ОСОБЛИВОСТІ IgE-ОПОСЕРЕДКОВАНОЇ СЕНСИБІЛІЗАЦІЇ ДО ASPERGILLUS FUMIGATUS І ASPERGILLUS NIGER ПРИ ПОЛІНОЗІ ТА ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ СПЕЦИФІЧНОЇ ІМУНОТЕРАПІЇ
І.А. Асика, В.Д. Бабаджан
Харківський національний медичний університет, м. Харків
Національна академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, м. Київ
Сенсибілізація до грибів роду Aspergillus має велике значення, у зв'язку з повсюдним поширенням даного виду грибів як у зовнішньому середовищі, так і всередині приміщень, з обсіменіння продуктів харчування, з використанням в промисловому виробництві, широкому використанні вироблених з них медикаментів, застосовуваних у пацієнтів з атопією. Найбільш значущими з усіх грибів роду аспергилл є Aspergillus fumigatus і Aspergillus niger.
Мета роботи: встановити частоту IgE-опосередкованої сенсибілізації до Aspergillus fumigatus і Aspergillus niger у хворих на поліноз і оцінити ефективність специфічної імунотерапії (СІТ).
Робота виконана на базі алергологічного відділення Харківської міської клінічної лікарні № 27. В обстеження було включено 120 хворих на поліноз, середній вік 31+4 роки.
Методи дослідження. Шкірні скаріфікаціонние проби проводилися алергенами ТОВ "Імунолог" м. Вінниця 120 хворим. Загальний і специфічні IgE-антитіла в сироватці крові визначали методом ІФА з використанням стандартних наборів реактивів.
При полінозі відсоток грибковоъ сенсибілізації склав 27%. З них частота сенсибілізації до Aspergillus fumigatus і Aspergillus niger визначалася у 31% сенсибілізованих хворих на поліноз, до Candida albicans - у 24%, Penicillium freqentans - у 16%, Alternaria alternata - у 12%, Cladosporium - у 10% і Mucor mucedo - у 7% .
Сенсибілізація до аспергілів в більшості випадків поєднувалась з підвищеною чутливістю до інших інгаляційних алергенів, таких як пилок дерев (47%) або трав (53%).
У хворих з тяжким і середньотяжким перебігом аллергіческого риніту з сенсибілізацією до грибків Aspеrgillus fumigatus або Aspergillus niger обнаружені у 42% сенсибілізованих, у 30% вони поєднувалася з сенсибілізацією до Alternaria alternate, у 8% з Cladosporium herbarium і у 4% з усіма - Alternaria alternate, Cladosporium herbarium, Candida albicans, Penicillium freqentans.
Дози алергенів, які отримували хворі, коливалися від 350 PNU / рік до 8000 PNU/рік.
Динаміка клінічних проявів у хворих, які не отримували СІТ, через 2-3 роки не мала такого ефекту, як у хворих, які отримували СІТ. Шести хворим, які отримували СІТ грибковими в поєднанні з пилковими алергенами, після одного року лікування в періоди ризику загострення захворювання застосовувалася тільки превентивна терапія кромоглікатом натрію. Ніхто з пацієнтів, які отримували СІТ, не застосовував інтраназальних стероїдів.
Висновки: 1. Алергічні реакції на Aspergillus fumigatus і Aspergillus niger зустрічаються у 31% хворих на поліноз з грибковою сенсибілізацією, але найбільш часто вони реєструється у пацієнтів з високим рівнем загального IgE в сироватці крові, більше 500 КЕ / л (р <0,05) і у 42% при важкому і середньотяжкому перебігу полінозу. 2. Розроблений метод гіпосенсібілізаціі з використанням антигенів аспергилл дозволяє досягти тривалої ремісії полінозу з грибковою сенсибілізацією.
Достарыңызбен бөлісу: |