұны шешіп оқыған тарихшы: 7 үйдің әрқайсысында 7 мысық бар, әр мысық 7 тышқан жейді, әр тышқан арпаның 7 масағын жейді, әр масақтан 7 өлшем арпа өседі, деген есеп болу керек деп жориды. Бұл геометриялық прогрессияның есебі.
5.Оқулықпен жұмыс.
№225
А) (bn )- геом прогрессия b1=125 b=5. т/к: b6-?
№197
(сn) – геом прогрессия, с5= -6, с7= -54, т/к: q=?
6.Тест тапсырмалары
|
|
Тапсырмалар
|
Табу керек
|
А
|
В
|
С
|
А
|
1
|
а1=-5; а2=7
|
d
|
12
|
2
|
-12
|
2
|
а1=3; d=3
|
а10
|
36
|
33
|
30
|
В
|
1
|
В1=4; q=3
|
В5
|
48
|
324
|
320
|
2
|
а1=9; а7=21
|
S7
|
1050
|
210
|
105
|
С
|
1
|
В1=6, В4=48, q=2
|
S4
|
45
|
90
|
102
|
2
|
В1=-5, q=1/5
|
В5
|
-1/125
|
1/125
|
5/125
|
7.Кроссворд шешу:
1) Қиылыспайтын екі түзу?
2) Кеңістік фигурасы?
3) Жеті таңбалы натурал сан?
4) Тік бұрышты үшбұрышқа қолданылатын теорема?
5)Шеңбердің элементі?
6) Берілген саеға қалдықсыз бөлінетін сандар?
7) Тригонометриялық функция?
8) Натурал сан?
9) Математикадағы айнымалы?
10) Екі қатынастың теңдігі?
Қорытындылау:
Рефлекция бөлімі: Не оқып, не үйрендің?
Венн диаграммасы.
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма.
Достарыңызбен бөлісу: |