Сабақтың тақырыбы: Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту орындау Оқу бағдарламасына сілтеме



бет1/4
Дата30.12.2023
өлшемі117.54 Kb.
#488334
түріСабақ
  1   2   3   4
АШЫҚ САБАҚ ҚМЖ


Жай бөлшек және аралас сандарды көбейту

Мектеп: №1 А.Байтұрсынов атындағы ж.о.м



Күні:

Мұғалім аты-жөні: Уралбаева Дана

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны :

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейту орындау

Оқу бағдарламасына сілтеме:

5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;
5.1.2.22 берілген санға кері санды табу.

Сабақтың мақсаты

Жай бөлшектерді көбейте алады;
Жай бөлшектерді натурал санға көбейте алады;
Аралас сандарды көбейте біледі;

Бағалау критерийлері

Тілдік мақсаттар



Оқушылар :
Пәнге қатысты лексика мен терминалогия

Қазақ

Орыс

Ағылшын

Бөлшек

Дроб

Fraction

Бөлшектің алымы

Числитель

Numerator

Бөлшектің бөлімі

Знаменатель

Denominator

Аралас сан

Смешаное число

Mixed number

Көбейту

Умножение

Multiplication

Бөлшек сызығы

Линия дроб

Fractional line

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Бөлшектерді көбейту үшін...
Аралас сандарды көбейту үшін...

Құндылықтарды дарыту

Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту амалын орындай білу біліктілігін қалыптастыру. Оқушыға бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушыны өмір бойы білім алуға үйрету, сонымен қатар өзіне деген сенімділікті, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік беру.
Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге , бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру.

Пән аралық байланыстар

Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен жәнеде жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында физика , биология пәндерімен байланыс орнатамын.

АКТ қолдану дағдылары

Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін.

Күтілетін нәтиже

Жай бөлшек пен аралас сандарды көбейтуді біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақ жоспары

Оқыту ресурстары

Ұйымдастыру кезеңі


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру



Мотевациялық кезең :
а) Оқушыларды сабаққа ынталандыру
б)Сабаққа қатысушы оқушыларды түгендеу
в) Үй тапсырмасы бойынша сұрақтарына жауап беру

Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады .


Тақырыпқа сай оқушылардға бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды. Қайталау есептері беріледі.

Презентация
Слайд 1

Топқа бөлу



Шаттық шеңберін құрамыз. Оқушыларды топқа бөліп алу үшін үлестірмелерді таратамын, нәтижелері бойынша топқа бөлінеді.
Нәтижесінде оқушылар шағын екі топқа бөлінеді:
1 топ– Астана
2 топ – Түркістан

Топпен жұмыс
























































Карточка №1
«Топқа бөлу»

Жаңа сабақ



Ереже 1 : Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін , олардың алымдарын көбейтіп алым етіп,бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек.

Мұндағы - натурал сандар немесе нөл саны , -натурал сандар


Мысалы______Ереже_2:_Бөлшекті_натурал_санға_көбейту_үшін'>Мысалы





Ереже 2: Бөлшекті натурал санға көбейту үшін , бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп , нәтижесін алым етіп , бөлімінің өзін қалдыру керек.

Мұндағы - натурал сан.
Мысалы

  1. .





Ереже 3: Аралас санды көбейту үшін :

  1. оларды бұрыс бөлшек түрінде жазу керек:

  2. бөлшектерді көбейту ережесін қолдану керек.

Мысалы





Ереже 4: Егер көбейткіштердің бірі нөлге тең болса, онда көбейтіндіде нөлге тең.
Мысалы

Ереже 5: Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды.

  1. Жай бөлшекке кері санды табу үшін , оның алымы мен бөлімінің орындарын ауыстыру керек.

  2. Аралас санға кері санды табу үшін, оны бұрыс бөлшекке айналдырып , сол бұрыс бөлшектің кері санын табу керек.



Мысалы

  1. кері саны

  2. -аралас сан кері саны

  3. және өзара кері сандар,

  4. 8 және ,

Презентация Слайд 3-7

Топтық жұмыс



Оқу материалдарын бекіту мақсатында оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды:
Топқа арналған тапсырмалар:

  1. a) 1 кг кәмпиттің бағасы 350 тг. кг кәмпит неше теңге?

b)1 массасы г. 20 алтын неше грамм?
c) Автомат станокта 12 минутта 5 сақина жасады. Автоматта 3 сақина неше минутта жасалады ?
I(a).Көбейтуді орындаңыз:
а. =
b. =
ІІ. a) Балада 4 алма , 4 жарты алма және жарты алманың жартысының 4- еуі бар. Балада неше алма бар ?
b) Жердің жасанды серігі жылдамдықпен ұшырылды. Ол 8 секундта қанша қашықтыққа барады?
c) Квадраттың қабырғасы дм. Квадраттың периметірін табыңдар.
II(a). Көбейтуді орындаңыз:
=

Презентация слайд 8

Оқулықпен жұмыс

Оқу материалдарын бекіту мақсатында оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды:
А-деңгей.

  1. Есептеңдер:

    1. =

    2. =

  2. Тігінші бірнеше көйлектің әрқайсысына метрден есептеп, орам мата сатып алды.

Ол орам матаны әр көйлікке жеке бөлу үшін 7 рет қиды.

  • Орам мата неше көйлек тігуге есептелген ?

  • Орам мата неше метр?



2 деңгей.

  1. Есептеңдер:

    1. =

    2. =

  2. Велосипед доңғалағы сыртқы шеңберінің ұзындығы м. Велосипед доңғалағы 1 секунда айналым жасайды . Велсипед 5 минутта неше метр қашықтыққа барады?

Бағалау критерийлері:

  • Бөлшектерді дұрыс көбейте алады ;

  • Натурал санды бөлшекке көбейте алады;

  • Аралас сандарды көбейте алады ;

Презентация слайд 9




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет