Комунікативні макростратегії сучасного воєнного публіцистичного дискурсу поліщук Богдан Миколайович



бет1/2
Дата15.02.2024
өлшемі24.22 Kb.
#491712
  1   2
Тези 1


КОМУНІКАТИВНІ МАКРОСТРАТЕГІЇ
СУЧАСНОГО ВОЄННОГО ПУБЛІЦИСТИЧНОГО ДИСКУРСУ


Поліщук Богдан Миколайович
аспірант кафедри української мови імені професора Л. А. Лисиченко
Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди
bogdanp661@gmail.com

Комунікація відіграє вирішальну роль у сфері воєнного дискурсу, тому вкрай важливо задля соціальних та наукових цілей проводити її дослідження. Зважаючи на воєнні умови сьогодення, комунікативні стратегії й тактики стають важливими інструментами для формування думки громадськості, мобілізації духовної та політичної єдності народу.


Макростратегія в комунікації – це загальний план дій, що визначає цілі й напрямки комунікаційної діяльності на тривалий період, загальну стратегію або підхід до взаємодії з численною аудиторією. Макростратегія, як відомо, може охоплювати всі аспекти комунікаційної діяльності, включаючи зовнішні і внутрішні комунікації, піар, рекламу, маркетингові зусилля та інші. Вона служить основою для розробки конкретних стратегій і тактик, спрямованих на досягнення поставлених цілей комунікаційної діяльності. Макростратегія допомагає (а) зосередитися на найважливіших пріоритетах; (б) ефективно використовувати ресурси; (в) вимірювати результати комунікаційної діяльності; (г) досягати довгострокових цілей.
У загальному розумінні, дискурс – це спосіб організації мовлення та ідей, який формується в межах певного соціокультурного контексту. Через дискурс формуються й утримуються норми, цінності та ідеології, що впливають на спосіб мислення й поведінку людей. Владні структури, політичні та корпоративні установи, мас-медіа та інші впливові групи можуть використовувати дискурс для маніпуляції громадською думкою, закріплення своєї влади та підтримки своїх інтересів. Однак дискурс також може бути використаний і як інструмент боротьби за права та свободи, для розкриття інформації, що приховується, та для підтримки альтернативних поглядів та ідей. Таким чином, дискурс відіграє ключову роль у формуванні та розвитку суспільства.
Сучасний публіцистичний дискурс, з одного боку, характеризується функціюванням клішованих форм, готових до вживання блоків, зворотів та мовних стереотипів. З іншого боку, публіцистика рясніє прийомами та формами, що не закріпилися в мові та відзначаються конструктивністю в умовах певної мовної ситуації з вірогідною комунікативною метою.
Комунікативні макростратегії воєнного публіцистичного дискурсу ґрунтуються на принципі «мінімум інформації – максимум інформованості» й реалізуються мікростратегіями на різних мовних рівнях, зокрема в межах лексико-семантичного рівня передбачаємо функціювання в публіцистичному тексті мовних кліше (напр., пролунала серія вибухів, завдали ударів, внаслідок нічного обстрілу, усувають наслідки ракетного обстрілу [Gwara Media, URL]), умовних номінацій (напр., Харків – залізобетон [Gwara Media, URL]), слів у властивих їм конотативних значеннях (напр., зазначається, що тривогу оголосили по всій країні через зліт в рф Міг-31к, носія "Кинджалу", порівн.: Кинджал – тривога /негативна конотація/ [ТСН, URL]), використання часток, повторів тощо (напр., Чи з’явиться в "Дії" військовий квиток [ТСН, URL]).
Стилістично-синтаксичні мікростратегії реалізуються використанням синтаксичних конструкцій певних модальностей (напр., У більшості областей України оголосили повітряну тривогу: яка загроза [ТСН, URL]; У Білому домі розповіли, чим загрожує відсутність допомоги від США на фронті [ТСН, URL]), фразеологізованих речень (напр., «Нас стирають із землі». Як живе Вовчанська громада біля кордону з РФ [Gwara Media, URL]), синтаксичних синонімів (напр., Поляки продовжують блокувати два пункти. Кордон України з Польщею наразі заблокований [hromadske, URL]), транспозиції синтаксичних структур (напр., ГУР підтвердило, що росіяни використовують на фронті Starlink; Головне управління розвідки Міноборони підтвердило використання систем супутникового зв’язку Starlink російськими окупантами на фронті [Hromadske, URL]) – проста синтаксична трансіпозиція; Чорнобаїти…росіяни вкотре «самовбилися об стіну» [АРМІЯ INFORM, URL] – морфологічна транспозиція, а також стилістичних фігур, зокрема паралелізму (напр., Плюндрує країну москаль осоружний, / Але Перемога за нами таки! / Тож будьмо незламні, / Мій Друже Залужний, / На Славу Вкраїні, на вічні віки! [Українські пісні, URL]), градації (напр., Нам потрібно швидше відновити і розширити нашу промислову базу, щоб ми могли збільшити поставки в Україну і поповнити наші власні запаси [Українська правда, URL]), анафори (напр., Президент України Володимир Зеленський (…). Президент України високо оцінив започаткування (…) [Президент України Володимир Зеленський. Офіційне інтернет-представництво, URL]), епіфори, антифразису (напр., Міст сам себе не зруйнує [ТСН, URL]) тощо.
Прагматичні мікростратегії окреслюються засобами імплікації (напр., Тема – та, яка «прославила» місто на всю країну [Волинські новини, URL]), вибудови комунікативних тактик, прогнозування реакції адресата (напр., Президентові США Джо Байдену не висуватимуть кримінальних звинувачень за те, що він забрав із собою секретну інформацію [Radiosvoboda, URL]) тощо.
Перспективою дослідження вбачаємо окреслення мовних моделей комунікативних макростратегій, розширення їх типології.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет