Сабақ тақырыбы Қаңлылардың қоғамдық құрылыс 2-сабақ Сабақтың түрі Жаңа білімді игеру сабағы



бет1/3
Дата22.02.2023
өлшемі182.32 Kb.
#469900
түріСабақ
  1   2   3
14-сабақ. Қаңлылардың қоғамдық құрылысы. 2-саб


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В
Үйсіндер мен қаңлылар



Мектеп:



Күні:



Мұғалімнің аты-жөні: Нурбаева С.Б



Сынып: 5



Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қаңлылардың қоғамдық құрылыс 2-сабақ

Сабақтың түрі

Жаңа білімді игеру сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру
5.3.1.2 - ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру



Бағалау критерийлері

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология
Кіші патша, ұлы хан, уәзір

Құндылықтарды дарыту

Осы тақырыпты оқыта отыра, оқушыларды жалпы адамзаттық құндылықтардың \бейбітшілік, ынтымақтастық, өзара келісім\ мәні мен мазмұнын түсінуге бағыттау.

Пәнаралық байланыстар

Дүние жүзі тарихы, география

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ кезінде оқушыларға тақырыпқа байланысты бейнеролик , презентация көрсету.

Бастапқы білім

Қаңлы елі туралы қытай деректерінен мәліметтерді біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту кезеңі
3-мин


2-мин

Оқушылармен сәлемдесу
Өткен сабаққа шолу, сұрақтарға жауап беру.
Сұрақтар:

  • Қаңлы атауы қандай мағына береді?

  • Қаңлы мемлекеті туралы қай елдің деректерінде айтылған?

  • Деректерде қаңлы елі туралы қандай мәлімет берілген?

  • Қаңлы елінің ыдырау себебі неде?

Оқушылардың жауаптары тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады.



1 слайд

2-4 слайд



Сабақтың ортасы


5-мин


2-мин


10-мин

10 мин

Мұғалім карта бойынша қаңлы елінің қоғамдық құрылысын пирамида суреті негізінде түсіндіріп өтеді.



Тапсырма1: Сәйкестендір
Әлеуметтік мәртебе мен оның қызметін сәйкестендір

Әлеуметтік мәртебе

Қызметі

Ұлы хан

Мемлекетті басқаруға көмектесті

Уәзір

Үй шаруашылығы жұмыстарын атқарды

Құл

Дипломатиялық келіссөздер жүргізді

Оқушылар жауабы тыңдалады.
Тапсырма 2: Мәтінмен жұмыс
Нұсқаулық:

  • Мәтінді оқып шық.

  • Мәтінге ат қой

  • Мәтіннен бір сөйлемді үзінде түрінде жазып, оны түсіндір.

Мәтін
Соғыс кезінде қолға түскен тұтқындарды құл етілді. Бірақ қаңлылар арасында құлдық кең өріс алған жоқ. Құлдық еңбек көбінесе үй шаруашылығында, ұсақ малды күтуде , мал өнідерін өңдеуде қолданды. Кейде құлдар қолөнер кәсібімен де, егін егумен де айналысты.

Үзінді

Түсіндір









Дескриптор:

  • Мәтінге ат қояды

  • Мәтіннен бір сөйлемге үзінде келтіріп, оны түсіндіреді.

Оқушылар нұсқаулыққа сәйкес тапсырманы орындап, жауабын кестеге түсіреді.


Тапсырма 3: Мәтінмен жұмыс
Берілген мәтіндерді оқып, сұрақтарға жауап беріңдер:

  • Қандай шаруашылық түрлері туралы айтылған?

  • Не себепті шаруашылықтың түрлері әр аймақта басқаша?

  • Қаңлы шаруашылығының ерекшелігі неде?

Мәтін 1
Қаңлы мемлекетінің шаруашылығы географиялық жағдайына байланысты қалыптасқан. Қытайдың «Солтүстік патшалықтар тарихында»: «Олар үнемі көшіп-қонып жүреді, бір жерде тұрақтамайды» деп көрсетіледі. Елдің солтүстік өңірін мекендеген тұрғындар жартылай көшпелі тұрмыс кешкен. Мұнда жылқы, қой, түйе, сиыр өсірілген.
Мәтін 2
Қаңлы елінің оңтүстік өңіріндегі тұрғындардың негізгі шаруашылығы егіншілік болатын. Қаңлы бұқара халқы күріш, тары, асбұршақ және бидай дақылдары мен жеміс-жидектер көп өсірді.
Дескриптор:

  • Мәтінде берілген шаруашылық түрлерін анықтайды;

  • Шаруашылықтың түрлерінің әр аймақта басқаша таралуын түсіндіреді?

  • Қаңлы шаруашылығының ерекшелігін сипаттайды.



Оқушылар жауабы тыңдалады.
Тапсырма 4:
Бос сөздердің орнына қажетті сөздерді орналастыр
Қаңлы мемлекетіндегі ең жоғарғы билеуші....
Қаңлы мемлекеті .... иелікке бөлінді.
Кіші патша қызметіне ....тағайындалды.
Қаңлы мемлекеті .... және...шаруашылығымен айналысты.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет