Бөлім:
|
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда
|
|
Күні:
|
|
Пән/Сынып:
|
Математика, 6 сынып.
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
6.2.2.4
түріндегі теңдеулерді шешу, мұндағы a және b – рационал сандар;
|
Сабақтың мақсаты:
|
-модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына:
Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.
|
Сабақтың барысы
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым
дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу.
Үй тапсырмасын тексеру. №831.
|
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді.
|
|
Оқулық
|
10 мин
|
Жаңа сабақты бекіту.
|
│х│= 3, │х-4│= 5, │2х+3│= 7, 3│х│- 2 = 7 теңдеулері айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер.
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді модуль таңбасы бар теңдеулер деп атайды.
Мысалы, = 3, = 2х+1, т.с.с. – модуль таңбасы бар теңдеулер.
«Миға шабуыл» өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары:
С-1: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не, оған мысал келтір.
С-2: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешуде қандай ережелерді және формулаларды пайдаланамыз?
С-3: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің неше тәсілін қарастырдық?
С-4: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің бірінші тәсілі қандай, мысал келтір.
С-5: Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің екінші тәсілі қандай, мысал келтір.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
|
Оқулық, жұмыс дәптері
Тақта
слайд
|
25
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
А деңгейі
№1. 1) 2) 3)
5) 6)
В деңгейі
№2.
1) 5 2) 1,7 3) 2,5
С деңгейі
№3.
1) = 0;
2) = 0;
3) = 0.
№ Бірінші сөреде екіншіге қарағанда 3 есе артық кітап бар. Егер бірінші сөреден 8 кітап алып, екіншісіне 32 кітап қосса, сөрелердегі кітаптар саны тең болады. Әр сөреде қанша кітап бар?
Шешуі: 3x – 8 = x + 32
2x = 40
x = 20 (ІІ) 3x = 3·20 = 60 (І)
№ Бір сан екіншісінен 4,5 есе артық. Егер үлкен саннан 54-ті азайтып, кішісіне 72-ні қосса, нәтижелер бірдей болады. Берілген сандарды табыңдар.
Шешуі: 4,5х – 54 = x + 72
3,5x = 126
x = 36 (II) 4,5x = 4,5·36 = 162 (I)
|
Кестені толтырады
Таңбалар ережесін қолданады.
+(+)=+
-(+)=-
+(-)=-
-(-)=+
(-)*(+)=-
(+)*(-)=-
(-)*(-)=+
(-)/(+)=-
(+)/(-)=-
(-)/(-)=+
|
Дескриптор:
- Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді.
-теңдеулердің түбірін табады.
|
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық.
Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл
|
|
Жеке жұмыс
|
Жеке жұмыс 1-тапсырма.
1) |2x+14|=6
2) |9x-18|=27
2-тапсырма. 9|x|-2|x|-8=5|x|
№3. Теңдеуді шешіңдер: 1 – x – x2 = -(x – 1) - 167
№4. Теңдеуді шешіңдер:
|
Тапсырманы орындайды
|
Мониторинг
|
Парақша
|
|
Оқулықтан есеп
|
|
Тапсырманы орындайды
|
Дескриптор:
-Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешеді.
-теңдеулердің түбірін табады
|
Оқулық, жұмыс дәптері
Тақта
слайд
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
- модульдің анықтамасын теңдеулер шығаруда қолдану. - модульдің анықтамасын қолданып, |x ± a| = b түріндегі теңдеулерді шешу. Қорытынды. х a= b, түріндегі теңдеулерді шешуде
Егер болса, екі түбірі;
Егер болса, түбірі жоқ.
Егер болса, бір түбірі болады Рефлексия:
Үйге тапсырма. №834.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс
|
Оқулық, жұмыс дәптері
Тақта
слайд
|