Сабақ жоспары Пәні: қазақ тілі мен әдебиет



бет1/2
Дата07.12.2023
өлшемі138.59 Kb.
#485746
түріСабақ
  1   2
Ашық сабақ Туған жердің төсінде 6 сынып


Қазақ тілінен инклюзивті 6 сыныпта өткен сабақ жоспары

Пәні: қазақ тілі мен әдебиет




Күні: 22.11.18ж.
Сынып: 6 «А» Қатысқандар: Қатыспағандар:




Мұғалімі

Торина Мереке Бекбаевна




Сабақ тақырыбы:

Туған жердің төсінде




Осы сабақтақол жеткізілетіноқу мақсаттары

6.1.5.1-тақырып бойыншаүйренгенсөздердіқолданаотырып, мәтіндекөтерілгенмәселенішынайыөмірменбайланыстыру.
6.4.4.1 - мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау;
6.5.2.1 - жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру.




Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: Мәтіннің мәнін түсінеді, сұрақтарға жауап бередіы.




Оқушылардың көбісі:жай сөйлемнің түрін ажыратады




Кейбір оқушылар:мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасайды




Бағалау критерийі

• туған жер, оның ерекшеліктері туралы айтады, шағын мәтін құрап жазады. Тақырып бойынша сұхбат құрады.






Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тау бөктері, үңгір, етек.






Құндылықтарға баулу



Ишара: мимика (жымию, қолпаштау, ризашылық білдіру)




өз туған жерін құрметтеу, қадірлеу, бағалай білу




Пәнаралық байланыс

  • орыс тілі (сөздік), химия




АКТ қолдану

Интербелсенді тақта.




Тақырып бойынша алдыңғы білім

Туған өлке,ондағы өмір туралы түсініктері бар




Сабақтың барысы







Сабақтың жоспарланған кезеңдері




Сабақтың басы



А мандасу.
Күннен , жерден нәр алған
Біз - өмірдің гүліміз.
Бүгінгі күннің сәтінде
Сәтті болсын күніміз –
деп оқушылармен сабаққа бейімдету психологиялық ахуал жасалды.Топқа бөлу;
Үй тапсырмасы.«Серпілген сауал » әдісі арқылы сұрақтарға жауап аламын.
ҚБ.Жарайсыңдар! Керемет!
Ой шақыру».
Оқушыларға сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты анықтайды.
Бейне фильм көрсету арқылы сабақтың тақырыбын ашу

  • Бейне фильм не туралы?

  • Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

Ресурстар

Бейне фильм көрсету






Сабақтың ортасы

Бағалау

Жаңа сабақ.
Сөздікпен жұмыс.
Жаңа сөздермен таныстыру. Интерактивті тақтада тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен таныстыру, аудармасын айту, оқушыларға қайталату.
тау бөктері-горные склоны
үңгір-пещера
етек-подножья
жабайы-дикий
жүйрік ат-скакун
ашулану-злиться
қоректену-питаться
із-след
Тыңдалым алды
«Миға шабуыл» әдісі
- Қалай ойлайсыздар «Туған жер» сөзін естігенде ойымызға не оралады?
Мәтіналды жүмыс.
1-тапсырма.Мақал-мәтелдерді оқиды, тақырыппен байланыстырып, ойын айтады.
2-тапсырма. Сөз тіркестерінің мағынасын анықтап, жай с
Инклюзив оқушы тапсырмасы:
Сәйкестендіріп жазу.

Туған жердің




көлін аңсайды

Аққу




жерін аңсайды

Адам




түтіні артық



Тыңдалым алды.
«Миға шабуыл» әдісі
3-тапсырма. Сұрақтарға жауап береді.
- «Туған жердің төсінде» деген тіркесті естігенде ойыңа не келеді?
Туған жердің төсінде» деген ұғымға не кіреді?
Аудио тыңдалым, айтылым.
Біздің ауыл Алмалы деп аталады, өйткені жабайы алма көп өскен тау бөктерін солай деп атайды. Бұл тауда жабайы алманы қорек етіп аю өріп жүреді екен. Сондықтан үлкендер күні бүгінге дейін жабайы алманы аю алма деп атайды. Ол кезде алма жегісі келгендер жүйрік атпен кеп, алманы ат үстінде тұрып жинайды екен. Егер адамның алманы үзіп жатқанын бір аю көріп қалса, қазандай тасты көтеріп ап, ақырып қуатын көрінеді. Сонда бүкіл Алмалы бойының аюлары: «Біздің алмамызда адамдардың не қақысы бар»,- десіп ашуланып, жер-көкті азан-қазан етеді екен.Біз туған кезде сол өріп жүргенаюларданіздеқалмапты. Ол кезденқалған бір ғана белгі, әлгі алып алмаағаштың түбіндегі үңгір ғана. Оны аюлардың патшасы мекендепті.
Мәтін тбойынша сұрақ

  • Ауыл қалай аталған?

  • Неге Алмалы деп атаған?

  • Алмалыда қандай аңдар мекендеген?

Мәтінге ат кою
6-тапсырма. Мәтінді кезекпен оқып. Мәтін мазмұны бойынша берілген ақпараттың дұрыстығын көрсетеді.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет