«Тригонометрия»
тарауын қайталау
Мақсаты: 1. Оқушылардың тарау бойынша алған білім деңгейін анықтау, білімдерін жүйелеу, теориялқ білімдерін практикады қолдану бейімділігін қалыптастыру
2. Логикалық ойлау қабілеттерін, өз бетімен жұмыс істей білуге, қиялдау қабілеттерін,, өз ойларын дәлелдей білу қабілеттерін дамыту
3. Ұлттық ойындар ережелерін еске түсіру арқылы оқушыларды халықтық педагогика негізінде тәрбиелеу,ойды жинақтап айту, уақытты үнемдеуге, ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа үйрету
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес: ұлттық ойындарды арқылы өткізілетін сайыс сабағы
Сабақтың типі: Қорытынды сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сайыс, жеке жұмыс, топпен жұмыс
Көрнекілік: Слайдтар, шабандоз суреті, карточкалар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту ( слайд №1)
2. Сабақ жоспарымен таныстыру ( слайд №2)
А) Ой сергіту
В) Серке тарту
С) Аударыспақ ойыны
Д) Жекпе-жек ойыны
Е) Аламан бәйге
ІІ. Мұғалім сөзі:
Құрметті оқушылар! Бүгінгі сабақ ерекше түрде өткізгелі отырмыз. Сабақ барысында қазақ халқының ежелден келе жатқан дәстүрлерді еске түсіріп, сабақ үстінде пайдалануға болатынын дәлелдейміз.
Қазақ халқының қандай ұлттық ойындарын білеміз? (Аңшылар, ормала тастау, хан, бәйге, теңге лау, серке тарту т.б.) Осы ойындарды бізде сабақта ойнап, сыныптың ең мықтысын , аламан бійгені алатын оқушыны анықтаймыз.
Қазақ халқының ойындары әдетте үлкен тойларда ойнатылады, ал кез келен той, жарыс күйшілер өнерімен басталады.
( Күй орындалады)
Сайысымыздың бірінші түрі «Ой сергіту». Бұл кезеңінде сабаққа кірісу , яғни оймызыды жинақтау сәтін өткіземіз.
1. Ой сергіту:
А) Тригонометриялық қандай функцияларды білеміз?
В) Берілген бұрыштардың қандай ширектерде орналасқанын анықтаңдар:
450, 1250, 1810, 3420, 2250
С) Кейбір функциялардың мәндерін табыңдар:
Sin 600, cos 900, tg 300
2. Серке тарту: Ойын шартын анықтап алайық ( оқушылар өздері) Ортаға бір есеп беріледі, қай қатардан оқушы шығып есепті шығарады, сол қатар серкені тартып алады.
43 беттегі кестені пайдаланып өрнектің мәнін табыңдар:
а) Sin (-7π ) cos (-11π) Sin (5π)
4 6 3
б) келтіру формулаларын пайдаланып, табыңдар:
tg 1200 Sin 1500 cos -2250
3. Аударыспақ ойыны: екі оқушыдан тақтағада есеп шығарады. Кім жылдам шығарады, сол қарсыласын аударды дейміз
а) өрнектің мәнін табыңдар:
cos α – cos (α+150) 2 sin β + sin β
cos 2α sin (β -15)
б) α бұрышының мәнін тауып, sin α, cos α , tg α анықтаңдар:
сtg α = √3 , α <900 сtg α = 1, α <900
4. Жекпе-жек ойыны: Әр қатардан бір оқушы ортаға шығып, біліммен сайысады.
а) өрнекті ықшамдаңдар:
(1+ tg2 α )cos2 α tg2 α (sin2 α-1)
б) теңбе- теңдікті дәлелдеңдер:
1-2sinαcos α =1 sin2 α -cos2 α -1 =2
sin α + cos α sin2 α
5. Аламан бәйге: Кім тез және дұрысорындайды сол ойынның «Аламан бәйгесін» алады. (перфокарта арқылы тексеру)
І нұсқа
Фукнцияның мәнін тап
|
А
|
В
|
С
|
Sin 300
|
0
|
1
|
1
2
|
Cos450- Sin 300
|
√2
|
0
|
1
2
|
cos α + tg α
1+ sin α
|
1
cos α
|
1
|
1
sin α
|
ІІ нұсқа
Фукнцияның мәнін тап
|
А
|
В
|
С
|
Cos 300
|
0
|
1
|
√3
2
|
Cos450+ Sin 300
|
√2
|
1
|
1
2
|
сtg α + sin α
1+ cos α
|
1
cos α
|
1
|
1
sin α
|
6. Жеке оқушыларды марапаттау.
7. Бағалау
8. Үйге тапсырма: №203,№205,№№207
Достарыңызбен бөлісу: |