Сейнәсіп Айнагүл, Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта мектебінің биология пәні мұғалімі.
Отырар ауданы
Сабақтың тақырыбы:
Қосмекенділердің көптүрлілігі.
Сабақтың тақырыбы: Қосмекенділердің көптүрлілігі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушылардың қосмекенділер туралы білімін жинақтау,
тиянақтау.
Дамытушылық: Оқыта үйрету арқылы оқушылардың өзара сөйлесуін
қамтамасыз ету.Жеке топтық жұмыс арқылы оқушының ойлау
қабілетін дамыту
Тәрбиелік: Оқушыларды еңбекқорлыққа, адалдыққа, табиғатты қорғауға,
өзара сыйластыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:Қосмекенділердің қаңқасы,тірек-сурет, плакат,
перфокарта, слайдтар, семантикалық карта, биологиялық
диктант, сәйкестендіру тесті, дискуссиялық өрнек т.б.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ИБО,ЖИГСО-1,2, стратегиялар.
Сабақтың пәнаралық байланысы: география, экология.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Уақытты меңгеру.
-
«Проблеманы айқындау» кезеңі -13 минут
-
«Проблеманы шешу» кезеңі -20 минут
-
«Проблеманың шешімін қолдану» кезеңі -20 минут.
«Проблеманы айқындау» кезеңі.
Аффермация.
Ғылымның сырын ұғына
Шығыңдар білім шыңына
Дарындылық пен тапқырлық
Жеткізеді сіздерді
Білімнің сырына.
Класты 4 топқа бөлу.
Ауыз
Өңеш
Қарын
Ішек
Тоқпан жілік
Асықты жілік
Ортан жілік
Кәрі жілік
Құрбақа тобы
Бақа тобы
Балтакөл тобы
Сырдария тобы
Жүрек
Салатамыр
Көктамыр
Аралас қан
Аралық ми
Алдыңғы ми
Сопақша ми
Ортаңғы ми
Үй тапсырмасын сұрау.
Перфокарталарды пайдалана отырып үй тапсырмасын сұрау.
Нашар оқитын оқушылармен жеке жұмыс.
-
Семантикалық карта.
жауап
сұрақ
|
Екі бүйрек
|
Қабырға
|
Тоқпан жілік
|
Итшабақ
|
Желбезек
|
1. Бақаның алдыңғы аяғының сүйегі
|
|
|
|
|
|
2.Дернәсілі тыныс алады.
|
|
|
|
|
|
3.Зәр шығару мүшесі
|
|
|
|
|
|
4.Бақаның дернәсілі
|
|
|
|
|
|
5.Бақада болмайтын сүйек
|
|
|
|
|
|
-
Сәйкестендіру тесті.
Тыныс алу мүшесі
|
Төссүйек
|
Қан айналым жүйесі
|
Иіс және дәм сезу
|
Иық белдеулерінің сүйегі
|
Өкпе
|
Зәр шығару жүйесі
|
Екі шеңберлі
|
Нашар дамыған мүшелер
|
Қуық
|
-
Биологиялық диктант
Құрбақаның екі алдыңғы және екі артқы аяқтары үш бөліктен тұрады.
Алдыңғы аяғының бөліктері................., .................... және ............... деп аталады, саусағы ............... болады.
Артқы аяқтарында бұл бөліктер ........................., .................... және ................... деп аталады да, табанында ......................... саусағы болады.
Қажетті сөздер: бес, төртеу, білек, қары, табан, сирақ, сан.
-
Дискуссиялық өрнек.
Мазмұны
|
Келісемін
|
Келіспеймін
|
Бақа ұшып жүреді.
|
|
|
Бақаның көбеюі суда жүреді.
|
|
|
Бақада ми жоқ
|
|
|
Бақаның жүрегі 3 бөліктен тұрады.
|
|
|
Бақада бұлшық ет жоқ.
|
|
|
Үй тапсырмасын бекіту.
Жүгіртпе сұрақтар
-
Бақаның жемтігін аулауы- түнде
-
Бақадағы бұлшықеттің саны-350 –дей
-
Арқа омыртқасының саны-7-еу
-
Бақаның жүрегіндегі қан – аралас қан
-
Бақа суда жүргендегі тыныс алуы –тері
-
Бақаның қарынының пішіні- қапшық тәрізді
-
Бақаның қанайналым жүйесі -2 шеңберлі
-
Бақаның көбеюі қай мезгілде жүреді- көктемде
-
Бақа қоректері- бунақденелілер, қоңыз, құмырсқа, шыбын-шіркей.
-
Бақаның дернәсілі-итшабақ
«Ұшақ» ойынын пайдалана отырып «Жаңа сабаққа» көпір салу.
«Проблеманы шешу» кезеңі.
Жаңа сабақтың жоспары:
-
ЖИГСО-1а) Берілген тапсырманы үй тобында оқу
ә)Әр топ өзінің тақырыбын қорғайды.
2.ЖИГСО-1 а) Берілген тапсырманы қонақ тобында оқу
ә) білгірлер ортаға шығады.
Нақты сұрақ- нақты жауап.
б) Қонақ тобының үйге қайту.
«Проблеманың шешімін қолдану» кезеңі.
Жаңа сабақты бекіту
Тірек –суретті пайдалана отырып,топтастыру.
Оқушыларды жетон арқылы бағалау.
Үйге тапсырма беру. Қосмекенділердің көптүрлілігі тақырыбын оқып келу. Ақпарат құралдарынан қосмекенділер туралы материалдарда жинақтау.
Достарыңызбен бөлісу: |