Бөлім:
|
9.3А Үшбұрыштарды шешу
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты
|
Қалмұрза Ақбота Дәуренқызы
|
Пән/Сынып:
|
9 «Б,В»
|
Күні:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Үшбұрыштарды шешу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
9.1.3.8 іштей сызылған үшбұрыштың ауданын және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының формулаларын білу және қолдану
|
Сабақтың мақсаты:
|
S=abc/4R; S=pr іштей сызылған үшбұрыштың ауданын және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының формулаларын білу және қолдану
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Біртұтас тәрбие» бағдарламасы бойынша «Ұлттық мүдде» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушылар қазақ тілін қолдану аясын кеңейтеді. «Ар-ұят» құндылығы сөзіне берік, ісіне адал болу. «Талап» білуге, жаңаны тануға құштар болу.
|
Сабақтың барысы:
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, іштей сызылған үшбұрыштың ауданын және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының формулаларын есептеп шығарамыз.
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- S=abc/4R; S=pr іштей сызылған үшбұрыштың ауданын және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының формулаларын білу және қолдану
Үйге тапсырмасын тексеру.
«Миға шабуыл» әдісі
Косинустар теоремасы
Синустар теоремасы
Формулалар қорытып шығару
|
Сәлемдесу, сабақтың мақсаттарымен танысу
Үй тапсырмасын тексеру, талдау.
Сұрақтарға жауап береді
Үшбұрыштың кез келген қабырғасының квадраты қалған қабырғаларының квадраттарның қосындысынан екі еселенген қабырғаларынның көбейтіндісінің арасындағы бұрышының косинусына көбейтіндісінің айрымына тең.
|
Бағалау: Ауызша бағалау.
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау» әдісімен бағалайды.
Дескриптор:
-Ұқсас үшбұрыштың анықтамасын айтады.
-Ұқсас үшбұрыштың 1,2,3-ші белгісі айтады.
|
|
Негізгі бөлім
|
S=abc/4R; S=pr іштей сызылған үшбұрыштың ауданын және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының формулаларын есептеу, дәлелдеу
Радиусы R болатын шеңберге іштей сызылған, қабырғалары a, b, c болатын үшбұрыштың ауданы S=abc/4R болатынын дәлелдеу.
Үшбұрыштың S ауданы оның p жарты периметрі мен оған іштей сызылған шеңбердің r радиусының көбейтіндісіне тең.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады.
|
|
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.
|
Бекіту тапсырмасы
|
Тапсырма. 1.
Мұғалім білім алушылармен бірлесіп отырып, тақырыпты бекіту тапсырмаларын орындайды. Формулаларды дәлелдеп көрсетеді.
|
Білім алушы дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор:
Білім алушы
-Бір қабырғасы мен оған қарсы жатқан бұрышы берілген үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусын табады.
|
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.
|
Жеке жұмыс
|
Қызықты есептер: Суретте неше үшбүрыш бар?
|
Берілген суретте неше үшбұрыш бар екенін табады. Жұптасып, топпен жұмыс жүргізеді.
|
«Мадақтау» әдісімен бағалайды.
|
Суреттер
|
|
Бүгінгі сабақта:
- S=abc/4R; S=pr іштей сызылған үшбұрыштың ауданын және сырттай сызылған көпбұрыштың ауданының формулаларын білу және қолдану
Кері байланыс.
«Білгенің бір тоғыз, білмегенің тоқсан тоғыз»
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
Үйге тапсырма. №
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Кері байланыс жасайды.
|
|
|