Геслер і Вільгельм Телль: причини і характер протистояння
План – конспект уроку світової
літератури для 9 класу
Учитель: Сирота Наталія
Юріївна
|
Мета: продовжити вивчення драми «Вільгельм Телль»; аналізувати
причини і характер протистояння Вільгельма Телля та Геслера;
розвивати критичне мислення учнів.
Тип уроку: проблемний урок з елементами дослідницької роботи.
Допомагать не вмію я словами.
А от як справжнє діло закипить –
Покличте Телля, й піде він за вами…
Ф. Шіллер
Хід уроку
І.Актуалізація опорних знань
1. Робота над запропонованими учнями кросвордами
-
Один із головних організаторів демократичного об’єднання кантонів. (Штауффахер)
-
Назва кантону. (Швіц)
-
Намісник австрійського імператора у Швейцарії. (Ландгофт)
-
Населений пункт у кантоні Урі, де був прикріплений капелюх. (Альторф)
-
Ім'я сина Вільгельма Телля. (Вальтер)
-
Ім'я намісника австрійського імператора в кантоні Урі. (Геслер)
Ключове слово: автор драми «Вільгельм Телль». (Шіллер)
ІІ.Мотивація навчальної діяльності
Учитель. На попередньому уроці ми визначили основну тему драми Шіллера «Вільгельм Телль» - визвольна боротьба народу. Однак багато уваги автор приділяє і темі внутрішнього протистояння двох головних персонажів твору - Вільгельма Телля та Геслера. Сьогодні ми про це протистояння поговоримо докладніше.
ІІІ. Робота над темою уроку
-
Вступне слово вчителя
Телль не вклонився австрійському капелюху Геслера, за що й був покараний: йому наказали стріляти в яблуко на голові власного сина Вальтера, який повністю довіряє батькові. У душі Телля деякий час триває внутрішня боротьба. Він навіть перепрошує ландгофта, але Геслер рішень не міняє, не жартує. Телль дуже хвилюється, ховає ще одну стрілу за пазуху (ландгофт це побачив), стріляє і влучає в яблуко. Цей винятковий героїзм не здивував ката, який за правдиву відповідь про призначення прихованої стріли ув’язнює героя. Ув’язнений Геслером, Телль звільняється під час бурі на озері, тікає від ландгофта і стає месником, вбачаючи свій обов’язок у помсті кривдникові. У своїх роздумах Телль обґрунтовує і соціальну провину ландгофта й вирішує покарати Геслера. Обравши зручне для вистрілу місце обабіч кривої дороги, якою мав їхати ландгофт, Телль стає ще й свідком зіткнення Геслера з бідною жінкою Армгардою, яка навколішки молить про звільнення ув’язненого чоловіка. Коли жінка в розпачі кидається під ноги коневі Геслера, Телль випускає свою стрілу, поціливши ландгофта в серце, який перед смертю встигає збагнути: «Це постріл Телля». Мети досягнуто: гнобителя вбито, народ – вільний.
Сьогодні ми зупинимося на питання протистояння Телль і Геслера.
-
Причини і характер протистояння
Бесіда
-
Чому Телль відмовився вшанувати капелюх? Чи було це виявленням бунту?
-
Чому цю сцену вважають однією з центральних у драмі?
-
До чого призводить учинок Телля? (Це – сигнал до бою.)
-
Чи одразу готовий Телль до боротьби?
-
Що робить його месником?
-
Як ви ставитесь до вимоги Геслера стріляти в яблуко на голові Вальтера?
-
Про що свідчить ця вимога?
-
Чи міг Телль учинити по-іншому?
-
Які риси характеру Телля та Геслера розкриває цей епізод?
-
Усне словесне малювання. Образи Вільгельма Телля, Геслера
Учням пропонується словесно змалювати героїв, давши їм та їх учинкам аргументовану власну оцінку.
IV. Рефлексія
-
Складання грон на теми «Вільгельм Телль», «Геслер»
Народний месник
Мисливець
Порятунок Баумгартена
Вільгельм Телль випадок на озері
Син Вальтер
постріл у яблуко
Прихована стріла постріл у ландгофта
Альторф ландгофт (кантон Урі)
Капелюх Армгарда
Наказ стріляти в яблуко Геслер «кам’яне серце»
беззаконня постріл Телля
-
Висновки уроку
Геслер – самовпевнений, жорстокий кат швейцарського народу, він з ненавистю ставиться до швейцарців, чекає від них лише покори: « А Геслер – наймолодший в роду, / Лиш лицарським плащем він володіє, / Тому й на щастя чесної людини / Він злобним оком скоса поглядає».
Як свідчить епіграф до уроку, Телль має добре і чуйне серце, тому він допомагає всім, хто цього потребує. Він прагне не лише соціальної, але й духовної свободи. Телль – не просто месник. Це не лише романтичний, а й реалістичний герой. Він – хазяйновитий селянин, мисливець і стрілець, дбайливий батько і чоловік; він – гуманна людина.
