Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда):
|
Қизатолла С.
|
Пән/Сынып:
|
7 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Күні:
|
|
Бөлім:
|
Қысқаша көбейту формулалары
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мәтінді есептерді шығару
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
7.4.3.1есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару;
|
Сабақтың мақсаттары:
|
мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым
дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Мәтінді есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану жолы;
алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, -топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану сияқты түрлі әдістің комбинацияларын қолдану жолы Үй тапсырмасын тексеру. №8 /есептер жинағынан/
|
Амандасады, сабаққа
дайындалады.
Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар бірін бірі тексереді.
|
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд;
|
10 мин
|
Жаңа сабақ.
|
Тапсырма: Шаршының ауданын анықтауға арналған есепті шешіңіздер.
Есептің берілген (мұғалім тақтаға жазады):
1 есеп (теңдеу құруға):
Егер қабырғасы х см шаршыға 4см-ге арттырса, онда пайда болған шаршының ауданы шаршының ауданынан 64см2-ге артық болады. Кіші шаршының периметрін анықтаңыздар.
Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.
|
Ұзындығы
|
Ені
|
Ауданы
|
Периметр
|
Бастапқыда
|
х
|
х
|
х2
|
4х
|
Болды
|
(х+4)
|
(х+4)
|
(х+4)2
|
4(х+4)
|
(х+4)2 өрнегі х2-тан 64 см2-ге артық екені белгілі.
Теңдеу:
6см - бірінші шаршының қабырғасы,
6+4 = 10 см – екінші шаршының қабырғасы
Р= 4*6=24 см.
Жауабы: кіші шаршының периметрі 24 см.
2 есеп: (теңсіздік құруға)
Шаршының қабырғасын 4см-ге арттырды. Пайда болған шаршының ауданы бастапқы шаршының ауданынан 32см2-ге артық болатындай бастапқы шаршының қабырғасының ұзындығы қанша болуы керек?
Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.
|
Ұзындығы
|
Ені
|
Ауданы
|
Бастапқыда
|
х
|
х
|
х2
|
Болды
|
(х+4)
|
(х+4)
|
(х+4)2
|
(х+4)2 өрнегі х2 –тан 32 см2-ге артық екені белгілі.
Теңсіздік:
Жауабы: бірінші шаршының қабырғасы 2см-ден артық болуы тиіс.
3.Тізбектес екі натурал сандардың квадраттарының айырмасы 7-ке тең. Осы сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар.
Шешуі: Бірінші сан n болсын.
|
Сан
|
Квадрат
|
1
|
n
|
n2
|
2
|
n+1
|
(n+1)2
|
Теңдеу:
Бірінші сан – 3, екінші сан – 4.
Квадраттарының қосындысы: 9+16=25 Жауабы: 25
|
Бір оқушы тақтада, қалғандары орындарында жеке орындайды, кейін салыстырады, жұппен қарастыруға болады
⠀⠀
|
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау
|
Интернет ресурстары
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд;
Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық
Презентация
|
15
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Есеп шығару арқылы білім бекіту.
Екі есепті жұппен талқылау, есептің шешу жолдарын көрсету.
1 есеп (теңдеу құруға):
Егер қабырғасы х см шаршыға 3см-ге арттырса, онда пайда болған шаршының ауданы шаршының ауданынан 39см2-ге артық болады. Кіші шаршының периметрін анықтаңыздар.
Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.
|
Ұзындығы
|
Ені
|
Ауданы
|
Периметр
|
Бастапқыда
|
х
|
х
|
х2
|
4х
|
Болды
|
(х+3)
|
(х+3)
|
(х+3)2
|
4(х+3)
|
(х+3)2 өрнегі х2-тан 39 см2-ге артық екені белгілі.
Теңдеу:
5 см - бірінші шаршының қабырғасы,
5+3 = 8 см – екінші шаршының қабырғасы
Р= 4*5=20 см.
Жауабы: кіші шаршының периметрі 20 см.
2 есеп: (теңсіздік құруға)
Шаршының қабырғасын 4см-ге арттырды. Пайда болған шаршының ауданы бастапқы шаршының ауданынан 32см2-ге артық болатындай бастапқы шаршының қабырғасының ұзындығы қанша болуы керек?
Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.
|
Ұзындығы
|
Ені
|
Ауданы
|
Бастапқыда
|
х
|
х
|
х2
|
Болды
|
(х+4)
|
(х+4)
|
(х+4)2
|
(х+4)2 өрнегі х2 –тан 32 см2-ге артық екені белгілі.
Теңсіздік:
Жауабы: бірінші шаршының қабырғасы 2см-ден артық болуы тиіс.
3.Тізбектес екі натурал сандардың квадраттарының айырмасы 5-ке тең. Осы сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар.
Шешуі: Бірінші сан n болсын.
|
Сан
|
Квадрат
|
1
|
n
|
n2
|
2
|
n+1
|
(n+1)2
|
Теңдеу:
Бірінші сан – 2, екінші сан – 3.
Квадраттарының қосындысы: 4+9=13 Жауабы: 13
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1)
ҚКФ ажырата алады (1)
Формуланы ауызша тұжырымдай алады
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор:
-қысқаша көбейту формуларынды біледі;
-қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.
|
Презентация Слайд
Интернет ресурстары
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд;
Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық
Презентация
|
10 мин
|
|
Жеке жұмыс.
Деңгейлік тапсырма
А деңгей
Өрнекті ықшамдаңыз:
Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз
С деңгей
Теңдеуді шешіңіз
|
Тапсырманы орындайды
Тапсырманы орындайды
Деңгейлік тапсырма
Өрнекті ықшамдаңыз:
Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз
9+2,5=11,5
Теңдеуді шешіңіз
Жауабы: -184
|
Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау
Дескриптор:
1.-Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын дұрыс қолдана алады;
-өрнекті ықшамдайды
2.-Екі өрнектің қосындысының квадраты формуласын дұрыс қолдана алады;
-өрнекті ықшамдайды
- өрнектің мәнән табады
3.-Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласын дұрыс қолдана алады;
-өрнекті ықшамдайды
- теңдеуді шешеді
-жауабын жазады
|
Таратпа қағаз
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
есеп шарты бойынша математикалық модель құру;
мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару
Кері байланыс.
Үй жұмысы. №4 /есептер жинағы/
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд;
|