Сабақтың тақырыбы: Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы



Дата02.11.2023
өлшемі24.61 Kb.
#482250
түріСабақ
ҚМЖ 11.04.2023 геометрия 7 сынып


Мектеп:

40 Зейнолла Қабдолов атындағы жалпы білім беретін мектеп



Бөлім:

7.4А Шеңбер. Геометриялық салулар

Педагогтің аты-жөні:

Қабдығали Альбина Нұрланқызы

Күні:

11.04.23ж.

Сыныбы: 7ә,б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.1.2.12 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;

Сабақтың мақсаты:

Түзу мен шеңбердің өзара орналасу жағдайларын зерттеу

Бағалау критерийлері:

Оқушылар:
• Түзу мен шеңбердің өзара орналасу жағдайларын анықтай алады;

Ойлау дағды деңгейлері

Білу және түсіну

Қысқа мерзімді жоспар


Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


3 мин
15 мин




(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылар бүгінгі жаңа тақырыбымыз Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы деп аталады.
Сабағымыздың мақсаттары:
7.1.2.12 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;
Түзу мен шеңбердің өзара орналасу жағдайларын зерттеу
Мұғалім оқушыларды жаңа тақырыппен,мақсаты мен таныстырып.Жаңа сабақты меңгертеді.



Оқушылар мұғаліммен амандасады.


Сыныптан үй тапсырмасын оқиды,қалған оқушылар тексереді.



Үй тапсырмасы 1балл

Геометрия
7-сынып
Алматы «Атамұра» Ә.Н.Шыныбеков
Д.Ә.Шыныбековжұмыс дәптері



Сабақтың ортасы

8 мин

10 мин


Оқулықпен жұмыс
Егер R-шеңбер радиусы, ал d - шеңбер центрінен түзуге дейінгі арақашықтық болса, түзудің шеңберге қатысты өзара орналасуын анықта.
R = 15 см, d = 11 см –

R = 6 см, d = 5,2 см –


R = 3,2 дм, d = 4,7 дм –


R = 7 см, d = 0,5 дм –


R = 4 см, d = 40 мм –


Жеке жұмыс
№1 Егер түзу мен шеңбердің арақашықтығы... болса, онда түзудің шеңбермен екі ортақ нүктесі болады.
радиустан үлкен
диаметріне тең
радиусқа тең
радиустан кіші

№2 Егер түзу мен шеңбердің арақашықтығы... болса, онда түзудің шеңбермен тек бір ғана ортақ нүктесі болады.


диаметріне тең
радиусқа тең
радиустан кіші
радиустан үлкен

№3 сұрақ
Егер шеңбердің центрінен түзуге дейінгі арақашықтық... болса, онда түзу мен шеңбердің ортақ нүктесі болмайды.


радиусқа тең
диаметріне тең
радиустан үлкен
радиустан кіші

№4 Түзу мен шеңбердің тек бір ғана ортақ нүктесі болса, онда бұл түзу... болады.


шеңберге перпендикуляр
жанама
диаметрге параллель
қиюшы

№5 сұрақ
Түзу шеңберді екі нүкте арқылы қиып өтсе, бұл түзу... деп аталады.


шеңберге перпендикуляр
қиюшы
диаметрге параллель
жанама

№6 сұрақ
Шеңбер жанамасы жанасу нүктесіндегі шеңбер... перпендикуляр.


диаметріне
хордасына
радиусына
хордалардың қиылысу нүктесіне

№7 сұрақ
Егер R1 = 0,6 дм, R2 = 0,4 дм, d = 1 дм болса, онда


шеңберлер беттеседі
шеңберлер қиылысады
шеңберлер жанасады
шеңберлер қиылыспайды

№8 сұрақ
R1 = 120 см, R2 = 50 см, d = 270 см болса, онда


шеңберлер жанаспайды
шеңберлер іштей жанасады
шеңберлер сырттай жанасады
шеңберлер қиылыспайды

R = 15 см, d = 11 см – Қиюшы


R = 6 см, d = 5,2 см – Қиюшы

R = 3,2 дм, d = 4,7 дм – Ортақ нүктелері жоқ

R = 7 см, d = 0,5 дм – Қиюшы


R = 4 см, d = 40 мм – Жанама


№1 Егер түзу мен шеңбердің арақашықтығы... болса, онда түзудің шеңбермен екі ортақ нүктесі болады.


С) радиустан кіші

№2 Егер түзу мен шеңбердің арақашықтығы... болса, онда түзудің шеңбермен тек бір ғана ортақ нүктесі болады.


Б) радиусқа тең

№3 сұрақ
Егер шеңбердің центрінен түзуге дейінгі арақашықтық... болса, онда түзу мен шеңбердің ортақ нүктесі болмайды.


С) радиустан үлкен

№4 Түзу мен шеңбердің тек бір ғана ортақ нүктесі болса, онда бұл түзу... болады.


Б)жанама
№5 сұрақ
Түзу шеңберді екі нүкте арқылы қиып өтсе, бұл түзу... деп аталады.
б) қиюшы

№6 сұрақ
Шеңбер жанамасы жанасу нүктесіндегі шеңбер... перпендикуляр.


В))радиусына

№7 сұрақ
Егер R1 = 0,6 дм, R2 = 0,4 дм, d = 1 дм болса, онда


В) шеңберлер жанасады

№8 сұрақ
R1 = 120 см, R2 = 50 см, d = 270 см болса, онда


С) шеңберлер қиылыспайды

«Өзін-өзі бағалау» Дескриптор бойынша оқушы өзін- өзі бағалайды.


Дескриптор: 5 балл
өзара орналасу жағдайларын анықтайды 1Балл

«Өзін-өзі бағалау» Дескриптор бойынша оқушы өзін- өзі бағалайды.


Дескриптор: 4 балл
Әрбір дұрыс 2 жауапқа 1Балл



Қосымша
жұмыс дәптері


Қосымша
жұмыс дәптері

Қосымша
жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

4 мин


Кері байланыс. «Пікір алмасу» әдісі.

Үй жұмысы: № 4.26




Мақсаты: Оқушылар өздерінің тақырып бойынша,өз ойын айтады.






Геометрия
7-сынып
Алматы «Атамұра» Ә.Н.Шыныбеков
Д.Ә.Шыныбековжұмыс дәптері




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет