Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Көпжақтар
|
Мектеп:Қорқыт ата атындағы №22 ЖОББМ
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Айтбаева Жазира Рахматулаевна
|
Күні:
|
03.10.23ж
|
Сыныбы: 11
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тікбұрышты параллепипед және оның қасиеттері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
11.1.3-призманың анықтамасын, оның элементтерін, призма түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.3.3-көпжақтардыңэлементтерінтабуғаесептершығару;
|
Сабақтың мақсаты:
|
- призманың анықтамасын, оның элементтерін, призма түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
-көпжақтардыңэлементтерінтабуғаесептершығару;
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Оқулықпен жұмыс.
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалап, үй жұмысын тексеріледі
|
|
Анықтама
|
Параллель жазықтықтарда орналасқан өзара тең A1A2…Anжәне B1B2…Bnкөпбұрыштарынан және n параллелограммнан құралған көпжақты призма деп атайды.
|
Сызба
|
|
Негізгі элементтері
|
Табандары,бүйір жақтары,бүйір қырлары,биіктігі,табан қырлары,табанының диагоналы,бүйір жағының диагоналы.
|
Түрлері
|
Тік призма,көлбеу призма,дұрыс призма, қиық призма
|
Қасиеттері
|
Призма табаны:тең көпбұрыштар
Призманың бүйір қырлары:параллелограмм
Бүйір қырлары өзара параллель және тең.
Диагональдары бір нүктеде қиылысады және қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді.
|
Бүйір бетінің ауданының формуласы
|
|
Толық беттерінің ауданының формуласы
|
|
|
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
|
Оқулыктар
Дәптер
Қалам
Сызғыш
Тақта
|
Сабақтың ортасы
|
№ 3. Тік бұрышты үшбұрышты призманың табын қабырғалары 58 см, 50 см, 12 см, ал бүйір қыры табанының үлкен биіктігіне тең. Призманың толық бетінің ауданын табыңдар.
Шешуі.
Жауабы: 5280 см2.
|
Дескриптор:
-1-ші сұраққа жауап береді.
1-балл
-2-ші сұраққа жауап береді.
1-балл
-3-ші сұраққа жауап береді.
1-балл
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/prizma-zhane-onyng-ehlementteri-prizmanyng-qasietteri?mid=eb3b87b0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe
|
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.
Оқулық 11-сынып.
|
|
Жұптық жұмыс
Тапсырма 1. Тік призманың табаны - табандары 25 см және 9см, биіктігі 8 см болатын теңбүйірлі трапеция. Призманың бүйір қырларының екіжақты бұрышының шамасын табыңдар.
Тапсырма 2. Дұрыс n-бұрышты призманың табан қабырғалары а-ға және биіктігі h-қа тең. Бүйір бетінің ауданын және толық бетінің ауданын табыңыз. Мұндағы
|
Жеке жұмыс
Тапсырма 3. Көлбеу призманың бүйір қыры 15 см және табан жазықтығына 300 градус бұрыш жасай көлбеген. Призманың биіктігін табыңдар.(А.В.Погорелевтің геометрия оқулығынан)
Тапсырма 4. Төрт бұрышты дұрыс призманың табан ауданы 144 кв.см, ал биіктігі 14 см. Призма диагоналын табыңдарЖеке жұмыс
Тапсырма 3. Көлбеу призманың бүйір қыры 15 см және табан жазықтығына 300 градус бұрыш жасай көлбеген. Призманың биіктігін табыңдар.(А.В.Погорелевтің геометрия оқулығынан)
Тапсырма 4. Төрт бұрышты дұрыс призманың табан ауданы 144 кв.см, ал биіктігі 14 см. Призма диагоналын табыңдар
|
Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.
- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.
|
Оқулыктар
Дәптер
Қалам
Сызғыш
Тақта
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
5мин.
|
«Білім поштасы» әдісі. Мұғалім сабақты
оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
Үйге тапсырма:
№ есеп.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
Хат толтырып, білім поштасына салады
|
оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша және сабақ кезеңдерінде жинаған баллдарының жалпы есебі ескеріліп 1-10 баллдық шкаламен бағаланады.
|
Жұмыс дәптерлері.
Слайд.
|