Сабақтың тақырыбы: №55 сабақ. Сөз және оның мағынасы. Әр сөзде дыбыс орны бар



Дата17.04.2024
өлшемі0.66 Mb.
#498959
түріСабақ
1-сабақ 01.04.24



Білім беру ұйымының атауы

№93 В.Терешкова атындағы ЖОББМ




Пәні:

Ана тілі




Бөлім:

Сөз және оның мағынасы




Педагогтің аты-жөні:

Мугалбекова К.Т.




Күні:

01.04.2024ж.




Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы:

№55 сабақ. Сөз және оның мағынасы. Әр сөзде дыбыс орны бар




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру.
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу




Сабақтың мақсаты

Сөздердегі дыбыстарға талдау жасайды
Өлеңді мәнерлеп оқиды






Құндылықтар

ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу




Сабақтың барысы




Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы

10 мин


Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал орнату



Өткенді пысықтау
«Ұяшық» әдісі

  1. Сөйлемдегі сөздердің байланысын не арқылы табамыз?

  2. Сөзді жазғанда бірінші әріп қалай жазылады?

  3. Сөйлем біткен сң қандай тыныс белгісі қойылады?

Оқушылар
дың назарын сабаққа аудару
Өткен бөлімді қайталайды

Тамаша!

«Әуе шарлары» әдісі арқылы мадақтау



Дескриптор:
Өткен бөлімді меңгерген
Сұрақтарға жауап береді



Суреттер
Ұяшықтар


Оқулық





Сабақтың ортасы
25мин

Жаңа сабақ
Кіріспе әңгіме
– Сонымен, балалар, бүгін біз «Сөз және оның мағынасы»деп аталатын жаңа бөлімді бастаймыз. Өзінің атауы айтып тұрғандай, бұл бөлімде сендер сөздің не екенін, сөз мағынасының түрлерін, сөз мағыналарын ажыратуды, заттың атын, қимылын, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, оларды дұрыс қолдануды үйренесіңдер.
Сөз – заттың, құбылыстың атауы. Тілімізде мағынасы бір-біріне қарама-қарсы, мағынасы бір-біріне жуық, дыбысталуы бірдей, мағынасы әр басқа сөздер бар. Оларды алдағы сабақтар барысында оқып, түсініп, үйренетін боласыңдар.


Оқулықпен жұмыс
Автор жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Мұзaфaр Әлімбай – қазaқтың көрнекті ақыны, балaлaрдың сүйікті жазушысы. 1923 жылы Павлодар облысы Шарбақты ауданында дүниеге келген. Балаларға арналған өлеңдер, жұмбақ, жаңылтпаштары бар.


1-жаттығу
Мұғалім кітапта берілген өлеңді дауыстап, мәнерлеп оқып береді.

  • Балалар, бұл өлеңнен не түсіндіңдер?

Дұрыс айтасыңдар, яғни сөздегі әріптердің орындары ауысып кетсе, сөздің мағынасы болмайды екен.
Дәптермен жұмыс
Сөздер дыбыстан құралады. Белгілі бір мағынаны білдіреді.
ФС тапсырмасы
2-жаттығу.
Сөздерді бір бөлек, сөйлемдерді бір бөлек топтастырып жазғызады.
Сөйлемдер:
Ерлан мен Айдос – достар. Олар өте тату. Бір-біріне көмектесіп жүреді.

Сөздер
Ерлан, Айдос, мен, достар, олар, тату, өте,бір-біріне, көмек


ЕБҚ
Буындардан сөз құра


Ас, -нан,- ды, -ха,-на

Жаңа бөліммен танысады

Ереже жаттайды


Автормен танысады


Өлеңді мәнерлеп оқиды

Ережені дәптерге жазады


Дәптермен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды

Жарайсыңдар!





Тамаша!

Дескриптор:


Автор туралы мәліметтер айтады
Оның шығармаларымен танысады

Дескриптор:


Өлеңді мәнерлеп оқиды
Дескриптор:
Ережені жаттап. дәптерге жазады
Сөздерді бір бөлек, сөйлемдерді бір бөлек топтастырып жазады



Керемет!


Оқулық

Ереже жазылған плакат


https://adebiportal.kz/kz/authors/view/1169



Оқулық
Жұмыс дәптері


Оқулық

Қима парақтар






Сабақтың соңы
10 мин

Бекіту.
3-жаттығу
Берілген буындардан сөз құрап оқы.
Бі, дос, лім, тық, тап, кі.
Кітап, білім, достық.

ҚЖ:



«Жәшіктегі сөздер» ойыны Топтық жұмыс

  1. топ: Сөздердіойлаңдар,айтыңдар

  2. топ: Сол сөздерден сөйлем құраңдар.

  3. топ: Сол сөйлемнің мағынасын ажыратуға тырысыңдар

Сөздер дыбыстан құралады. Белгілі бір мағынаны білдіреді.
Ережені бірнеше рет қайталап айтқызу
Кері байланыс




Тапсырманы орындайды


Қосымша жұмыс орындайды

Кері байланыс жасайды



Құраған сөздерін қатесіз оқыпшығады;


Сұрақтарға жауапбереді;

Дескриптор:



  1. топ: Сөздердіайтады

  2. топ:

Сол сөздерден сөйлем құрайды.
3-топ:Сол сөйлемнің мағынасын ажыратуға тырысады

«Сезімдер аралы» әдісі



Оқулық

Суреттер

Кері байланыс тақтасы







Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет