Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерге есептер шығару



Дата29.06.2016
өлшемі45.12 Kb.
#164990
түріСабақ
Оңтүстік Қазақстан облысы, Шымкент қаласы, Терешкова атындағы №31 жалпы орта мектеп.

Математика пәні мұғалім: Маханбетова Ханзада Абдіманапқызы

Пәні: Алгебра

Сыныбы: 9

Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерге есептер шығару

Сабақтың мақсаты: Тригонометриялық тепе-теңдіктер мен олардан шығатын қосымша тепе-тендіктер туралы оқушылардың білімдерін қалыптастыру. Тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін, өрнектерді ыкшамдау, есептерді және негізгі тригонометриялык тепе-тендіктерді қолдану дағдыларын дамыту. Оқушыларды алғырлыққа, дәлдікке, зеректілікке, шапшандыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: слайд, тест, формулалы плакат, үлестірмелі материал.

Сабақтың түрі: аралас

Сабақ әдісі: дәстүрлі емес

Пән аралық байланыс: География, тарих, физика, геометрия.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеп,сабаққа ынтасын арттыру, топқа бөлу



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

299



 ,  болса, онда ,

300



,  болса, онда , 
ІІІ. «Ой шақырту» стратегиясы (Cұрақ-жауап)

Синус — қарама-қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы.

Косинус — жанама катеттің гипотенузаға қатынасы.

Тангенс — қарама-қарсы жатқан катеттің жанама катетке қатынасы.

Котангенс — жанама катеттің қарама-қарсы жатқан катетке қатынасы.

Тригонометриялық функциялар таңбасын анықта



Функция / ширек I II III IV

sin α + + – –

cos α + – – +

tg α + – + –

ctg α + – + –



ІV. «Ғажайып текшедегі» формулалар
«Негізгі тригонометирялық формулалар»

sin²α + cos²α =1 (1) tgα * ctgα = 1 (4)

tgα = sinα / cosα (2) tg²α + 1 = 1/cosα (5)

ctgα = cosα / sinα (3) 1 + ctg²α=1 / sinα (6)



V. «Үшіншісі артық» тапсырма

  1. I ширек  , , 

  2. II ширек ,  , 

  3. III ширек  ,  , 

  4. IV ширек   

VІ. Оқулықпен жұмыс.(«Миға шабуыл» стратегиясы)

№301


 , .  тап

= =  = 

 =  =
№302

а)  = () = 

ә)  =  = = 

б)  =  = 

в)  = + =  = 

VІІ. Сергіту сәті.

Кім жылдам?!

320, 1000, 500, 95, 190, 15 орыс және ағылшын тіліне аударып, қай ширекте анықта.

Шығармашылық деңгей.

Математик ғалымдар туралы мәлімет

«Тригонометрия» атауының өзі грек сөзінен аударғанда «үшбұрыштарды өлшеу» деген ұғымды білдіреді. Ежелгі грек ғалымы белгілі астроном Клавдий Птолемей (ІІ ғ) «хорда тригонометриясын» ойлап тапты. Грек. trіgōnon – үшбұрыш және metreo – өлшеу


  1. Эйлер (Euler) Леонард

  2. ӘЛ ХОРЕЗМИ (783-850). Толық есімі – Әбу Абдаллах (немесе Абу Жаббар) Мұхаммед ибн Мұса Әл Хорезми.

  3. Клавдий Птолемей

  4. Эвклид

VІІІ. «Ой толғаныс» стратегиясы (Тест)

  1. 3sin мәнін тап A) 2,5 B) -0,5+ C) 6,5 D) 1 E) 1,5

2. мәнін тап A) 1,5 B) 4 C) D) 3 E)

3. -520 қай ширекте тап A) I B) II C) III D) IV

4. Ықшамдаңыз: A) B) C) D) E)

5. Ықшамдаңыз:  А)  Б)  С) ctg2 D) E)

6. Ықшамдаңыз: A) 1 B) tg4x C) -1-2tg2x D) -1 E) tg2x

7. мәнін тап A) 1,5 B) 4 C) D)  E) 1,5

8. қай ширекте тап A) I B) II C) III D) IV

Дифференциялдық жумыс(Улгермеуші оқушы)

№1 №2


  1. 100 градусты бірлік шенберде кескінде. 1) 60 градусты шенберде кескінде

  2. -210 қай ширекте? 2) -100 қай ширекте?

3) ()+5 есепте 3)  есепте

IX. Сабақты қорытындылау.

X. Үйге тапсырма беру.

Сабақты оқып келу және №304, №305



XI. Оқушы білімін бағалау.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет