Сабақтың тақырыбы Анаэробты және аэробтытыныс алу. Анаэробты және аэробты тыны



бет1/3
Дата14.11.2022
өлшемі21.02 Kb.
#464836
түріСабақ
  1   2   3
№20 аэробты анаэробты


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.2A Тыныс алу



Мектеп: №202 мектеп-гимназия

Күні:

ФИО учителя: Лесова С.

Сынып: 9

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Анаэробты және аэробтытыныс алу. Анаэробты және аэробты тыныс алу үдерістерін химиялық реакция теңдеулерін қолданып қарастыру. Анаэробты және аэробты тыныс алудың тиімділіктері.

Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.4.1 – тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып, анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру

Сабақ түрі

Жаңа тақырыпты зерттеу

Сабақ мақсаты

  • Аэробты және анаэробты тыныс алуды білу;

  • аэробты және анаэробты тыныс алуды салыстыру;

  • физикалық жүктемелердің аэробты және анаэробты тыныс алуға әсерін қарастыру;

  • тыныс алу түрі бойынша шаршаудың пайда болу тәуелділігін зерттеу.

Бағалау критерийі

  • Аэробты және анаэробты тыныс алуды біледі;

  • аэробты және анаэробты тыныс алуды салыстырады;

  • физикалық жүктемелердің аэробты және анаэробты тыныс алуға әсерін қарастырады;

  • тыныс алу түрлері мен шаршаудың арасындағы байланысзерттейді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:
Бұлшықет әлсіздігі мен тыныс алу процестері арасындағы байланыс орнату. (оқу және жазу дағдылары)
Пәндік лексика және терминология:
Muscle fatigue - утомление мышц – бұлшық еттердің қажуы
Aerobic and anaerobic respiration - аэробное и анаэробное дыхание – аэробты және анаэробты тыныс алу
Lacticacid - молочная кислота - сүтқышқылы
Unableoffulloxygenation - невозможность полного окисления
Luckofenergy – недостаток энергии – энергия тапшылығы
relationship between type of respiration andfatigue – связь между типами дыхания и усталостью – тыныс алу түрлері мен шаршаудың арасындағы байланыс


Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы:
Аэробтық жағдайда, фосфат тобын қосу ...... қатысымен жүреді. Сондықтан бұл процесс тотығу фосфорлануы деп аталады. Анаэробты жағдайда бұлшықет жасушаларының белсенділігі мүмкін емес ..... .

Құндылықтарды дарыту



Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет