Сабақтың тақырыбы Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы



Дата03.11.2023
өлшемі21.17 Kb.
#482299
түріСабақ

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

7.1 Қазақ-жоңғар соғыстары

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы.
Зерттеу сұрағы: Не себепті «Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.1.1.1 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайынсипаттайды
Көпшілігі:Қазақхандығыныңбасынатүскеннәубеткезеңдердің негізгі белгілерін анықтайды
Кейбірі: Хандықтың ішкі саяси жағдайының тарихи маңыздылығын өз пайымыментүсіндіреді



Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының
әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут

(Ұ) «Сұрақты ұстап ал» әдісі
1.1680 -1715 жж Қазақ хандығын кім биледі?

  1. ХҮІІІғасырда қазақ жеріне көз тіккен мемлект?

  2. Қазақ хандығы туралы бізге жеткен нақты жазба деректердіңбірі?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»



Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы
Жаңа білім
5 минут
10 минут
5 минут
10 минут

Мәтінмен жұмыс
1 тапсырма «Құндылықтар иерархиясы» әдісі
Құжатпен жұмыс
Берілген қызметтердің маңыздылығын талдау 1 саты -Ауыл- ауылбасы
2 саты - Ата-аймақ – ақсақал 3 саты - Ру – рубасы

  1. саты - Арыс–би

  2. саты – Ұлыс –сұлтан

  3. 6 саты - Жүз –хан

  4. саты -Хандық - хандардың ханы

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды
2 тапсырма «Үш сөйлем» әдісі
тұратын шағын ойменжазыңыз
Зерттеу сұрақтары:
Қазақ қоғамы қандай әлеуметтік топтар мен таптарға жіктелді?
Әрбір әлеуметтік топ өкілдеріқандайқызмет атқарды?
Хандардың, би, батырлардыңбасшылықролі, шешімдері қаншалықты маңыздыболды?
ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.


3 тапсырма Дереккөздерді талдап болғаннан кейін, оқушыларға Жоңғар хандығы туралы және жоңғарлардың қазақ жеріне басып кіруінің себептері жәйлі сториборд немесе оқиғалар легін (тізбегін) толтыруды сұраңыз. Сторибордты толтыру барысында оқушылар сабақта алған білімдерін қолданады.
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайд
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы:

  1. Мемлекеттік билік жүйесінің 2 –ден кем емес ерекшеліктерін анықтаңыз.

  2. Әлеуметтік топтардың қазақ қоғамындағы 2 –ден кем емес орнынкөрсетіңіз.

3.Қорытынды ойыңызды 3 сөйлемнен

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


ҚБ «Ең үздік жауап»

ҚБ «Мен саған, сен маған»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Халық әні«Елім – ай»


https://www.youtube.com/
watch?v=snCRREiAmA8

Жоңғар шапқыншылығы


Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ парағы

Сабақтың соңы
5 минут

Кері байланыс
Кері байланыс – «БББ» кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім













Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Үй тапсырмасы

Қазақ руларының не себептен өз жерлерін тастап көшіп кеткендерінің себептерін анықтап, көшіп кеткен бағыттарын картадан анықтау


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет