Сабақтың мақсаты:
|
1.Алғашқы функцияны табуда, қисық сызықпен шектелген фигураның ауданын табуда интегралмен есептеудің тиімділігін пайдалана отырып оқушыларға тақырыптық берілген есептерді дұрыс, тиімді шығара білу тәсілдерін меңгерту; оқушылардың алғашқы функция,интегралға арналған есептерді шешу дағдыларын жетілдіру;
2.Алғашқы функцияны табу, интегралдарды есептеу кестелерін есте сақтау және оларды есептер шығаруда қолдана білуге дағдыландыру, өзіндік білім көтеру қажеттілігін арттыру;
3.Өз күшіне сену жеке тұлғалық қарым-қатынастық қабілеттерін қалыптастыру.
|
Күтілетін нәтиже
|
-Функцияның алғашқы функциясын таба алады;
-Алғашқы функция формулаларын пайдаланып интегралды есептей алады;
-Қисық сызықты трапецияның ауданын таба алады;
-Қисықтармен шектелген жазық дененің ауданын есептей алады;
|
Оқытуда қолданатын әдіс -тәсілдер
|
Оқытудағы жаңа тәсілдер, жас ерекшелігіне қарай оқыту,көшбасшылық, АКТ, СТО,ОҮБ.
|
Ресурстар
|
Оқулық, интерактивті тақта бағалау парақшасы , плакат,үлестірме,тест тапсырмалары, «БББ»кестесі.
|
Блум таксано-миясы
|
Мұғалім әрекеті.
|
Тапсырманың мазмұны.
|
Оқушының әрекеті.
|
Бағалау.
|
Ұйымдас-тыру кезеңі
(3 мин)
|
-Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру.
-Оқушыларды топтастыру
-Оқушылардың назарын сабаққа аудару
-Оқушыларды сабақтың құрылымымен таныстыру
|
-Оқушылар қол ұстасып шеңбер құрады,көршісіне ізгі тілектерін айтады
- Шеңберде тұрған бойда 1,2 деп санау арқылы 2 топқа бөлінеді.
-Әр топ көшбасшы таңдайды
|
-Сәлемдеседі
-Көршісіне ізгі тілек білдіреді
-Топтасады
-Әр бір топ өзіне көшбасшы таңдайды
|
Көшбасшы бағалау парағына оқушыларды бағалап отырады
|
Білу
(8 мин)
|
- Үй тапсырмасын тексеру
-Өткен сабақты постер қорғау арқылы қайталау.
-Сыныпқа бағалау критериін түсіндіру
-Оқушылардың алған білімдерін байқау.
|
Үй тапсырмасы интерактивті тақта көмегімен тексеру
Өткен сабақты постермен қорғау 1-топ ‘‘Алғашқы функция және интеграл``, 2-топ ``Ньютон-Лейбниц формуласы және қисық сызықты трапецияның ауданы``
|
- Үй тапсырмасы интерактивті тақта көмегімен тексереді
-Берілген тақырыптар бойынша постер жасап қорғайды. Тақырыпты ашып,қосымша мәліметтер пайдаланса-5 баға,тақырыпты толық ашпай суретпен безендірсе 4 баға,мәлімет-терді толық бірақ қорғай алмаса -3 деген баға қойылады.
|
Екі топ бір-бірлерін берілген критерий бойынша
бағалайды
|
Түсіну
(5 мин)
|
Оқушыларға функцияның алғашқы функциясын табуға сай ауызша шығарылатын есептер жазылған үлестірмелер беріледі
|
Оқушылар есептерді ауызша шығарады
|
Ауызша есептерді шығарған оқушылар көшбасшы тарапынан бағаланады
|
Қолдану
(12 мин)
|
Есеп:№1
Шешуі: Алдымен функцияларды бір координаталық жазықтыққа саламыз.
у = х2 – 4х +5 = (х2–4х+4)–4 +5 =
= (х – 2)2 + 1, берілген функция-ның графигі төбесі К(2; 1) нүктесі болатын парабола .
.
SАВКМЕ=
S1 = SАВКМЕ + SЕМС, S1 =
S2 = SАВС – S1, S2 = =.
Жауабы: кв.б және.кв.б
|
Ұяшықтарда қисық сызықты трапеция және қисықтармен шектелген жазық фигура ауданын табуға сай график берілген. Ауданын табуымыз керек
Есеп:№2
(SBMCE = SABMCED – SABED)
Есеп:№3
(SOMCN = SOMCD – SONCD)
Есеп:№4
Шешуі:
Жауабы:10кв.б
|
-Оқушылар ұяшықтарды таңдап, ұяшықтан шыққан есепті шығарады
Есеп:№5
Есеп:№6
Есеп:№7
|
Есептің дұрыс жауаптары интерактивті тақтадағы жауаптар арқылы тексеріліп, көшбасшы тарапынан бағаланады
Есеп:№8
(SBMC=SABCD–SABMCD)
Есеп:№9
|
Талдау
(10 мин)
|
Топтарға оқулықтағы есептер беріледі
|
Оқулықпен жұмыс
1-топ №60-№70
2-топ №61-№71
|
Оқушылар оқулықтағы есептерді шығарады
|
Есеп шығарған оқушылар бағаланады
|
Интеграл тарихына шолу жасайды.
|
Интеграл тарихы туралы видеоролик көрсетіледі.
|
Видеоролик арқылы интеграл тарихы туралы мәлімет алады.
|
|
Жинақтау
(5 мин)
ҰБТ да кездесетін интегралға, жылдамдыққа сай мәтінді есеп және логикалық есептер .
|
Есеп.а-параметрінің қандай мәнінде максимум мәнін қабылдайды. Шешуі:Интегралды Ньютон-Лейбниц формуласы бойынша есептеп ,одан кейін сәйкес келетін түрлендіру жасайық. Бұл өрнек болғанда интегралдың мәні ең үлкен болады яғниболса, онда
Жауабы:
|
Мәтінді есеп.А пунктінен өзен ағысымен сал жіберілгеннен кейін 5сағ 20 минут өткен соң салдың соңынан моторлы қайық шығып,20 км жүзгеннен кейін салды қуып жетеді. Егер моторлы қайық салдан 12 км/сағ жылдам жүретін болса ,салдың жылдамдығын табыңыз. Шешуі: х км/сағ-салдың өзен ағысымен жүзген жылдамдығы, х+12 км/сағ –моторлы қайықтың өзен ағысымен жүзген жылдамдығы.5 сағ 20 мин =сағ –өткен соң моторлы қайық жіберілді.Уақыт дегеніміз жүрілген жолдың жылдамдыққа қатынасы екенін ескере отырып теңдеу құрамыз: бұдан (км/сағ)
Жауабы: (км/сағ)
|
Логикалық есеп:
Төмендегі фигуралар бір тәртіп бойынша орналастырылған. Сол тәртіпке бағын-байтын фигура орнына қай фигураны қоюға болады?
А)IVқатардағы с бағанының ор-нына 3фигураны қою керек.
В)IV қатардағы c бағанының ор-нына 3фигураны қою керек.
C) III қатардағы d бағанының ор-нына 4фигураны қою керек.
|
Оқушыларға ҰБТ-да келетін тест сұрақтары беріледі.Оқушы-лар тапсырманы өз бетімен шығарады .Топта талқылайды және дұрыс жауабын басқа топпен тексереді.Топ бір-бірлерін бағалайды.
|
-Оқушыларға «Есіңде ме формула?» ойынының шартын түсіндіреді.
|
Әр топтың оқушылары бір-бірлеріне доп лақтыру арқылы алғашқы функцияны табу формулалары, интегралдау ережесін, аудан табу формулаларына сай сұрақтар қояды.
|
Өтілген тақырып бойынша доп лақтыру арқылы сұрақ қояды.Допты алған оқушы сұраған формуланы айтып беруі тиіс.
|
Әр бір жауап ты көшбасшы бағалап отырады.
|
Бағалау
(1 мин)
|
Үйге тапсырма береді.
Қорытынды баға ойынша оқушыларды бағалайды.
|
Оқулықтағы №62-№63 есептерді шығару.
|
Үйге тапсырманы дәптеріне жазады.
Қорытынды бағасын күнделігіне түсіреді.
|
Қорытынды баға түсіріледі.
|
Рефлексия
(1 мин)
|
Оқушыларға «БББ»кестесі таратылып беріледі.
|
«БББ»кестесі бойынша кері байланыс жазу.
Бүгін мен сабақта білдім (нені)?
Бүгін мен сабақта үйрендім (неге)?
Бүгін мен үшін күтпеген нәрсе болды (не)?
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қағазға берілген сұрақтар бойынша жазып береді.
|
|