-
Метод «Мікрофон»
Рубрика «Обери позицію»: Чи можна виправдати Геслера? Чи правильно вчинив Телль?
V. Домашнє завдання
Характеризувати інші образи драми; скласти 6 тестових завдань за змістом твору; для учня – «історика»: підготувати повідомлення «Історична основа драми Шіллера «Вільгельм Телль».
Гамлет – вічний образ світової літератури
План – конспект уроку світової
літератури для 8 класу
Учитель: Сирота Наталія
Юріївна
|
Мета: охарактеризувати образ Гамлета; з’ясувати, чому він став вічним образом світової літератури; проаналізувати стосунки Гамлета й Офелії; встановити між літературні зв’язки; розвивати вміння висловлювати власну точку зору; виховувати повагу до мислячої людини.
Я шел спокойно, прямо – в короли.
Я вел себя наследным принцем крови.
Я знал, все будет так, как я хочу.
Я не бывал в накладе и уроне.
В. Висоцький
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Чотири століття тому Шекспір напивав безсмертну трагедію «Гамлет». Її називають найзагадковішою з шекспірівських п’єс, поставати її на сцені вважається великою честю, а відповідати рівню геніальної п’єси – щастям.
Хто ж він, загадковий Гамлет? Чому його доля й досі хвилює читачів і глядачів, а образ його вважається вічним образом світової літератури?
ІІ. Узагальнення й систематизація вивченого
-
Робота над характеристикою Гамлета
Словесне малювання
Опишіть, яким ви уявляєте принца Гамлета.
Творче завдання
-
Якби вам довелось створювати скульптуру Гамлета, якою б вона була? (Поза, погляд…)
Над загадкою трагедії «Гамлет» упродовж чотирьох століть билися не лише літературознавці. Поети та письменники теж не залишалися байдужими і прагнули дати свою інтерпретацію образів та подій шекспірівської трагедії. Сьогодні на уроці саме їхні твори допоможуть нам глибше осягнути неоднозначний образ Гамлета.
Читання поезії В.Висоцького «Гамлет».
-
Знайдіть у поезії «Мій Гамлет» рядки, що співзвучні розповіді про безтурботне життя героя до смерті батька.
(«Я шел спокойно, прямо – в короли.
Я вел себя наследным принцем крови.
Я знал, все будет так, как я хочу.
Я не бывал в накладе и уроне»..)
Як змінюється погляд на життя Гамлета після смерті короля? (Гамлет переживає велике розчарування в людях, у навколишньому світі. Від слів «Что за мастерское создание человек!» він доходить до висновку «Что мне эта квинтэссенция праха…». Переживши зради близьких людей, смерть батька, Гамлет не відчуває бажання жити. Більше ніщо його не тримає у цьому світі. Тільки почуття обов’язку змушує героя думати не лише про особисту помсту, а й про відновлення справедливості, морального очищення суспільства.)
-
Зачитайте рядки з поезії Висоцького, що коментують цей стан героя.
(«не нравился мне век, и люди в нем не нравились»,
«Но толку нет от мыслей и наук,
Когда повсюду – им опроверженье»;
«Я бился над словами – «быть или не быть»,
Как над неразрешимой дилеммой».)
-
Послухайте уривок з поезії. Визначте, про який час пише поет.
И в философии царит сомненье,
Погас огонь. Осталось только тленье,
Пропали солнце и земля, и где
Тот ум, что нам помочь бы мог в беде;
Распалось все, ни в чем порядке нет.
(Відповіді учнів.)
-
Це вірші сучасника Шекспіра – Джона Донна, що написані 1611 року.
-
У яких словах Гамлета втілено таку саму думку?
(«Век расшатался – и скверней всего,
Что я рожден восстановить его»;
«Дания – тюрьма… И прекрасная,
Со множеством темниц и затворов»;
«Подгнило что – то в Датском королевстве».)
-
Порівняйте монологи Клавдія (після вистави) та Гамлета «Бути чи не бути». Про що розмірковують герої? (Клавдій стривожений через скоєне ним убивство, але не може розкаятися і не хоче втрачати владу, здобуту страшною ціною. Це – думки правителя цілої держави, який повинен бути зразком для своїх підданих. Принц же розмірковує про недоліки суспільного життя, аморальність людей та думає про те, як це можна змінити.)
Висновок. Гамлет відчуває відповідальність не лише за свою сім`ю, а й за долю Датського королівства. Однак, щоб «діяти», йому потрібно скоїти вбивство, покарати злочинця. Гамлет, який навчався у Віттенберзькому університеті, осередку прогресивних поглядів, є гуманістом, людиною доби Відродження. Для нього помститися означає самому стати убивцею, злочинцем.
Груз тяжких дум наверх меня тянул,
А крылья плоти вниз влекли, в могилу.
І він вирішив діяти:
я пролил кровь, как все. И как они,
я не сумел от мести отказаться.
А чи простив він собі ці вчинки?
Офелия! Я тленья не приемлю.
Но я себя убийством уравнял
С тем, с кем я лег в одну и ту же землю.
Звідти й невипадкове прохання – вимога до Гораціо розповісти історію Гамлета людям. Можливо, принц намагався попередити інших, щоб не йшли його шляхом – шляхом помсти. А може, хотів, щоб зрозуміли:
Я Гамлет, я насилье презирал.
Я наплевал на Датскую корону,-
На в их глазах – за трон я глотку рвал
И убивал соперника по трону.
Гамлету важливо, щоб нащадки знали: він боровся не за владу, а за справедливість у цьому світі.
Читання поезії О. Блока «Я – Гамлет» підготовленим учнем
Я – Гамлет. Холодеет кровь,
Когда плетет коварство сети,
И в сердце – первая любовь
Жива – к единственной на свете.
Тебя, Офелию мою,
Увел далеко жизни холод,
И гибну, принц, в родном краю,
Клинком отравленным заколот.
-
Чи любив Гамлет Офелію? Як вважає О. Блок?
Читання поезії М.Цвєтаєвої «Диалог Гамлета с совестью» за особами підготовленими учнями
Диалог Гамлета с совестью
-На дне она, где ил
И водоросли… спать в них
Ушла, - но сна и там нет!
- Но я ее любил,
Как сорок тысяч братьев любить не могут!
- Гамлет!
На дне она, где ил:
Ил!.. и последний венчик
Всплыл на приречных бревнах…
- Но я ее любил,
Как сорок тысяч…
-Меньше
Все ж, чем один любовник.
На дне она, где ил.
- Но я ее –
Любил?
Порівняйте думки М. Цвєтаєвої та О. Блока. До якої з цих поезій схиляєтеся ви?
Метод ПРЕС
-
Я вважаю…(позиція).
-
Тому, що…(пояснення).
-
Наприклад, ….(докази, аргументи).
-
І тому…(висновок).
Коментар учителя
-
За п’єсою Шекспіра, Гамлет любив Офелію, про що неодноразово говорив, робив дарунки. Але, розчарувавшись у матері, яка була для нього зразком Жінки. Він втрачає довіру й до Офелії, відштовхує її, ображає, прикриваючись маскою божевільного. У такий спосіб він руйнує не лише своє почуття до Офелії, а й віру дівчини у любов. Однак подальші дії Полонія та Офелії переконують Гамлета, що він не помилився: кохана здатна зрадити його, вона занадто інфантильна і слабка, щоб зробити крок назустріч своєму сміливому героєві, вона назавжди залишиться у ворожому для нього таборі. Провина безвольної Офелії в тому, що вона ніколи не стане рішучою Джульєттою.
І все ж, образ Офелії викликає у читача співчуття: вона втрачає кохання, а потім, не витримавши смерті батька, стає божевільною і, зрештою, помирає.
Гамлету не вистачило чуйності? (« Из жалости я должен быть жесток»)
-
Проблемне запитання
Образ Гамлета викликає різні оцінки у літературознавстві, іноді навіть полярні.
Наприклад, І.С.Тургенєв вважав, що Гамлет «…весь живе для самого себе, він егоїст, він скептик, і постійно займається і носиться із самим собою».
Й.В.Гете, навпаки, переконаний, що Гамлет – « прекрасна, чиста, благородна, високоморальна людина».
Прийом «Займи позицію»
Учні розташовуються у класі залежно від своєї думки щодо проблемного питання:
1 група – « правий Тургенєв»;
2 група – « правий Гете»;
3 група – « не визначився».
ІІІ. Підсумки уроку
-
У кожного з нас є свій Гамлет, такий, яким ми його бачимо, відчуваємо. Комусь він здається занадто повільним та нерішучим, комусь – відважним і сміливим. Гадаю, що найважливіше – мати власну точку зору і власне рішення. А ще – перед його прийняттям треба добре подумати і лише тоді втілювати у життя свої задуми.
Читання поезій Б.Пастернака «Гамлет»
Гул затих. Я вышел на подмостки.
Прислонясь к дверному косяку,
Я ловлю в далеком отголоске,
Что случится на моем веку.
На меня наставлен сумрак ночи
Тысячью биноклей на оси.
Если только можно, Авва Отче,
Чашу эту мимо пронести!..
Но продуман распорядок действий
И неотвратим конец пути.
Я один, все тонет в фарисействе.
Жизнь прожить – не поле перейти.
IV. Домашнє завдання
Підготувати інсценування 1-ї сцени з V дії.
Достарыңызбен бөлісу: |