Правилник о смештају и исхрани



Дата19.07.2016
өлшемі104.64 Kb.
#209196
ПРАВИЛНИК О СМЕШТАЈУ И ИСХРАНИ УЧЕНИКА И СТУДЕНАТА

I. УВОДНА ОДРЕДБА

Члан 1.

Овим правилником ближе се уређује: начин и поступак спровођења конкурса и расподеле места и услови пријема ученика у домове ученика, начин и поступак остваривања права на исхрану у установама за исхрану студената, односно у другим одговарајућим организацијама, начин и поступак спровођења конкурса и расподеле места и услови пријема студената у установе за смештај студената.


II. УСЛОВИ ПРИЈЕМА УЧЕНИКА У ДОМОВЕ УЧЕНИКА, НАЧИН И ПОСТУПАК СПРОВОЂЕЊА КОНКУРСА И РАСПОДЕЛЕ МЕСТА У ДОМОВИМА УЧЕНИКА

Члан 2.

Право на смештај и исхрану у дому ученика имају редовни ученици средњих школа, у складу са законом.

Ученицима се обезбеђује смештај и исхрана у дому за време трајања редовне наставе у школи коју похађају.

Ученицима који су искључени из дома не обезбеђује се смештај и исхрана у том дому за ту школску годину.

Члан 3.

Министарство просвете најмање два месеца пре почетка школске године расписује конкурс за пријем ученика у дом, у складу са законом.

Конкурсом се оглашава број расположивих места у дому, услови пријема, потребна документа и рокови за пријављивање на конкурс, у складу са законом.

Члан 4.

Директор дома ученика у року од 30 дана од истека рока за пријаву на конкурс доноси одлуку о пријему ученика у дом ученика на основу утврђеног редоследа за пријем.

Члан 5.

Кандидати на конкурсу подносе следећа документа:

1) пријаву на конкурс;

2) уверење о приходима по члану домаћинства;

3) уверење о успеху у претходној школској години;

4) диплому и остале добијене награде на такмичењу у дому и ван дома;

5) решење о изреченим дисциплинским мерама;

6) лекарско уверење о општем здравственом стању.

Члан 6.

Успех ученика доказује се уверењем школе у којој је похађао претходни разред.

Учешће на такмичењима и награде на такмичењима доказују се дипломама, похвалницама, потврдама и сл. организатора такмичења, приредби и сл.

Просечни приход по члану домаћинства ученика доказује се потврдом надлежног органа.

Члан 7.

Кандидат за смештај у дом ученика подноси пријаву на конкурс са потребном документацијом из члана 5. овог правилника у року предвиђеним конкурсом.

Пријава из става 1. овог члана подноси се надлежном органу дома.

Изузетно од става 1. овог члана заинтересовани ученик који је био објективно спречен (тежа болест и сл.) да се пријави на конкурс може и накнадно да се пријави на конкурс у року од 20 дана по истеку рока за конкурс уз потребну документацију и доказ о спречености да се благовремено пријави на конкурс, и то надлежном органу дома.

Члан 8.

Критеријуми за утврђивање редоследа за пријем у дом ученика су:

1) успех ученика у претходном школовању;

2) приход породице ученика.

Под успехом ученика подразумева се успех ученика у претходно завршеном разреду и успех у владању у претходној школској години.

Под приходом породице ученика подразумева се просечни месечни приход по члану домаћинства ученика за период јануар-март текуће године.

На основу критеријума из става 1. овог члана утврђује се редослед ученика за пријем у установу.

У случају једнаког броја бодова предност имају ученици који имају већи број бодова на основу успеха.

Члан 9.

Критеријум из члана 8. овог правилника вреднују се, и то:

1) Успех ученика

а) Одлична - 20 бодова;

б) Врло добар - 10 бодова;

в) Добар - 5 бодова;

г) Награђена такмичењима;

- у дому - 3 бода;

- ван дома - 5 бодова;

2) Приход породице

а) Просечан месечни приход по члану домаћинства ученика до 25% просечне нето зараде по запосленом у привреди Републике за период јануар-март текуће године - 8 бодова;

б) Просечан месечни приход по члану домаћинства ученика до 50% нето зараде по запосленом у привреди Републике за период јануар-март текуће године - 6 бодова;

в) Просечан месечни приход по члану домаћинства ученика до 100% просечне нето зараде по запосленом у привреди Републике за период јануар-март текуће године - 4 бода;

г) Просечан месечни приход по члану домаћинства ученика преко 100% просечне нето зараде по запосленом у привреди Републике за период јануар-март текуће године - 0 бодова.

Ученику који је добио укор педагошког већа одузима се 8 бодова.

III. НАЧИН И ПОСТУПАК ОСТВАРИВАЊА ПРАВА НА ИСХРАНУ СТУДЕНАТА У УСТАНОВАМА ЗА ИСХРАНУ СТУДЕНАТА, ОДНОСНО ДРУГИМ ОДГОВАРАЈУЋИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА

Члан 10.

Право на регресирану исхрану у установи за исхрану студената, односно у другој одговарајућој организацији имају студенти факултета и виших школа чије се школовање финансира из буџета Републике Србије, у складу са законом.

Студенти из става 1. овог члана остварују право на регресирану исхрану на основу овереног захтева за издавање абонентске књижице о први пут уписаном зимском семестру одговарајуће године студија који издаје надлежни орган факултета, односно више школе.

Студент који понови годину студија нема право на регресирану исхрану за ту годину, у складу са законом.

Члан 11.

Абонентске књижице се издају за текућу школску годину, а последњи рок за њихово издавање је 30. новембар текуће године. Коначан извештај о броју издатих абонентских књижица подноси се Министарству просвете. У изузетним случајевима абонентске књижице могу се издавати до 20. децембра текуће године.

Абонентска књижица има важност од 1. новембра текуће календарске године до 31. октобра наредне календарске године.

Абонентска књижица је докуменат материјалне вредности који служи за куповину бонова за дневне оброке (доручак, ручак и вечера).

Члан 12.

У случају злоупотребе абонентска књижица се одузима, и то:

1) привремено, ако студент нарушава правила понашања у установи студентског стандарда;

2) трајно, ако је студент право на регресирану исхрану стекао на основу нетачне или фалсификоване исправе, односно ако је уступа или неовлашћено користи абонентску књижицу другог студента.

Члан 13.

Право на регресирану исхрану студент остварује студентским боновима Министарства просвета.

Бонови из става 1. овог члана имају јединствене ознаке: Република Србија, Министарство просвете, установа (назив установе студентског стандарда), студентски бон, назив оброка (доручак, ручак и вечера), датум, месец и серијски број. Текст на боновима исписује се ћириличним писмом.

Члан 14.

Студентски бонови се могу користити у објектима студентског стандарда у којима постоје технички услови за производњу и дистрибуцију готове хране (линијски ресторани, одговарајући ресторани на факултетима и други објекти где може да се организује производња и дистрибуција готове хране).

Продајна вредност студентског бона одговара висини партиципације студента у цени исхране.

Члан 15.

У случају да студент изгуби абонентску књижицу, замена исте ће се вршити уз подношење посебног захтева за издавање дупликата. Издавање дупликата обавиће се у року од 30 дана од дана подношења захтева.

Издавање дупликата абонентских књижица као и замена неискоришћених бонова посебно се евидентира од стране установе студентског стандарда, а Министарству просвете се доставља извештај за протекли месец.

Установа студентског стандарда констатује број реализованих - неискоришћених бонова за исхрану студената и доставља Министарству просвете извештај до 10. у месецу за протекли месец, и то по оброцима (доручак, ручак и вечера).

IV. УСЛОВИ ПРИЈЕМА СТУДЕНАТА У УСТАНОВЕ ЗА СМЕШТАЈ СТУДЕНАТА, НАЧИН И ПОСТУПАК СПРОВОЂЕЊА КОНКУРСА И РАСПОДЕЛЕ МЕСТА У УСТАНОВАМА

Члан 16.

Право на смештај у установама за смештај студената имају студенти чије се школовање финансира из буџета Републике, у складу са законом.

Право на смештај у установама студентског стандарда могу остваривати и студенти страни држављани, стипендисти југословенских органа, на основу међудржавних уговора, у складу са законом.

Члан 17.

Апсолвенти подносе установи студентског стандарда сваког месеца потврду са факултета да им траје апсолвентски стаж.

Члан 18.

Министарство просвете најмање два месеца пре почетка школске године расписује конкурс за пријем студената у установу, у складу са законом.

Конкурсом из става 1. овог члана оглашавају се услови пријема, број расположивих места у установи, потребна документа и рокови за пријављивање на конкурс, у складу са законом.

Кандидати на конкурс из става 1. овог члана подносе следећа документа:

1) пријаву на конкурс;

2) потврду факултета, односно више школе о успеху у току студирања;

3) потврду факултета, односно више школе да је студент уписао зимски семестар одговарајуће године;

4) уверење о месечним приходима породице;

5) лекарско уверење за студенте реконвалесценте.

Члан 19.

Директор установе у року од 30 дана од истека рока за пријаву на конкурс доноси одлуку о пријему у установу.

Заинтересовани студент може и накнадно да се пријави на конкурс у року од 20 дана по истеку рока за конкурс уз доказ о спречености да се благовремено пријави на конкурс и то надлежном органу установе.

Члан 20.

Расподела места врши се на основу редоследа студената утврђеног на основу успеха у току студирања и прихода породице, у складу са законом.

За студенте реконвалесценте утврђује се посебан редослед за пријем у установу.

Редослед из става 2. овог члана утврђује се на основу критеријума из става 1. овог члана.

Здравствено стање доказује се уверењем одговарајуће здравствене установе у месту студирања.

Члан 21.

Утврђивање редоследа студената врши се на основу успеха на факултету, односно вишој школи (просечна оцена, број положених испита, година студија, изгубљена година), и прихода по члану домаћинства студента.

Под приходом по члану домаћинства студента подразумева се просечни месечни приход за период јануар - јун текуће године.

Успех на факултету, односно вишој школи вреднује се, и то:

1) За студенте прве године студија успех се рачуна по следећој формули (ШУ+3,0)х8

(ШУ = школски успех из претходног школовања исказан оценама од 2-5, сведен на две децимале,

3,0 = корективни фактор да би се дошло на заједничку ранг листу због различитих оцена на факултету,

8 = корективни фактор).

2) За студенте II, III, IV и V године студија, број бодова према успеху вреднује се по следећој формули:

- ББ = ПОх8 - БЗИх2 - за све студенте,

- ББ = ПОх8 - БЗИх1 - за апсолвенте који су пренели испите из последње године студија,

- ББ = ПОх8 - БЗИх2 - за апсолвенте који су пренели испите из осталих година студија,

(ББ = број бодова, ПО = просечна оцена из претходне године студирања,

БЗИ - број заосталих испита, 8 = корективни фактор).

3) За студенте постдипломских студија број бодова се вреднује по следећој формули: ББ = ПОх8.

4) Додатни број бодова за ефикасност студирања за студенте II, III, IV, V и VI године, за апсолвенте и студенте I и II године постдипломских студија, вреднује се студентима који нису губили ни једну годину, и то:

- II година - 3 бода;

- III година и апсолвенти виших школа - 6 бодова;

- IV година - 8 бодова;

- V година и апсолвенти факултета који трају 4 године - 10 бодова;

- VI година и апсолвенти факултета који трају 5 година - 12 бодова;

- апсолвенти факултета који трају 6 година - 14 бодова;

- I година постдиплимских студија - 14 бодова;

- II година постдипломских студија - 15 бодова;

5) Студентима IV и V године и апсолвентима, ако су изгубили две године студирања, одузима се 3 бода.

6) По основу времена стицања школског услова за упис у наредну годину (јунски, септембарски, октобарски испитни рок) утврђује се следећи број бодова:

- до 30. 7. - 4 бода;

- до 30. 9. - 2 бода;

- до 31. 10. - 0 бодова.

Приход по члану домаћинства вреднује се, и то:

1) До 25% просечне месечне нето зараде по запосленом у привреди Републике Србије од 1. јануара до 30. јуна текуће године - 10 бодова;

2) до 50% просечне месечне нето зараде по запосленом у привреди Републике Србије од 1. јануара до 30. јуна текуће године - 8 бодова;

3) До 100% просечне месечне нето зараде по запосленом у привреди Републике Србије од 1. јануара до 30. јуна текуће године - 4 бода;

4) Преко 100% просечне месечне нето зараде по запосленом у привреди Републике Србије од 1. јануара до 30. јуна текуће године - 0 бодова.

Члан 22.

У случају да два или више кандидата имају исти број бодова предност има кандидат који има већу просечну оцену.

Члан 23.

Редослед места утврђује одговарајућа организација односно служба коју одреди Министарство просвете, у складу са законом.

Члан 24.

Приликом расподеле места полази се од равномерне заступљености факултета, односно виших школа.

Број места по факултетима, односно вишим школама утврђује се на основу броја кандидата који испуњавају услове за пријем у установу и расположивих места у установама за смештај студената.

Члан 25.

Кандидат који је примљен у установу за смештај студената лично подиже упут за смештај уз индекс, односно личну карту.

Изузетно, у случају теже болести и другим оправданим случајевима упут за смештај може подићи и друго лице уз личну карту и са овлашћењем.

Члан 26.

Одговарајућа организација, односно служба из члана 23. овог правилника доставља факултетима, односно вишим школама одговарајући број упута за смештај у установе.

Упут из става 1. овог члана садржи име и презиме кандидата, број досијеа, назив установе студентског стандарда, годину студија и број собе.

Члан 27.

Усељавање кандидата који су остварили право на смештај у установу врши установа студентског стандарда.

Члан 28.

Кандидат приликом усељења у установу надлежном органу установе прилаже:

1) упут за смештај;

2) лекарско уверење надлежне здравствене организације;

3) две фотографије;

4) индекс;

5) личну карту.

Кандидат који је примљен у установу за смештај студената благовремено се обавештава о року за усељење у установу.

V. ЗАВРШНА ОДРЕДБА

Члан 29.



Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном гласнику Републике Србије".

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет