Сабақтың тақырыбы: Ж. Аймауытовтың «Әнші» әңгімесінің композициялық ерекшелігі



бет1/63
Дата21.05.2024
өлшемі0.6 Mb.
#501601
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   63

Бөлім:

ІII БӨЛІМ. Менің туған өлкем. ХХ ғасыр әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Л. Хасенова

Күні: 31.01.24



Пәні :

Қазақ әдебиеті

Сыныбы: 7 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ж.Аймауытовтың «Әнші» әңгімесінің композициялық ерекшелігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7.3.1.1 көркем шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, ұлттық және тарихи құндылығы құндылығын бағалау;

Сабақтың мақсаты:

-көркем мәтінді мәнерлеп оқиды;
- мәтінде көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселені анықтайды
-сюжеттік-композициялық талдайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.



(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Үй тапсырмасын сұрау.



Оқу құралдарын дайындап, сабаққа назар аударады.
Үй тапсырмасын айтады.

ҚБ «Жарайсың!»«Тамаша!», «Керемет!»



Оқу құралдары

Жаңа сабаққа кіріспе

Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақ қойып, жаңа тақырыппен байланыстырамын.

Сұраққа жауап береді.



ҚБ «Жарайсың!» «Тамаша!», «Керемет!»




Сабақтың ортасы



Сюжеттік жоспар.
1-тапсырма. Әңгіме желісін сақтай отырып, сюжеттік жоспарды ретімен орналастыру.
1. Жетішатыр қаласы;
2. Шәкет үйі;
3. Әншімен алғаш таныстық.
4. Наурыздағы ойын-сауық;
5. Ойын-сауық бағдарламасы;
6. Аруақты әнші;
7. Әмірқанның тұрмысы;
8. Ән туралы әңгіме.
2-тапсырма.Әңгіменің композициялық құрылысын жүйесімен жайғастырады.
1. Оқиғаның басталуы: Жетішатыр қаласында әншімен алғаш таныстық.
2. Оқиғаның байланысы: Ән құдіреті.
3. Оқиғаның дамуы: Наурыздағы ойын-сауық.
4. Оқиғаның шарықтау шегі: Әнші қонақжайлылығы.
5. Оқиғаның шешімі: Ән туралы әнші ойы.
3-тапсырма.Сөзмаржан. Сөздіктегі сөздерді білдіретін мағынасына қарай дұрыс орналастыру.
Қашаба – қос ат жегілген жұмсақ арба.
Әупілдек – кекірген сияқты дыбыс шығарып құрқылдайтын құс.
Бержабай – арбакеш.
Кемеш – қабырғасы биік ыдыс.
Шүлеңгер – мырза



Дескриптор:

-шығармада көтерілген әлеуметтік мәселені анықтайды


-шығарманы көркемдік құндылығына баға береді
-жоспар құрады;
-сұрақтарға жауап береді
- шығарманың тақырыбы мен идеясын табады

ҚБ «Жарайсың!», «Бәрекелді!», «Жақсы!»
5 балл

Интернет мате-риалдары



Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия



Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Үйге тапсырма: оқу, мазмұндау



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



Оқушылар 1-10 баллдық жүйе арқылы сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.




Бөлім:

ІII БӨЛІМ. Менің туған өлкем. ХХ ғасыр әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Л. Хасенова

Күні: 09.02.24



Пәні :

Қазақ әдебиеті

Сыныбы: 7 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі. Көксерек және ауыл иттері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7.1.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтау;



Сабақтың мақсаты:

-көркем мәтінді түсініп оқиды;
- мәтінде көтерілген қоғамдық-әлеуметтік мәселені анықтайды
-тарихи құндылығына баға береді

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.



(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Үй тапсырмасын сұрау.



Оқу құралдарын дайындап, сабаққа назар аударады.
Үй тапсырмасын айтады.

ҚБ
«Жарайсың!»
«Тамаша!», «Керемет!»



Оқу құралдары

Жаңа сабаққа кіріспе

Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақ қойып, жаңа тақырыппен байланыстырамын.

Сұраққа жауап береді.



ҚБ
«Жарайсың!» «Тамаша!», «Керемет!»




Сабақтың ортасы



Сюжеттік жоспар.
1-тапсырма. Әңгіме желісін сақтай отырып, сюжеттік жоспарды ретімен орналастыру.
2-тапсырма.Әңгіменің композициялық құрылысын жүйесімен жайғастырады.
1. Оқиғаның басталуы:
2. Оқиғаның байланысы:
3. Оқиғаның дамуы:
4. Оқиғаның шарықтау шегі:
5. Оқиғаның шешімі:
3-тапсырма.Сөзмаржан. Сөздіктегі сөздерді білдіретін мағынасына қарай дұрыс орналастыру.



Дескриптор:

-шығармада көтерілген әлеуметтік мәселені анықтайды


-шығарманы көркемдік құндылығына баға береді
-жоспар құрады;
-сұрақтарға жауап береді
- шығарманың тақырыбы мен идеясын табады

ҚБ «Жарайсың!», «Бәрекелді!», «Жақсы!»
5 балл

Оқу құралдары





Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия



Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Үйге тапсырма: оқу, мазмұндау



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



Оқушылар 1-10 баллдық жүйе арқылы сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.




Бөлім:

ІII БӨЛІМ. Менің туған өлкем. ХХ ғасыр әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Л. Хасенова

Күні: 12.02.24



Пәні :

Қазақ әдебиеті

Сыныбы: 7 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі. Түз тағылары.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7.2.2.1 көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдау;



Сабақтың мақсаты:

-көркем мәтінді түсініп оқиды;
- көркем шығармадағы образдың жасалу тәсілдерін талдайды.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.



(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Үй тапсырмасын сұрау.



Оқу құралдарын дайындап, сабаққа назар аударады.
Үй тапсырмасын айтады.

ҚБ
«Жарайсың!»
«Тамаша!», «Керемет!»



Оқу құралдары

Жаңа сабаққа кіріспе

Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақ қойып, жаңа тақырыппен байланыстырамын.

Сұраққа жауап береді.



ҚБ
«Жарайсың!» «Тамаша!», «Керемет!»




Сабақтың ортасы



Сюжеттік жоспар.
1-тапсырма. Әңгіме желісін сақтай отырып, сюжеттік жоспарды ретімен орналастыру.
2-тапсырма.Әңгіменің композициялық құрылысын жүйесімен жайғастырады.
1. Оқиғаның басталуы:
2. Оқиғаның байланысы:
3. Оқиғаның дамуы:
4. Оқиғаның шарықтау шегі:
5. Оқиғаның шешімі:
3-тапсырма.Сөзмаржан. Сөздіктегі сөздерді білдіретін мағынасына қарай дұрыс орналастыру.



Дескриптор:

-шығармада көтерілген әлеуметтік мәселені анықтайды


-шығарманы көркемдік құндылығына баға береді
-жоспар құрады;
-сұрақтарға жауап береді
- шығарманың тақырыбы мен идеясын табады

ҚБ «Жарайсың!», «Бәрекелді!», «Жақсы!»
5 балл

Оқу құралдары





Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия



Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Үйге тапсырма: оқу, мазмұндау



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.



Оқушылар 1-10 баллдық жүйе арқылы сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   63




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет