Сабақ. Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру



бет1/4
Дата21.12.2023
өлшемі0.54 Mb.
#487253
түріСабақ
  1   2   3   4
10 сабақ дүн жар


орта мектеп МКМ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары 10 сабақ. Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру (сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

Менің отбасым және достарым

Пәні:

Жаратылыстану

Педагогтің Т.А.Ә.




Күні:




Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

10 сабақ. Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру
( Жаратылыстану 1- бөлім 50 - 52 бет «Атамұра» баспасы, 2022 ж.)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.3.1 - адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау
2.2.3.2 - дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

  • Тірек-қимыл жүйесі дегеніміз не екенін;

  • Неліктен дұрыс дене сымбатын қалыптастыру керек екенін білесің

Құндылықтар

Талап: Білуге, жаңаны тануға, құштар б олу

Сабақтың барысы

Сабақтың
кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың
басы
7 минут

Оқушылармен сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба?
Көңіл – күйіміз қандай?
Ендеше сабағымызды бастайық?

Оқушылар сәлемдеседі.
Кезекші оқушы сыныпты түгендейді
Сабаққа назарын аударады.
Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!
Оқушылар сабаққа зейінін салады

Керемет!


Психология
лық ахуал қалыптасты
ру.


Тренинг ережесі

Мейірімді жүрекпен,
Ақ пейілді тілекпен.
Амандасып алайық
Бір жадырап алайық



  • Сабағымыз сәтті болсын!

  • Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жеттейік!

  • Сабақта бір - бірімізді

  • Сабақта уақытты:

  • Сабақта тапсырмаларға;:

  • Сабаққа қатсықанда:




  • Психологиялық ахуал туғызады


  • Сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Үнемдейміз!

  • Нақты, дәл жауап береміз!

  • Шапшаңдықты, тапқырлықты көрсетеміз!

Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!







Сабақтың
ортасы
33 минут


жеке жұмыс

10 минут

Сынып жұмысы
10 сабақ. Адамның тірек-қимыл жүйесі. Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру Сабақтың мақсаты:

  • Тірек-қимыл жүйесі дегеніміз не екенін;

  • Неліктен дұрыс дене сымбатын қалыптастыру керек екенін білесің.

  • Қайталауға арналған сұрақтар

  • Адамның дене бөліктерін ата.




  • Дұрыс дене сымбаты деген не?



  • Ойланып, жауап беріндер. Қорытынды жасаңдар.

1-mon.
Біздің ағзамызға қозғалыс, тірек және пішін беретін жүйе қалай аталады? Мысал кел тіріп, дәлелдеңдер.


2-mon.
Адамның қимыл-қозғалысын кай мүшелер қамтамасыз етеді? Жауаптарынды мысал келтіріп, дәлелдеңдер.


3-топ.
Адам неліктен орындықта дұрыс отыруы тиіс? Мысал- мен дәлелдеңдер.






Сабақтың тақырыбымен мақсатын меңгереді



  • Бас, қол, аяқ, көз , мұрын, ауыз, мойын, құлақ, іш, саусақ

  • Адамның сымбаттылығы негізінен алғанда омыртқаға байланысты болады, өйткені ол бүкіл қаңқа сүйекті біріктіріп тұрған негізгі буын


  • Біздің ағзамызға қозғалы , тірек және пішін беретін жүйені тірек-қимыо жүйесі деп атаймыз


  • Тірек қимыл жүйесіне қаңқа мен бұлшықеттер жатады. Қаңқа -ағзаның тірегі, ал бұлшықеттер қимыл қозғалысты қамтамасыз етеді




  • Өйткені омыртқа қисайып, дене сымбаты дұрыс қалыптаспайды

Жаңа білім


Дескриптор
Сұрақтарға жауап бере алады
1 балл


Дескриптор
Сұрақтарға жауап бере алады






50 бет



50 бет



ұжымдық жұмыс
23 минут



Оқулықпен жұмыс
1-тапсырма
«Таным» әдісі

  • Мәтінді түсініп оқы

Тірек-қимыл жүйесіне қаңқа мен бұлшықеттер жатады. Қаңқа ағзаның тірегі, ал бұлшық еттер қимыл-қозғалысты қамтамасыз етеді. Адам капкасын 200-ден астам сүйектер құрайды.

Қаңқаның үш қызметі бар:
1. Тірек кызметін атқарады.
2. Денені қимыл-қозғалысқа келтіреді.
3. Ішкі мүшелерге қорғаныш қызметін атқарады. Бассүйек миды, омыртқа жотасы жұлынды, кеуде қуысы жүрек, өкпе және т.б. ішкі мүшелерді қорғайды.


Дұрыс дене сымбатын қалыптастыру
Дене қалпын тік ұстау алдымен омыртқаға байланысты. Арқасын тік, иығын шалқақ, басын көтеріңкі ұстайтын адам әрқашан сымбатты болып көрінеді. Сонымен қатар денені тік ұстамау ішкі мүшелердің, омыртқа жотасының қызметіне күш түсіреді.
Оқушы партада денесін тік ұстап, түзу отыруға дағдылануы кажет.



  • Суретке қараңдар. Сұраққа жауап беріндер. Мына суреттердің қайсысында Нұрәлі дұрыс отыр, кайсысында қисайып отыр?


Қортынды жаса

Есіңе сақта!
Қаңқа денеге пішін береді және қимыл-қозғалыс қызметін атқарады.






  • Мәтінді түсініп оқиды




  • Сұрақтарға жауап береді



Бірінші және төртінші суретте Нүрәлі дұрыс отыр. Екінші және үшінші суреттерде Нұрәлі қисайып отыр.

  • Қисайып отыруға болмайды , өйткені омыртқа қисаяды да, дене сымбаты дұрыс қалыптаспайды



Жаңа мәлімет алады





Дескриптор
Мәтінді түсініп оқиды
Қ.Б


Дескриптор
Сұраққа жауап бере алады
1 балл
Тамаша!
Дескриптор
Сұраққа жауап бере алады
1 балл


Жаңа білім





51 бет

52 бет

52 бет



52 бет

Сабақтың
Соңы
5 минут
Бекіту
ұжымдық жұмыс

Сабақты бекіту
4-тапсырма
«Ізден» әдісі
Айтылым; 29 бет
Сабақты қорытындылау

  • 1. Қанқа бөліктерін ата.




  • 2. Қаңқа кандай кызмет атқарады?




  • 3. Дұрыс дене сымбатын қалыптастырудың маңызын айт.


Үйге тапсырма : 50-52 бет оқу мазмұндау




  • Сабақты қорытындылайды




  • Бассүйек, қол сүйектері, қабырғалар, омыртқа жотасы, жамбас белдеуі, аяқ сүйектері, табан

  • Қаңқаның үш қызметі бар:

1. Тірек кызметін атқарады.
2. Денені қимыл-қозғалысқа келтіреді.
3. Ішкі мүшелерге қорғаныш қызметін атқарады.

  • Дене қалпын тік ұстау алдымен омыртқаға байланысты. Арқасын тік, иығын шалқақ, басын көтеріңкі ұстайтын адам әрқашан сымбатты болып көрінеді. Сонымен қатар денені тік ұстамау ішкі мүшелердің, омыртқа жотасының қызметіне күш түсіреді.

Дескриптор
Сұрақтарға жауап бере алады
Қ.Б
Тамаша!






52 бет



Рефлексия
2 минут



Рефлексия

  • Бүгінгі сабақта түсінгенім:

  • Қызықты болған сәттері:

  • Түсінбеген тұстары:



Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі







орта мектеп МКМ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары 10 сабақ. Біздің мектеп (сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

Өзім туралы

Пәні;

Дүниетану

Педагогтің Т.А.Ә.




Күні:




Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

10 сабақ. Біздің мектеп
( Дүниетану 1- бөлім 33 – 35 бет «Атамұра» баспасы, 2022 ж.)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.2.1. мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлерінтүсіндіру
2.1.2.2. мектеп қауымдастығы мүшелерінің

Сабақтың мақсаты

  • Мектепте кімдер жұмыс істейтінін және олардың еңбектерінің маңызын білесің.

  • Өз мектебің туралы айтуды үйренесің.

Құндылықтар

Ар-ұят: Адал еңбекті құрметтеу

Сабақтың барысы

Сабақтың
кезеңі\уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың
басы
2 минут

Оқушылармен сәлемдесу
Оқушыларды түгендеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба?
Көңіл – күйіміз қандай?
Ендеше сабағымызды бастайық?

Оқушылар сәлемдеседі.
Кезекші оқушы сыныпты түгендейді
Сабаққа назарын аударады.
Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай!
Оқушылар сабаққа зейінін салады

Керемет!






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет