Европейска комисия – Съобщение за пресата
Председателите на Комисията, Парламента и Европейския съвет събират религиозни водачи за дискусия, посветена на демократичните права и свободи
Брюксел, 30 Май 2011 г. — Днес около двадесет високопоставени представители на християнското, еврейското и мюсюлманското вероизповедание, както и на будистките общности се срещнаха в Брюксел по покана на председателя Жозе Мануел Барозу, като съпредседатели на срещата бяха председателят на Европейския парламент Йежи Бузек и председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпьой. Те обсъдиха ефективните начини, по които правата и свободите могат да допринесат за изграждането на партньорство за демокрация и споделен просперитет между Европа и съседните ѝ страни.
Това бе седмата от поредица ежегодни срещи, чието начало бе поставено от председателя Барозу през 2005 г. За втори път срещата се провежда в контекста на Договора от Лисабон, в чийто член 17 се предвижда, че Съюзът поддържа „открит, прозрачен и редовен диалог“ с религиите, църквите и верските общности. Днешната среща е още едно свидетелство за голямото значение, което отдават на този диалог европейските институции.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви: „Задачата и амбицията ни е да насърчаваме демокрацията, плурализма, правовата държава, социалната справедливост и спазването на човешките права не само в Европа, но и в съседните страни. Дълбоко съм убеден, че няма да се справим с тези предизвикателства без активния принос на религиозните общности. Днешната дискусия потвърди нашия общ ангажимент да насърчаваме спазването на демократичните права и свободи, включително свободата на религиозна принадлежност и на вероизповедание.“
Йежи Бузек, председател на Европейския парламент, добави: „Религиозните общности имат изключително важна роля в социалната тъкан на държавите от ЕС. Това важи и по отношение на динамичните промени в съседните страни. Европейският парламент винаги е подчертавал, че свободата на религиозна принадлежност или вероизповедание е едно от основополагащите човешки права. За да постигне оптимални резултати в контекста на своята политика за съседство, ЕС трябва да си сътрудничи на място с религиозните общности по въпроси, които се простират от образованието и здравеопазването до възстановяването на обществата след конфликти.“
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпьой заяви: „Не бива да забравяме историята. Именно това се случва в момента в Северна Африка и арабския свят — един дълъг преход към свобода и правосъдие, които са ценностите, заложени в европейските договори. Сега не е времето ние, като европейци, да бъдем по-затворени и по-нетолерантни и да проявяваме по-голям егоизъм, материализъм и дори расизъм. Без наличието на устрем към духовност, религиозност и етичност ценностите не могат да бъдат запазени. Именно в тази сфера можете да изиграете важна роля. Никой не притежава монопол върху големите човешки ценности, които придават смисъл на нашия живот и общество. Но без този устрем и тласък всичко може да се срине и ние трябва да сме наясно с това.“
От началото на годината в най-близко съседство с Европа се развиват забележителни събития, които ни напомнят за вълните на демократизация, преминали през Централна и Източна Европа в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век. Ние имаме общо бъдеще с нашите съседи. През април т.г. Комисията и Върховният представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност дадоха начало на амбициозно партньорство за демокрация и споделен просперитет със страните от Южното Средиземноморие. Европейският съюз е определено най-големият донор и инвеститор в съседните държави, но Европа е преди всичко решена да насърчава спазването на демократичните права и свободи и да ги защитава не само на територията на нашия континент, но и отвъд неговите граници. Демокрацията е ключът към мира и просперитета в Европа и Европейският съюз е твърдо решен да сподели тези ползи с всички партньори, и по-специално с нашите съседи.“
Дискусиите се проведоха в дух на откровеност и откритост. Религиозните водачи от тринадесет държави-членки на ЕС (Обединеното кралство, Германия, Швеция, Унгария, Франция, Белгия, Австрия, Италия, Румъния, Гърция, Кипър, Полша и Нидерландия) и от трети страни (Русия и Босна и Херцеговина) приветстваха потвърдения категоричен ангажимент на ЕС към най-близките съседи. Духовните лидери изразиха готовността си да работят рамо до рамо с европейските институции за насърчаване на демокрацията, човешките права и основните свободи, които са неотменен елемент в изграждането на плуралистични и демократични общества.
В срещата участваха също така заместник-председателят на Европейския парламент Ласло Тьокеш, заместник-председателят на Европейската комисия Вивиан Рединг и комисарите Джон Дали, Щефан Фюле и Сесилия Малмстрьом.
Списък на участниците: Вж. MEMO/11/359
"A partnership for democracy and shared prosperity" (Партньорство за демокрация и споделен просперитет)
Повече информация за диалога на ЕС с религиите, църквите и верските общности можете да намерите тук.
За контакти:
Pia Ahrenkilde Hansen (+32 2 295 30 70)
Jens Mester (+32 2 296 39 73)
|
XX/11/
Достарыңызбен бөлісу: |