Сабақтың тақырыбы Трапецияның ауданына есептер шығару



бет1/3
Дата23.02.2023
өлшемі1.1 Mb.
#469935
түріСабақ
  1   2   3
Трапеция ауданы КМЖ


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Аудан

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Трапецияның ауданына есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.11араллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;

Сабақтың мақсаты

Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған
білімін практикада қолдана алады.

Бағалау критерийі

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез
ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.



Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
Ұжымдық жұмыс.
8 мин.



Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу
Үй тапсырмасын тексеру.
Теңбүйірлі трапецияның табандары 5,1дм және 6,9дм, бүйір қабырғасы 41см. Ауданын табыңдар.
Берілгені:
АВСД - трапеция. АД=6,9дм ВС=5,1дм АВ=41см=4,1дм
Табу керек: Sтр
АН=(АД-ВС)/2 ВН2=АВ2-АН2 Sтр = ½(АД+ВС)*ВН
АН=(6,9-5,1)/2=0,9 ВН2=4,12-0,92=16,81 – 0,81=16 ВН=4

Sтр = ½(6,9+5,1)*4= 24


Жауабы: S=24дм2



«Көршіңді тексер» әдісімен бір бірінің үй жұмысын тексереді және бағалайды.

«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

Оқулық 8-сынып.





5 мин.



Ауызша тапсырма

  1. Трапецияның табандары 6 см және 8 см, ал биіктігі 4 см.

  2. Трапеция ауданы мәні дұрыс па?





Топтық жұмыс


Тең бүйірлі трапеция.
а) егер кіші табаны 18 см, биіктігі — 9 см және сүйір бұрышы 45°;
ә) Табандары 16 см және 30 см, ал диагоналдары өзара перпендикуляр болса. Трапецияның ауданын табыңдар

Оқушылар сұрактарға жауап береді
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады.



Дескриптор:
-1-ші сұраққа жауап береді.
-2-ші сұраққа жауап береді.
-3-ші сұраққа жауап береді.
3-балл
Бағалау:
Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады

ДК экраны

Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 8-сынып.




Сабақтың ортасы


10 мин.

Топтық жұмыс.



Теңбүйірлі трапецияның үлкен табаны а, бүйір қабырғасы с, табанындағы сүйір бұрышы α болса, оның ауданы S=( а – с*cosa)*с*sina арқылы табылатынын дәлелдеңдер. Берілгені:


АВСД - трапеция. АД =а АВ=с А =α


Дәлелдеу керек:


S= ( а – с*cosa)*с*sina


Дәлелдеу: АН=FД соs α =АН/АВ ↔АН=с*соs α


sin α=ВН/АВ↔ВН=с* sin α


ВС=АД-2*АН=а-2*с*соs α Sтр = ½(АД+ВС)*ВН


Sтр = ½(а+а-2с соs α )*с sin α=½(2а-2с соs α)*с sin α=( а – с*cosa)*с*sina


Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын» тәсілі көрініс табады.
Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету.

Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Топтар келесі топтың тапсырмасын алмасып тексереді.
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп кестені толтырады.



Дескриптор.
-жылдамдығын табады
-дәлелдейді


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет