«Қазақмыс» корпорациясының Технологиялық колледжі ЖММ
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарына арналған педагогтің сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Семей полигоны. Ядролық өндіріс – табиғатқа төнген қауіп. Тілдік бағдар: Айтыс
Модуль / пән атауы: Қазақ тілі
Аты-жөні: Дәулет Аружан Бақтиярқызы
(Педагог дайындады)
«7» наурыз 2024 ж.
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ: I-ші курс, ГМ-12; ТР-11
Сабақтың түрі: аралас
2. Мақсаты, міндеттері: Барлық оқушылар орындай алады: Таза ғылыми стильдегі тезис, аннотацияның құрылымы мен рәсімделуін орындай алады. таза ғылыми стильдегі дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу.
Білімділік: Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу;
Тақырып аясында тілдегі көркемдік құралдарды орынды пайдалану: көркемдеу, айшықтау, дәлелдеу, сөздерді сұрыптай білу (образды-эстетикалық);
Тәрбиелік: Сөз қадірін түсініп, орынды қолдана білуге, ұлтымыздың бай тілін құрметтеуге, ұлт жанашыры, тіл жанашыры болуға тәрбиелеу.
Дамытушылық: Сауатты сөйлеп, жаза алу; өз пікірлерін ашық айту дағдыларын, есте сақтау, танымдық, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру.
3. Күтілетін нәтижелер: Оқушылардың барлығы: тақырып пен негізгі ойды анықтайды, білгендерін орынды пайдалана алады;
Көпшілігі: мәтін, бейнебаяның мазмұнын түсініп, ортақ қорытындылар жасайды,
Кейбірі: ақпараттарды талқылайды, дәлелдер келтіре алады,өз пікірін білдіреді.
4. Қажетті ресурстар: Презентация, бейнеролик
5. Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастырушылық кезең: -5 минут
«Шаттық шеңбері» тренингі. Шеңбер бойына тұрған білімгерлер бір-біріне адам бойындағы жақсы қасиеттерді айтады. .
II. Өткен материалдың игерілуін бақылау: «Семей полигоны. Ядролық өндіріс – табиғатқа төнген қауіп. Тілдік бағдар: Айтыс» - 25 минут
Үй тапсырмасына: «Айтыс: кеше, бүгін, ертең» тақырыбына эссе жазуға берілген. Әр оқушыдан эссе тыңдалады.
III. Жаңа оқу материалын енгізу: «Адам өмірін қорғау – басты міндет. Адамның денсаулығы – қоғам байлығы. - 20 минут
Бүгінгі сабақта өтетін тақырыпты таныстыру, мақсатын айқындау.
1. «Оқырман жауап беретін сұрақтар» әдісі
-Мұнайдан қандай өнімдер алынады??
-Қазіргі таңда мұнайдың орнына қандай энергия көздерін пайдалануға болады?
-Еліміздегі ең көне мұнай кен орнын білесің бе?
-Мұнайды дайын өнім ретінде шығару үшін не істеуге болады?
-Әлемдегі мұнай алпауыттары қай елдерде орналасқан?
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.
Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру.
«Менің аспандағы жұлдызым»
Оқушыларға парақтарға жұлдызды салу ұсынылады. Жұлдыздың қырларына әрбір оқушы өз бойындағы жақсы қасиеттерді жазу керек. Жұлдыздың ортасына өз есімін жазады. Сосын парақтар шеңбер бойынша бір-біріне беріледі. Әрбір оқушы сыныптасының бойынан расында да сол қасиетті байқаса, астын сызады, байқамаса сызбайды. Егер ол сыныптасының бойында тағы да жазылмаған басқа қасиеттер байқаса, онда қосып жазып қояды. Ойын соңында парақ иесіне қайтып оралады.
ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ.
Суретте қарап қандай ой түйдіңдер?
Мына тірек сөздерді суреттермен байланыстырыңдар: отбасы, үй, көлік, салауатты өмір салты, қорғау.
Сонымен, балалар, бүгінгі сабағымыз не туралы?
Оқушылар өз пікірлерін білдіреді.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлерін анықтау
ІІ. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ
Тыңдалым мәтіні тыңдалады. Аудио жазбадан (08. mp3) «Сақтандыру тарихы» мәтінін тыңдаңдар. Қазақстандағы адам өмірін сақтандыру туралы не білесіңдер?
Мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастырыңдар. https://www.youtube.com/watch?v=LWCyjBrV600
1-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
2-тапсырма. Мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастырыңдар.
Мәтінде көтерілген мәселе
|
Сұрақ
|
|
... қалай ойлайсыз?
|
|
Неліктен ... мәселе орын алды?
|
|
... келісесіз бе? Сіз бұған қалай қарайсыз?
|
ТЫҢДАЛЫМНАН КЕЙІН. ӘТН.
3-тапсырма.
Дескриптор:
синтаксистік нормаға сай келмейтін анықтайды;
«Қосжазба күнделігін» толтырады.
ҚБ
Бекіту. «Адам өмірін сақтандыру дұрыс па, әлде бұрыс па?» тақырыбы төңірегінде пікірталастырыңдар.
Сабақтың соңы: Кері байланыс
Үй тапсырмасы: 7-тапсырма
Достарыңызбен бөлісу: |