Қазиев Қарас Оржанұлы



Дата06.03.2024
өлшемі1 Mb.
#494592
түріСабақ
Бастауыш мектеп (6жас) жасындағы балалардың психологиялық ерекшеліктері


Қазиев Қарас Оржанұлы
Х.Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университеті
Психология және арнайы білім беру кафедрасының аға оқытушысы, педагогика және психология ғылымдарының магистрі. Атырау қаласы. kazi_karas@mail.ru
Сабақ жоспары
Модуль: Психология
Пән: Жас ерекшеліктер психологиясы
Сабақтың тақырыбы: Бастауыш мектеп (6жас) жасындағы балалардың психологиялық ерекшеліктері.
Сабақтың мақсаты: Бастауыш мектеп жасындағы балалардың психологиялық ерекшеліктері туралы білім беру.
Табыс критерийлері: Мектепке жаңа келген баланың бойында кездесетін қиыншылықтарды біле алады.
Мектепке жаңа келген баланың бойында кездесетін қиыншылықтарды жеңе алады.
Бастауыш мектеп жасындағы балалар психологиясын біледі.

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Студенттердің іс-әрекеті

2 минут

Ұйымдастырау кезеңі: сергіту ойыны іс- қимыл арқылы (қол шапалақтау ойыны)

Бірдей іс-әрекетті жасау

1 минут

Студенттерді 3 топқа картаны тарата отырып бөлу. (қарға, крес, шерви, повн)

Студенттер алған карталары бойынша топқа топтастырылады

3 минут

ББҮҮ кестесін толтыруды ұсыну
(Б-білемін, Б-білгім келеді, Ү-үйрендім, Ү-үйренгім келеді)

ББ бөлігін толтырады
(Б-білемін, Б-білгім келеді)

8 минут

Бастауыш мектеп жасы туралы АКТ арқылы бейне фильм көрсетемін

Студенттер тыңдайды, көреді
(мектепке жаңа келген оқушы бейнесі үзінді)

5 минут

Кубизим әдісін жүргізіп ой ашар жасаймын.

Өткен сабақты бүгінгі сабақпен байланыстыру

10 минут

Төрт топқа үш түрлі тапсырма
- Мектепке алғаш келген баланың бойында кездесетін қиыншылықтарды фостерге топтастыруды тапсырамын.
- Сол қиыншылықтарды жоюдың жолдарын қарастыруды ұсынамын.
- Бастауыш мектеп жасындағы балалардың таным процестерін дамыту үшін мұғалім қандай жұмыстар жасау керек.
- бастауыш сынып жасындағы балалардың психологиялық ерекшеліктері

Студенттер топта фостер жасайды және оны қорғайды

1 минут

Бастауыш мектеп жасындағы балалармен жүргізілетін сергіту сәтін ұйымдастыру

Тербеледі ағаштар, алдымнан жел еседі. Кіп кішкентай ағаштар үп үлкен боп өседі. Іс қимыл арқылы жасайды

2 минут

Жеміс-жидек ойыны арқылы студенттерді қайта тапқа бөлу.
Студенттер шеңберге тұрады оқытушы ар студентті жеміс-жидектердің атымен атап банан, киви, алма, апельсин әр жемісті атаған кезде сол жеміс иелері шеңберден шықпай орындарын ауыстыру керек тез қимыл арқылы

Студенттер оқытушының басқаруы мен орындайды кейін сол жеміс-жидек атауы бойынша студенттер топтасады (мысалы алмалар бір топ, банандар келесі топ т.с.с.)

7 минут

Бастауыш мектеп жасындағы балалар мен мектеп жасына дейінгі балаларға Венн диаграмасын жасайды
1 топ анатомиялық-физиологиялық ерекшелігін,
2 топ іс әрекетіне байланысты,
3 топ психологиялық ерекшелігіне байланысты

Топтаса Венн диаграмасын жасайды

5 минут

Жасаған вен диограмасын сағат тілімен бір-біріне ауыстыруды және басқа топ өкілдері бағалауды ұсынамын

Басқа топ өкілдері вен диограмасын стикер арқылы бағалайды

2 минут

ББҮҮ кестесін толыту ұсынылады

ҮҮ бөлімін толтырады

2 минут

Үйренгім келеді бөлімі бойынша жазған сұрақтарына байланысты үй тапсырмасын беремін
1 топқа- «Білімнің негізі бастауышта» -атты тақырыпта эссе жазу;
2 топқа- Бастауыш мектеп оқушыларының танымдық қызығушылығын дамытуда мұғалімнің жүргізетін жұмыстары презентация қорғайды;
3 топқа-Байқау сабағы ретінде мектепке барып 1 сынып оқушысына зерттеу жүргізу арқылы мінездеме жазу;
4. «Бастауыш сынып оқушыларын дамыта оқытудың психологиялық негіздері» тақырыбында ғылыми мақала жазу;

СӨЖ орындайды

  1. Эссе тапсырады;

  2. Презентация қорғайды;

  3. Зерттеу жұмысын жүргізеді, мінездеме жазады;

  4. Ғылыми мақала жазады;

2 минут

Бағалау
студенттерге берілген тапсырмалар бойынша табыс критериясын жасап бағалаймын

Түрлі смайлктар арқылы бүгінгі сабақты бағалайды








Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет