Сабақтың тақырыбы: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.
Мақсаты:
Білімділік: Тұрақты ток заңдарын білу, білімдерін тұрмыста, техникада,
күнделікті қажеттілікке қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін дамытуға, пікір таластыруға, өз
бетімен ізденуге, өзіндік қор жасауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды кәсіби мамандықа баулу,іскерлікке,ұқыптылыққа,
ынтымақтастыққа тәрбиелеу.
Өтілетін орын: Компьютерлік класс.
Көрнекілігі: Компьютер, тапсырмалар, бағалау парағы, электр шамдары, кілт,
батарея,бүктеме қағаз, үлестірме қағаз
Пәнаралық байланыс: информатика, математика
Сабақтың түрі : аралас, жаңа білімді қалыптастыру
Сабақтың әдісі: салыстыру, тәжірибелік, бағалау
Технологиясы: Деңгейлік оқыту технологиясы.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру
а) оқушылармен сәлемдесу, психологиялық көңіл –күйін байқау
б) сабаққа керекті құрал – жабдықтарды түгендеу
в) сабаққа қатысуын қадағалау, сабақ мақсатымен таныстыру
г) Оқушыларды топқа бөлу
Үй тапсырмасы:
№ 1 -тапсырма
Әуе шары: С – тобы
Р/ с
|
Қажетті заттар
|
Мөлшері
|
1
|
ρ = m / V
|
10 кг
|
2
|
I = q / t
|
5 кг
|
3
|
ν = S / t
|
8 кг
|
4
|
U = A / q
|
10 кг
|
5
|
I = U / R
|
4 кг
|
6
|
Q = cmt
|
15 кг
|
7
|
R = I*U
|
5 кг
|
Әуе шары: Б – тобы
Р/ с
|
Қажетті заттар
|
Мөлшері
|
1
|
т, кг, г , мг
|
10 кг
|
2
|
А, кА, мА,
|
8 кг
|
3
|
км/сағ, м/с
|
5 кг
|
4
|
Дж, кДж, мДж
|
7 кг
|
5
|
В, кВ, мВ
|
8 кг
|
6
|
Н, Кн, мН
|
15 кг
|
7
|
Ом, кОм
|
3 кг
|
Әуе шары: А - тобы
Р/ с
|
Қажетті заттар
|
Мөлшері
|
1
|
Таразы
|
15 кг
|
2
|
Амперметр
|
10 кг
|
3
|
Спидометр
|
5 кг
|
4
|
Термометр
|
3 кг
|
5
|
Вольтметр
|
4 кг
|
6
|
Реостат
|
2 кг
|
7
|
Динамометр
|
1 кг
|
№ 2 - тапсырма
« Менің ойым ... » С – тобы
« Менің ойым ... » Б – тобы
« Менің ойым ... » А – тобы
№3- тапсырма
« Дәлдеп көзде » А -тобы
1
|
|
|
Кілт
|
2
|
|
|
Электр шамы
|
3
|
|
|
Амперметр
|
« Дәлдеп көзде » Б –тобы
1
|
|
|
Қысқыштар
|
2
|
|
|
Вольтметр
|
3
|
|
|
Қосылмаған сымдардың түйісуі
|
« Дәлдеп көзде » С –тобы
1
|
|
|
Кедергі
|
2
|
|
|
Гальванометр
|
3
|
|
|
батарея
|
4
|
|
|
Гальвани элементі
|
Жаңа сабақ :
Жаңа тақырып бойынша қосымша мәлімет беру.
Демонстрациялық тәжірибелер жасау.
Жаңа тақырыпты пысықтау:
№ 1 -тапсырма
р/с
|
Өткізгіштерді
қосу
|
Ток күші
|
Кернеу
|
Кедергі
|
1
|
Тізбектей қосу
|
I = I1 = I2
|
U = U1 + U2
|
R = R1 + R2
|
2
|
Параллель
қосу
|
U= U1 =U2
|
I = I1 + I2
|
1/R=1/R1+1/R2
| « Топтастыру » стратегиясы « Білдік »
Компьютерден кестені толтыру
№ 2 -тапсырма
« Ой қозғау » Венн диаграммасы
№ 3- тапсырма
Бетпе – бет студиясы
А –тобы:
Сұрақ : - Параллель қосқанда өткізгіштің барлығы үшін бірдей шама не ?
Жауабы: Кернеу – U = U1=U2
Б – тобы:
Сұрақ:- Өткізгіштерді тізбектей қосқанда барлық өткізгіштерде бірдей болатын қандай шама ?
Жауабы: Ток күші - I = I1= I2
С –тобы: Тізбек учаскесі үшін Ом заңы қандай ?Қай жылы ашты
Жауабы: Тізбектің бөлігіндегі ток күші –осы бөліктің ұштарындағы кернеуге тура пропорционал өткізгіштің кедергісіне кері пропорционал
I = U / R 1827 жылы неміс ғалымы Ом ашты.
Сабақты қорытындылау.
НӘТИЖЕСІ: 1. Толық үлгірімге қол жеткізілді
2.Оқушылардың пәнге қызығуы артып, білім алу сеніміне ие болды.
3. Бағалау парағына талдау жасау
« А » тобының бағалау парағы
р/с
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
Жаңа сабақты бекіту
|
Қорытынды баға
|
Әуе
шары
|
Менің
ойым
|
Дәлдеп көздеу
|
Бетпе-бет сту-диясы
|
Топтас-
тыру
страте-гиясы
« Білдік»
|
Венн
диаграм
масы
|
|
1
|
Фариза
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
Расима
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Байқара
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
Еламан
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
Нұрлыбек
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
Жәнібек
|
|
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма: 1 Тақырыпты оқып келу
2.Өз үйлерінде электр құралдарын жалғау тәсілін зерттеп келу
Жұмағұлова Мырзагүл
Қарасақал Ерімбет атындағы
№96 орта мектеп
Қызылорда обылысы,
Қазалы ауданы,
Бозкөл ауылы.
Достарыңызбен бөлісу: |