Èçõ. № 06.00-11
ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ
2007 – 2013 г.
СЪДЪРЖАНИЕ
-
Въведение 3
-
Анализ и оценка на икономическото и социалното развитие на общината 4
-
Географска характеристика 4
-
Демографско развитие и човешки ресурси 7
-
Анализ на стопанския сектор 12
-
Селско и горско стопанство 12
-
Промишленост 16
-
Туризъм 17
-
Анализ и развитие на инфраструктурата и опазване на околната среда 18
-
Пътна мрежа 18
-
Ж.П транспорт 21
-
Водоснабдяване и канализация 22
-
Телекомуникации 22
-
Електроснабдяване 23
-
Газификация 23
-
Екологична характеристика 23
-
Социална инфраструктура 26
-
Образователна инфраструктура 26
-
Здравно обслужване и социални дейности 28
-
Инфраструктура на културата 28
-
Спортна инфраструктура 29
-
Бюджетно осигуряване 31
-
Сътрудничество 31
3. Стратегия за развитие на община Горна Малина 33
-
ВЪВЕДЕНИЕ
Общинският план за развитие на Община Горна Малина е разработен в съответствие с изискванията на Закона за регионално развитие, приет от Народното Събрание на Република България през м. Февруари 2004 г., публикуван в ДВ, бр. 14 от 20.02.2004 г.
Той определя целите и приоритетите на община Горна Малина, като съставна част от развитието на страната и в частност на Югозападния район и ще позволи да бъде интегриран към областния план за стратегия и развитие на Софийска област.
Разработеният план има характер на отворен документ, който може да се развива, усъвършенства и актуализира в съотвествие с динамично променящите се условия и фактори, мотивиращи неговото разработване. Това по същество е една перманентна дейност на общинското ръководство и предполага създаването на гъвкава и прагматична организация.
Общинският план за развитие на Община Горна Малина обхваща периода 2007 – 2013 г., като определя основните стратегически параметри за развитие на общината. Той е по - висок етап на планиране на приоритетите, целите и мерките за тяхното изпълнение, допълващ и актуализиращ разработената стратегия за развитие на общината за периода 2004 – 2007 г.
Целта на настоящия проект е да се извърши системен и комплексен анализ на състоянието на демографските, социално-икономическите и други процеси в общината и на основата на цялостна оценка на силните и слаби страни, на възможностите и заплахите да се изведат основните приоритети и цели на развитието на община Горна Малина. Отчитайки новата визия на общината и стратегическите възможности за развитие се формулира пакетът от мерки и проекти за осигуряване на устойчиво и балансирано развитие на общината.
Основните методи използвани при разработването на общинския план за развитие са следните:
-
Икономическо разумно планиране на разходите и ресурсите, след преглед и анализ на ситуацията и постигнатите резултати през последните 4 години
-
Рационално развитие на дейностите в съответствие с ресурсите, традициите и националната и регионална рамка за развитие
-
Определяне спецификата на общината и аналогично разработване на мерки за подобряване инфраструктурата, екологията и материалната база
Принципите, на които се базира общинският план за развитие са съгласувани с принципите на балансираното развитие на политиката на Европейския съюз за регионално развитие и със законовата рамка на Република България. Спазени са директивите за публичност и прозрачност, партньорство, координация на дейностите с партньорите и участниците в изпълнението му.
Основното предназначение на този план е да се поставят на планова основа местните инициативи и намерения и да създаде алтернативна политика, включваща цели, приоритети и мерки за ефективно и целево използване на ресурсите и решаване на приоритетни за общината проблеми и задачи. С това се обосновава стремежът и усилията на ръководството на община Горна Малина да използва наличните ресурси и природни дадености по ефективен и ефикасен начин, за да осигури по-висок просперитет и условия за реализация на своето население.
Общинският план за развитие е разработен от екип общински служители под ръководството на кмета на общината с активното участие на обществеността.
Бяха създадени 3 работни групи по тематични сектори:
-
Работна група “Стопански сектор”
-
Работна група “Човешки ресурси”
-
Работна група “Развитие на инфраструктурата и опазване на околната среда”
Основните задачи пред екипите на тези групи бяха да съберат и анализират данните за съответния сектор, чрез различни методи и техники и да направят изводи за тенденциите на развитие.
Планът за развитие на общината е разработен изцяло съгласно Методическите указания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за разработване на Общински планове за развитие до 2013г.
ДЕЙСТВАЩИ ПЛАНОВЕ И РАЗРАБОТКИ
-
Стратегия за развитие на Община Горна Малина 2004 – 2007 година.
-
Общинска програма за енергийна ефективност 2005 – 2007 година.
-
Общинска програма за управление на отпадъците
-
АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА ИКОНОМИЧЕСКОТО И СОЦИАЛНОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА ГОРНА МАЛИНА
-
Географска характеристика
Географско положение
Община Горна Малина е разположена на площ 336,3 кв.км. в централната част на Западна България. Простира се между билото на Стара планина на север и Средна гора на юг. Граничи с общините Ботевград, Правец, Етрополе, Елин Пелин и Мирково. Намира се само на 30 км. от гр. София.
Общински център е с. Горна Малина. Общината е съставена от селата: Белопопци, Байлово, Долна Малина, Априлово, Гайтанево, Негушево, Осойца, Саранци, Макоцево, Долно Камарци, Стъргел и Горно Камарци. Обособени са 4 вилни зони към селата Долно Камарци, Макоцево, Осойца, и Негушево.
През територията на общината преминава главен път № 6 София – Бургас с отклонение през проходите “Витиня” и “Арабаконак” за връзка с магистрала “Хемус” и Северна България, подбалканска ж.п. линия София – Бургас и четвъртокласни пътища, свързващи населените места.
Община Горна Малина е разположена на около и над 650 метра надморска височина, с изградени три микроязовира и две ловни стопанства. Високо котловинните полета обуславят планинския и полупланинския характер на общината. Най-високият връх на територията на общината е “Опор”.
Близостта до столицата оказва двояко влияние върху развитието на общината. Към положителното отнасяме:
- привличане на наши и чужди инвеститори, които ще определят икономическия облик на региона;
- част от трудоспособното население на общината работи в “Кремиковци” и в столицата и по този начин частично намалява безработицата;
-достъпът до образователните и културни институции на столицата е предпоставка за по-високо интелектуално равнище на населението.
Към отрицателното влияние отнасяме:
- засилен миграционен процес на млади семейства към столицата;
-реализация на висококвалифицирани специалисти в столицата;
-частично замърсяване на въздуха от промишлените предприятия на столицата в селата Априлово и Долна Малина.
Достарыңызбен бөлісу: |