Пәні:
|
Көркем еңбек
|
Мектеп:
|
54 орта мектебі
|
Оқытушының аты-жөні:
|
Асамбаева Н.Н.
|
Күні: .
|
04.09.2023ж
|
Сынып: 5 (қыздар)
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Бөлім:
|
Визуалды өнер
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Бейнелеу өнеріндегі көркем құралдары. Бейнелеу өнері түрлері мен жанрлары.
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары
|
5.1.2.1 Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу.
5.1.3.1 Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу (оның ішінде АКТ қолданып).
|
Сабақтың мақсаты:
|
дүниежүзілік және қазақ классиканың туындыларымен таныстырады
-бейнелі өнердегі жанрлар түрлерін айтады
-жанр және бейнелі өнердің көріністерін,зерттейді
-АКТ-ны қолданып,жанрдың және өнердің көрінісінің сараптайды
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтың іс- әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңіі:
Білім алушылармен амандасу,
Түгендеу.Психологиялық ахуал орнату.
Сұрақ-жауап кезеңі
-Неге осыларды өнер туындылары деп атайды.?
-Өнердің туындылары қайда сақталады?
-Қазақстанда қандай ірі мұражай бар?
Оқу мақсаттарына қарап, сабақ мақсаттарын анықтау. Мақсат: дүниежүзілік және қазақ классикасының өнер туындыларымен танысу
Өнердің туындылары.
Виртуальді мұражайлар: өнердің туындыларымен танысады.
-Кастеев атындағы мұражай.
-эрмитаж;
-Лувр;
-Президенттік галерея.
Визуальді көріп танысу, салыстыру көрінісі және бейнелі өнердің жанрларын білу.
Өнердің қандай туындылары сендердің көңіліңді қаратты? неге?
Жұмыстардың бір –бірінен қандай айырмашылықтары бар.
|
Білім алушыларға атақты өнер туындыларын қарауды сұрау
."Джоконда" Леонарда да Винчи
"Давид" Микеланджело
"Шоқан" Кастеев А.
|
Өзара бағалау
|
Мүсін өнер туындыларының жанрлар бойынша түрлері. Өнердегі кілтті сөздер бағыты.
http://www.artalmaty.kz/gallery.php#102
http://www.wga.hu/frames-
Анри Матисс.
http://www.wikiart.org/ru/henri-matisse
Стива Лохманның сыммен мүсіндеуі
http://www.kulturologia.ru/blogs/180909/11507/
Статья о Казахстанском художнике
http://www.altyn-orda.kz/vse-vozrozhdaetsya-iz-pepla-strany-remesla-iskusstva%E2%80%A6/
Еркен Мергенов(мүсін).
http://erkinmergenov.com/
Наурызбаев Х.(мүсін)
Гаев Н.(линогравюра)
|
Сабақтың ортасы
|
Анықта.Әлем және қазақстан классикалық өнер туындыларының жиынтығы: *суреттер,*натюрморт ,*пейзаж, *тарихи,*тұрмыстық. т.б
Қандай ерекшеліктеріне қарап,топтастырдыңдар? Неге?
Өнердің жанрларын бөлу.
1- портрет; 2-натюрморт; 3-пейзаж; 4-тарихи; 5-тұрмыстық.т.б
неге жанрды олай атаймыз? /натюрморт, пейзаж, тарихи, тұрмыстық.т.б/
Қандай бейнелеуші өзгешеліктер айтылмыш жанрды сипаттайды?
Қандай суретшінің жұмыстарымен сендер таныстыңдар?
Көрсетілім
Әр топ өз жұмыстарында қазақстан суретшілерінің жұмыстарын іріктеп алсын
Қандай ерекшеліктерге қарап қазақстан суретшілері екенін байқауға болады.
Қандай суретшілерді білесіздер?
Суретшілер жайлы қандай мәлімет бере аласыздар?
Зерттеулер жүргізу. .
Бейнелеу өнерінің түрлері.
Жанр не екенін біледі, сондықтан өнердің түрлеріне қарай классификациялай алады.
Әр-жанрдағы Топтар натюрмортқа, поттретке классификация жүргізу. түсті сурет, бояулармен салынған
ақ-қара бейне
жұмыстар орындалған балшық, пластилина, металлдармен
фото суреттер.
басқалар
қандай мәліметтерге байланысты бейнелеуді жіктеді?
Неге?
Анықта Мұғалім слайтарды көрсетеді, білім алушылар өнердің түрлері мен жанрын анықтайды.
|
Білім алушыларға АКТ-ның көмегімен өнердің жанрларымен танысу. Оқушылар өздеріне қысқаша жазбалар орындай алу және таблицаны толтыру
Білім алушылар анықтайды
Білім алушылар өз жұмыстарымен ой бөлісіп,түсініктемелер бере ал
Ұнаған суретшінің суретіндегі бейнелердің нобайын салу.
|
Зеттеген мәліметтері бойынша оқушы жауап беру.берілген критериилерге байланысты оқушылар жауатарын береді.
-топтардың ерекше қорғауы
-Өнердің жанрларға байланысты нақты мәліметтердің болуы.
-визуалды айқындылығын анықтай білу.
|
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс.Сабақ соңында білім алушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
|
Білім алушылар өз жұмыстарын және сыныптастарының жұмыстарына критериилерге байланысты бағалай алады.
|
Өзін-өзі бағалау
|
стикер
|
Тапсырма: Зерттеулер жүргізу.