Атырау облысы, Индер ауданы, Есбол селосы
Кулагино орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі
Бахтиярова Арайгул Жомартовна
Сабақтың тақырыбы: «Екі өрнектің квадраттарының айырымы»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: - тақырып бойынша алған білімін жинап, бір жүйеге келтіру;
-
оқушылардың ойлау қабілетін дамыту және математика тілінде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
Тәрбиелік : Оқушыларды көпшіл болуға үйрету өзара көмегін қалыптастыра отырып, жауапкершілікке дағдыландыру, өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу
Дамытушылық: Шығармашылық жұмыс істеуге, тез ойлауға дағдыландыру, өз жетістігін бағалай білуге үйрету
Сабақтың түрі: білімдерін қайталау сабағы
Көрнекілігі: компьютер, интерактивтік тақта, презентация
Сабақ барысы:
1) Ұйымдастыру бөлімі
2) Үй тапсырмасы №152,153
3) Кім жүйрік? (ауызша есеп)
4) Мағынаны таны
5) Сәйкестендіру
6) Кім тез?
7) Оқулықпен жұмыс №161, 173
8) Математикалық диктант
9) Сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау
І.1 слайд.Үй тапсырмасы №156, 163
-
Қандай қысқаша көбейту формуласын білесіңдер?
(формула түрінде және ережесін айту, мысал келтіру)
Оқушы жауаптары: Екі өрнектің квадратының айырымы:
а2 –в2= (а-в) (а+в)
-
Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраты:
Оқушы жауаптары: (а+в)2= а2+2ав+в2
(а-в)2= а2-2ав+в2
Мысалы: (2а+3в)2= 4a2+12aв+9в2
-
Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымы:
Оқушы жауаптары: а3-в3= а2+2ав+в2
а3+в3= (а+в) (а2+ав+в2)
Мыс: 8а3-27= (2a-3) (4a2+6a+9)
a3+125c3=(a+5c) (a2-5ac+25c2)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру № 156, 163
№156. Есептеңдер
-
47*33= 1551
-
43*37=1591
-
84*76=6384
-
201*199=39999
№163. Теңдеуді шешіңдер
-
81х2-9=0
(9x-3) (9x+3)
X1=; X2= -
-
16-4у2=0
(4-2y) (4+2y)=0
Y1=- 2; Y2=2
-
16с2-49=0
(4с-7) (4с+7)=0
С1=; C2= -
-
64х2-25=0
(8х-5) (8х+5)=0
Х1= Х2= -
ІІІ. Ауызша есеп (қайталау)
Төмендегі есептер интерактивті тақтада көрсетіліп тұрады. Оқушылар ауызша , тез
жауап беруі керек.
Есеп Жауап
4a2-16d 2 (2а-4d)(2a+4d)
25c2 -49a2 (5c-7a)(5c+7a)
4a2 +16ad +16d4 (2a+4d)2
64a3 -125b3 (4a-5b)(16a2+20ab+25b2)
(2a +4d2) (4a2-16ad2+16d2) (2a)3+(4d2)3
ІV. Мағынаны таны
Балалар, бүгінгі сабақта біз өткен тақырып бойынша есептер шығарып, өз білімімізді шыңдаймыз.
«Мақсатқа жету» ойынын ойнайық. Тақтада әр түрлі мамандықтар суреттері көрсетіліп тұр. Әрбір суреттің артында есеп жасырылған. Қанекей кезекпен шығып, тапсырмаларын орындайық.
(9 карточкада 9 есепті тақтада оқушылар орындайды)
Демек, балалар, белгілі бір маман иесі болу үшін біздің біліміміз терең болуы керек және оған көп дайындалу қажет.
Дәрігер
Мұғалім
Аспазшы
Ғарышкер
Шаштараз
Құрылысшы
Сәулетші
Дизайнер
Ұшқыш
Программист
Инженер
Полиция қызметкері
Әр мамандықтың артында тақырыпқа байланысты есептер жазылады.
X3-b3=(x-b)(x2+xb+b2) a3-z3=(a-z)(a2+az+z2)
4z 2-36d 2 = (2z-6d)(2z+6d) 16z 2 -81b =(4z 9b)(4z+9b)
125 – 27z 3=(5-3z)(25+15z+9z2) 27a3 + 64c3=(3a+4c)(9a2-12ac+16c2)
( 2n +z)2 =4n2+4nz+z2 ( с-3а)2=c2-6ac+9a2
(3 - 4с)2 =9-24c+16c2 ( 4х+3а2)2=16x2+24ax+9a2
(а2+5с)2 =a4+10ac+25c2 ( 6к +3а)2=36k2+36ak+9a2
V. Сәйкестендіру (оқушылар тақтадағы есептерді сәйкестендіріп табады)
16-4х2 (3a-5b)(3a+5b)
9a2-25b2 (4-2x)(4+2x)
(2a-3b)(2a+3b) 36a2-9b2
(6a-3b)(6a+3b) 4a2-9b2
Х3-216с3 (a-1)(a2+a+1)
a 3-1 (x-6c)(x2+6xc+36c2
VI. Кім тез? «?» белгісінің орнына қандай өрнек жазу керек?
(а-в)(а2 +.?..+в2) (a-b)(a2+2ab+b2)
с2+ 4ас +..?. c2+4ac+4c2
(а - .?..)(а2 +5а +25) (a-5)(a2+5a+25)
..?. -10вс +25в2 c2-10bc+25b2
(2- 3с)( 4+..?..+9с2) (2-3c)(4+6c+9c2)
VІI. Оқулықпен жұмыс № 161, 173
VІІI. Математикалық диктант. Өрнек түрінде жазыңдар
1) а мен 3 сандарының қосындысының квадраты.
2) в және 5 санының қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.
3) в және 5а сандарының кубтарының қосыңдысы
4) 2х 2 және 2 санының қосындысы мен айырымының көбейтіндісі.
(а+3)2
(в+5)(в-5)
в3+(5а)3
(2х2-2)(2х2+2)
IX.Қорытындылау. Сабақты Н. Назарбаевтың сөзімен қорытындылау
Еліңнің ұлы болсаң, еліңе жаның ашыса, азаматтық намысың болса, қазақтың ұлттық жалғыз мемлекетінің нығайып – көркеюі жолында жан теріңді сығып жүріп білім алып, еңбек ет. Жердің де, елдің де иесі өзің екендігіңді ұмытпа.
X. Бағалау
Достарыңызбен бөлісу: |