Сабақ тақырыбы Есептер шығару



бет1/3
Дата01.09.2023
өлшемі36.26 Kb.
#476379
түріСабақ
  1   2   3
11 сынып. ҚМЖ \'\'Тербеліс графигі\'\' Есептер шығару



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


11.3С бөлім – Тербелістер



Мектеп:




Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11
Күні:

Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 11.2.5.7 - v=vmaxcosωt гармониялық тербелістер кезіндегі жылдамдық және a=-ω2x (осы кезеңде бағаламау ұсынылған) гармониялық тербелістер теңдеуін білу және пайдалану;

Сабақтың мақсаттары

  • (t), a (t) гармониялық тербелістер теңдеуін жазу;

  • v=vmaxcosωt гармониялық тербелістер кезіндегі жылдамдық және a=-ω2x теңдеулерін есептер шығаруда қолдану

Бағалау критерийлері

  • (t), a (t) гармониялық тербелістер теңдеуін жазады;

  • v=vmaxcosωt гармониялық тербелістер кезіндегі жылдамдық және a=-ω2x теңдеулерін есептер шығаруда қолдана алады

Тілдік мақсаттар

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
.........................................формуласы арқылы жылдамдықты таба аламыз.
Кинетикалық максимум мәнге ие болса толық энергия ........... болады.
Егер потенциалдық энергия...................... тең болса кинетикалық энергия максимум мәнге жетеді. Тербелмелі қозғалыс - колебательное движение - oscillation
период – period, фаза – phase, энергия өзгерісі - изменение энергии - energy change

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар сабақ барысында топпен жұмыс істейді.
Жұмыс барысында жауапкершілік және өзара құрмет құндылықтарын дамытады.

Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Презентациямен жұмыстану. Phet.colorado.edu, bilimland.kz, https://jamboard.google.com/

Бастапқы білім



Тербелмелі қозғалыс. Тербелмелі қозғалысты сипаттайтын шамалар

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
0-5 мин

Ұйымдастыру бөлімі.
Үй тапсырмасын тексеру
Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларды түгендеп, үй тапсырмасы тексеріледі. Өткен тақырыпты еске түсіру, үй тапсырмасы бойынша білім қорларын тексеру мақсатында сұрақтар қойылады.

  1. Тербеліс дегеніміз не?

  2. Амплитуда дегеніміз не?

  3. Период дегеніміз не?

  4. Жиіліктің анықтамасын беріңіз.

  5. Циклдік жиілік дегеніміз не?

  6. Сурет бойынша берілген графиктердің бастапқы фазаларын анықтаңыз.

Слайд 1-7



Сабақтың ортасы
15 мин


«Ой қозғау». Мұғалім іс-әрекеті:

  • Тербелістің жылдамдығы мен үдеуін қалай табуға болады деп ойлайсыз?

  • Тербеліс жылдамдығы мен үдеуін білудің қаншалықты қажеттілігі бар?

  • Өмірден қандай мысал келтіре аласыз?

Тақырыпқа шығамыз. Сабақ мақсаттарын оқушылармен бірге айқындаймыз.
«Мағынаны тану»
Мұғалім: Презентация арқылы графиктерін көрсетеді; Гармоникалық тербелістегі дененің жылдамдығы мен аутқуының байланысын түсіндіреді.
Оқушылар өздеріне келесі ақпаратты түртіп алу керек:

  • Гармоникалық тербелістегі ауытқу немесе тербелістегі дененің кез келген уақыт мезетіндегі орны;

  • Гармоникалық тербелістегі дененің жылдамдығының теңдеуі

  • Гармоникалық тербелістегі дененің үдеуінің теңдеуі

  • Гармоникалық тербеліс /орны, жылдамдығы және үдеуінің теңдеуі/ графигі;

  • Гармоникалық тербелістегі дененің жылдамдығы мен аутқуының байланысы.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет