Сабақтың барысы: кезең Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті



Дата21.06.2016
өлшемі3.88 Mb.
#152018
түріСабақ
Смағұлова Нүргүл

Қостанай облысы

Амангелді ауданы

Амантоғай орта мектебі



Тақырыбы: Әнші Әміре

Мақсаты.Әңгіменің негізгі идеясын меңгеру,ұғыну

Әміре Қашаубаевтың өмірі мен өнер жолы туралы таныстыру.

Міндеттер: Әміре Қашаубаев заманындағы ұлттық мәдениетіміздің,тарихымыздың өшпес мұрасы екендігін ұғындыру.

Оқыту нәтижесі:Ой -өрісін дамыта отырып,шығармадағы көркем сөздерді өз сөздік қорларына қолданып,жүйелі баяндай білуге үйрету

Сабақтың барысы:

кезең

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Модульдер

уақыт




Сәлемдесу

Психологиялық сәт.

Әрбір адам-туысым,досым,жұрағат,

Әрбір сабақ-үйрену,ұғу,ұлағат.

Әрбір сөзім-шындық,бірлік,адалдық,

Әрбір ісім-тілек,тірлік, тазалық

Бүгінгі сабағымыз мынадай бөлімдерден тұрады.

І. Қайталау -сөз анасы.

ІІ.Ой түбінде алтын бар,ойлай білсең табылар.

ІІІ.Білгенге маржан,білмеске –арзан.

ІҮ.ойға түтім,ойландым.

Сабағымызды Ғабиден мұстафиннің «Мұралардың ең қымбатты сөз.Өмірде асыл адам да,нәрсе де тозады,жоғалады.

«Асыл сөз мәңгі жасайды»

Асыл сөз айтып, артынан із қалдырып кеткен ұлы адамдардың өмірімен жақсы ісітерімен танысып оқып жатырмыз..

І. Қайталау -сөз анасы.

(Үй тапсырмасын сұрау.)

Үйге Халыққа жеткіз күйімді әңгімесін оқып келдіңдер.

Топқа тапсырма

1топ Мәтінің мазмұнын айтып,көрніс көрсету.

2топ Динамен Құрманғазы туралы не білемін?





Орындырынан тұрып,хормен айтады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салып жауап береді.

Көріністерін көрсетеді.




Көшбасшылық, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

Формативті бағалу

Ролдік


7мин


1мин

«Қызығушылығын ояту»

3топ Дина мен Құрманғазы күйлері

4топ Динаға Құрманғазыға бес жол өлең Күй атасы Құрманғазы,оның шәкірті Дина Нұрпейісованың үй тапсырмасынан жетік білдік.

Осы сабағымыздың қорытындысы ретінде « Көбік шашқан» күйін тыңдау.

Оқушыларды топқа бөлу .Топ ережесін өзім оқимын

1топ Домбыра

2топ Қобыз

3топ Сыбызғы

4топ Жетіген




Домбыра,қобыз,сыбызғы жетіген суреттері арқылы топқа бөлу



Көшбасшылық, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

Формативті бағалу

Ролдік


7мин


1мин

«Мағынаны ашу»

ІІ.Ой түбінде алтын бар,ойлай білсең табылар

Сөзжұмбақ

1.Бұрып қойған сағаттай,

Айқайлайды таң атпай (әтеш)

2.Қыс бойы жылтырладым,

Көктемде сарқырадым. (мұз)

3.Желіп-желі етіп сақалы,

Қолыңнан дәм татады. (ешік)

4.Ұйықтауды білмейді,

Сөйлеседе жүрмейді.(радио)

5.Үлкен дәудің өзі,

Көрмес бірақ өзі.(терезе)

Ендеше балалар, Құрманғазы атамыз бен Дина апамыз қазақ даласына осындай құнды күйлерін тастап кеткен болса,бүгінгі сабағымыз қазақ ән өнерінің дүлдүл әншісі-қазақтың атын шетелдерге паш еткен,ғажап дауысты Әміре Қашаубаев

туралы Мұзафар Әлімбаев жазған «Әнші Әміре »мәтінімен танысамыз. М.Әлімбаев кім? слайд



Оқушылар сөзжұмбақты шешеді.




Ақпараттық-коммуникациялық технология

Білім алудағы жаңа тәсілдер


15мин





Оқулықпен жұмыс.

Тізбектей оқиды

Сөздікпен жұмыс

Клуб

мәтіндегі негізгі ойды анықтау үшін мынадай тапсырмалармен жұмыс.



1топ.Халық арасында концерт қою

2топ Клуб есігіндегі қара құлып

3топ әнші Әміре дауысы

4топ Халықтың жиналуы




Оқушылар мұғаліммен бірге оқиды қиын сөздердің астын сызады.

Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.

Сыни тұрғыдан ойлау



5мин


ойтолғаныс

ІІІ.Білгенге маржан,білмеске –арзан.

Әнші Әміре Қашаубаев кім?

Видео

Риддер(суретін көрсту)



Балқадиша әнін тыңдау.
Шығармшылық тапсырма

1топ Әміре Қашаубаев кім?ребус

2топСемантикалық карта ребус

3топ Өнер туралы мақал Өнер адамдарын халық неге құрметтейді?

4топМенің сүйікті әндерім мен әншілерім тақырыбында эссе жазу.

Құлақтан кіріп бойды алар

Жақсы әнмен тәтті күй

Көңілге түрлі ой салар

Әнді сүйсең ,менше сүй-.деп ұлы ақын Абай айтқандай біз өнер адамын әрқашан құрметтеп, ұлы бабаларыздың жақсы мұраларын мақтанышпен жоғалтай қадірлеп құрметтеуміз керек.

Оқушыларды әміре Қашаубаев еңбектерімен таныстыру

Берілген тапсырманы орындап ортаға шығып жауап береді.


АКТ,талантты дарынды оқушылармен жұмыс

5мин


«Үйге тапсырма»

Мұзафар Әлімбаевтың Әнші Әміре мәтінін оқып,мәтінен табиғатты суреттеген жерді тауып дәптерге жазу.











1мин

Бағалау

Мұғалім оқушыларды бағалайды.

Оқушылар бағалау парағы бойынша өз пікірін ұнағанын,алған әсерін жазады.

Оқыту үшін бағалау мен оқытуды бағалау.

1мин




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет