Тексерілді: ДОІЖО Р.Адилбекова
|
Бөлім: Өлең – сөздің патшасы
|
Мектеп: А.Байтұрсынов атындағы №1 мектеп-лицейі
|
Мерзім: 13.10
|
Мұғалімнің аты-жөні: Арысбаева З.
|
Сынып: 10 В
|
Қатысқан Дүйсенбай Е.
|
|
Сабақтың тақырыбы: Он тоғызыншы қарасөз
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.1.5.1.шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;
|
Сабақ мақсаттары
|
шығармадағы ұлттық құндылықтарды анықтау;
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушымен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару.
ІІ. Қызығушылықты ояту. Оқушы берілген тірек сөздердің мағынасын ашады.
Қарасөз дегеніміз не?
Абайдың қарасөздерді жазуына не себеп болған?
Абайдың қарасөздерін неліктен адамзаттың рухани азығы дейміз?
Абай не себепті «толық адам» туралы сөз қозғайды?
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады.
|
Оқушымен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару.
Оқушы берілген тірек сөздердің мағынасын ашады.
Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды.
|
ҚБ
|
10-сынып қазақ әдебиеті
Тапсырма қағаздары
|
Сабақтың ортасы
|
ІІІ. Мағынаны тану. Оқушылар Абайдың он тоғызыншы қарасөзімен танысады. Өз ойымен бөліседі.
https://www.youtube.com/watch?v=7dKKcPQkuzc
Тапсырма. А.Құнанбаевтың «Он тоғызыншы қарасөзіндегі» автор көтерген ұлттық мәселелерді анықтап, концептуалды кесте құрыңыз.
Дескриптор:
ұлттық мәселелерді кестеге түсіреді;
өмірмен байланыстырады.
Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын» әдісі бойынша қарасөзден «Мәңгілік Ел» идеясы мен әлемдегі адами құндылықтарды байланыстырып көрсет.
|
Оқушы Абайдың он тоғызыншы қарасөзімен танысады.
А.Құнанбаевтың «Он тоғызыншы қарасөзіндегі» автор көтерген ұлттық мәселелерді анықтап, концептуалды кесте құрыңыз.
«Соңғы сөзді мен айтайын» әдісі бойынша қарасөзден «Мәңгілік Ел»
идеясы мен әлемдегі адами құндылықтарды байланыстырып көрсет.
|
ҚБ
|
А. Құнанбайұлы «Он тоғызыншы қарасөз»
https://www.youtube.com/watch?v=7dKKcPQkuzc
|
Сабақтың соңы
5 мин.
|
Рефлексия
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Сабақ менің өміріме..... берді.
Менің............. жасағым келді.
|
|