Проект Индустриална зона Айтос



Дата16.06.2016
өлшемі122.5 Kb.
#139287
Проект Индустриална зона Айтос
Делокализация в рамките на Европа

Кои са преимуществата на България за международните инвеститори.


Изборът на България за построяването на модерни индустриални паркове е обусловен от многобройните преимущества, изброени по-долу, които предлага тази страна, както и от факта, че през 2007 г. България стана пълноправен член на Европейския съюз. Влизането в Съюза, подчиненно на строги входни критерии, се явява стабилна гаранция против рисковия фактор, характеризиращ всяка страна нечлен на ЕС, а е добре известно че предприятията, изнасящи дейността си извън европейските страни обикновено трябва да посрещат висок рисков фактор.
Статусът на България на страна,член на ЕС се явява в този момент един допълнителен фактор за успех за съвместния проект, който ще се реализира между Квинтесенц Кепитъл АД и община Айтос, който ще регулира осъществяването на промишления парк, както и на задълженията на българските държавни и общински ведомства, отговарящи за инфраструктурата на парка.
Основните преимущества за европейските предприятия, които искат да изнесат своите производства в България са следните:
Производствените разходи са сред най-ниските в югоизточна Европа и на Балканите, а същевременно са съчетани с висококачествен човешки ресурс. Въпреки ниската себестойност на българската работна ръка, образователното ниво на работната сила е много високо. В действителност, във възрастовата граница между 15-18 години, процентът на учащите е 82,8%, докато в интервала 19-23 години дела на учащите (висше образование) е 29,7 %. Това са много високи стойности, дори и сравнени с резултатите от европейската действителност, където съответните стойности са 72% и 20 %.
Данъчното облагане е едно от най-ниските в Източна Европа. Основният прерогатив при влизането на България в Европейския Съюз през 2007 г. е увеличаването на конкурентната способност на промишления сектор чрез стимулиране и развитие на научния и технологичен сектор. За постигането на тази цел, българските институции проведоха през последните години различни фискални мероприятия за подпомагане навлизането на чужди фирми в България.
Стратегическо географско разположение в рамките на Европа и между Европа, Азия и Средния изток. Това е третото важно преимущество на България, освен ниския данъчен натиск и евтината работна ръка е нейното стратегическо географско положение. Страната е на стратегически кръстопът между основните паневропейски коридори. Върху самата столица София се пресичат коридорите IV, VIII и Х. Тази подробност е важна, защото се достига коридор V и следователно Северна Италия.

Промишленият парк: модел на икономическо и социално развитие
Обзор
Моделът на промишления парк се заражда в Съединените щати през 60-те години с цел стимулиране на образуването на нови предприятия чрез предоставянето за тяхното производство на място, сгради (складове и офиси) и услуги в една определена зона и да ги подпомогне в първоначалния стадий на тяхното развитие.
Днес, отделните промишлени паркове се различават съществено един от друг, въпреки, че основните цели са еднакви за всички. Въз основа на специфичните производствени характеристики, са се обособили различни модели и видове промишлени паркове в зависимост от страната и/или от местността в която се намират, от секторите с които взаимодействат, от размерите и т.н.
Освен за създаването в най-общ смисъл на нови предприятия, днес една от основните цели на парковете е свързана с развитието на предприемаческа тъкън на районен принцип. Днес промишлените и технологични паркове се зараждат като интегрирани системи за взаимодействия на регионален и/или местен принцип за развитие на една предприемаческа тъкън, която да доведе до повишаване на благоденствието на тази зона по отношение на: усъвършенстване на инфраструктурата, увеличаване на работните места, създаване на благоприятни условия за нови инициативи на основата на въвеждането и преноса на технология.
В тези рамки парковете се утвърждават все по-усилено в страните с ново промишлено производство, например в източноевропейските и в азиатските страни. Установяването на един модерен промишлен парк в една област със слаборазвита индустрия създава "обособен район", който се характеризира с географска близост на отделните предприятия и с принадлежност към един и същ пазарен сектор.
В рамките на промишления парк отделните фирми не само могат да осъществяват директен контакт помежду си, но е налице възможността за предварителна комбинация от тях, подбирайки фирми от различни пазарни сектори и установявайки техните производства в промишлената зона. Възможността за предварителен избор на видовете производства, които ще се установят в парка е едно голямо преимущество за тях, тъй като могат да се реализират съществени синергични ефекти.
Осъществяването на един промишлен парк в гр. Айтос отговаря на нуждите на

предприятията от подходяща инфраструктура и услуги на съвременно ниво. Оперирайки във вътрешността на индустриалния парк, фирмите могат да се съсредоточат върху своя основен бизнес и върху оползотворяването на гореизброените предимства, без да се безпокоят за проблемите, съпътстващи откриването на едно ново производство в чужбина.


От тази гледна точка проектът на Квинтесенц Кепитъл и Община Айтос е един интеграционен проект, който намира конкретен израз в реализирането на един промишлен и технологичен парк и бизнес център. Следователно, този проект не само е в състояние да предложи една комбинация от производствени складове и търговски зони, но и всеобхватни консултантски услуги за фимите, условия за вътрешни и външни за парка контакти, в частност връзки с научни и изследователски звена.
Всичко това съчетано със съблюдаване на териториалния и институционален контекст, без което не могат да се постигнат добри резултати. Отреждането на централно място на местната специфичност стимулира изявата на местни фактори в развитието на научното обновление.
Създаването на една сложна мрежа от различни действащи лица: институционални (правителствени, профсъюзни, наддържавни), икомически (банки, промишлени предпирятия, услуги) и преди всичко научно-изследователски (университети, изследователски лаборатории и учебни центрове), които придават допълнителна стойност на промишления парк, тъй като един положителен резултат за среден и особено за дълъг период от време не може да бъде гарантиран единствено от стратегии основани на ниски разходи и евтина работна ръка.
Напротив, научните и технологични иновации са факторите, които тежат в оценката на едно предприятие и характеризират съревнованието на международните пазари.
Промишленият парк: един мощен ресурс за България
Осъществяването на проекта генерира преки и непреки положителни ефекти, имайки в предвид както ефекта от самото реализиране на този промишлен парк, така и ефекта, който самите фирми, намиращи се в парка оказват върху цялостната национална икономическа система.
С цел да се направи един рационален обективен анализ, можем да изброим следните три вида положителни ефекти:

• Икономически положителни ефекти

• Социални положителни ефекти

• Положителни ефекти върху средата


Налага се да уточним, че някои от последиците са комплексни и не могат да се приравняват в един единствен вид резултат: нека да си представим, например, ефектът, който увеличения брой фирми упражнява върху брутния национален продукт (икономически положителни ефекти) или върху броя на нови работни места (социални положителни ефекти).


Индустриална зона Айтос:

Съвместно дружество между община Айтос и Квинтесенц Кепитъл АД
Настоящият документ има за цел да представи резултатите, до които проектът

за Индустриален парк, иницииран от Квинтесенц Кепитъл АД, може да доведе в

съответния социално-икономически контекст.
Осъществяванего на проекта води до преки и непреки положителни ефекти, като сеимат предвид съответно отраженията, които ще има директно реализацията на

самия парк, както и онези, които индиректно ще произведе установяването на

предприятията в рамките на Индустриалната зона върху цялата общинска и национална система.
С цел да рационализираме анализа, предоставяйки ключ за тълкуването му,

тези ефекти могат да се възприемат като резултат от три различни вида

отражение:
1. Икономическо отражение

2. Социално отражение Сътрудничеството между община Айтос и Квинтесенц Кепитъл АД е препоръчително да се реализира постредством създаването на ново съвместно предприятие и да се развие по следния начин:
1. Квинтесенц Кепитъл АД се задължава да осъществи проектирането и да финансира реализирането на ПУП и на бизнес план С цел подготовката на тези два документа община Айтос се задължава да осигури на Квинтесенц Кепитъл АД всички необходими данни за избрания за промишлен парк терен.
2. Община Айтос се задължава да предаде на новосъздадено българско акционерно дружество, регистрирано съвместно с Квинтесенц Кепитъл АД, площ от около 800 000 кв. м, разположена в близост до гр. Айтос за стоеж на промишлен и технологичен парк с Бизнес център.
3. Апорт на терена ще се осъществи посредством внасянето му от страна на община Айтос в дружествения капитал на дружеството Индустриална зона Айтос АД, което ще се погрижи за проектирането и за построяването за промишления парк по начините, съгласувани в съвместния протокол, подписан от страните.
Проектът предполага Община Айтос да реши какви да бъдат формите за пряко или непряко участие в горепосоченото дружество. Участието на община Айтос в дружествения капитал на дружеството Индустриална зона Айтос АД е необходима гаранция за контрол от страна на общинските и държавните власти във фазите на проектиране и реализиране на проекта.
4. Община Айтос ще реализира промяна на предназначението на необходимите общински земеделски земи въз основа на посочените в съвместен протокол предложения в рамките на определени в него срокове.

ИКОНОМИЧЕСКИ СЪОБРАЖЕНИЯ

За изграждане на Индустриална зона Айтос
Встъпление

Трябва да се отбележи, че някои от тези ефекти са комплексни и не могат да бъдат отнесени изключително и само на един отделен въздействия: например, за ефектите, до които води увеличаването на числото на предприятията по отношение на БВП (икономическо отражение) и броя на новите работните места (социално отражение).




  1. Икономическо ОТРАЖЕНИЕ

Под икономическо отражение от реализацията на Индустриалния парк се разбират последствията, до които то води по отношение националната, регионалната и местната икономика. Тези последствия не се ограничават само до чисто икономическите аспекти, но и рикошират върху социалните и екологичните такива: включването им в категорията на икономическото отражение се дължи на факта, че най-големите последствия са на макроикономическо ниво, освен че по този начин се опростява прочитьт на изследването.


За анализа на това отражение могат да се разграничат първостепенните от второстепенните последствия.
За първостепенни последствия се считат онези, които директно произтичат от изграждането на Индустриалния парк, т.е. последствия, които могат да се считат за сигурни и пряко измерими в светлината на проекта независимо от неговото месторазположение;
За второстепенни се считат онези непреки последствия, които Индустриалният парк поражда върху заобикалящата среда и чието настъпване и измерване зависят от реакцията на средата, в която той се намира.
Първостепенни ефекти:

а) Реализация на Индустриалния парк

б) Установяване на нови предприятия

в) Отражение върху постъпленията в местния и държавния бюджет


Второстепенни ефекти:

г) Привличане на нови чуждестранни капитали в България

д) Развитие на местните малки и средни предприятия

е) Реализация на нови инфраструктури

ж) Ефект на т.нар. "промишлен район"

з) Възможности за сътрудничество

и) Университети и научно-изследователска дейност

й) Странични последствия от нововъведенията във финансовия сектор


Първостепенни ефекти
а) Реализация на Индустриалния парк
Ефектите породени от изграждането на Индустриалния парк настъпват

по време на различните фази на разработване на проекта. Във фазата на

реализация, през време на която проектантските и строителни организации

наемат нова работна ръка или използват работна ръка с непълна заетост,

обречена при липса на подобен прокт на бездействие, се наблюдава увеличаване на производството и местната заетост: обикновено, обаче, тези благоприятни явления са ограничени само във времето на изграждане на обекта.
Ползите, до които тези дейности могат да доведат, касаят както заетостта, така

и приходите, и представляват по-специално:

• строителни дейности във фазата на изграждане на Индустриалния парк;

• местно производство на блага;

• движение на стоки и хора;

• увеличаване ползването на комунални услуги (газ, електроенергия и т.и);

• развитие на обслужващата и помощна ио отношение на Индустриалния парк икономика.
В тази връзка, сред най-значимите сведения, с които разполагат браншовите организации по отношение на горепосочеиите икономически сектори, е едно изследване на италианския пазар, проведено от Националното сдружение на строителните предприятия през 2000 г., което оценява количествено преките и странични ефекти от търсенето в строителството.
Отчитайки нарастване на търсенето на инвестиции в строителния сектор, са налице преки (т.е. свързани с реализацията па обектите) и непреки (т.е. касаещи съпътстващите сектори) последствия: за всяко увеличаване с 1 милиард евро на инвестициите в ново строителство се регистрира общ оборот в размер на 1,798 милиарда (1 милиард в строителния сектор и 0,798 милиарди в съпътстващи отрасли). Що се касае до заетостта, това явление е съпътствано, в страна с равнище на развитието като това на Италия, със създаването на около 26 000 нови работни места, от които 65 % в строителната промишленост и 35 % в съпътстващите отрасли.
Б) Установяване на нови предприятия
Индустриалният парк благоприятства трайното установяване на нови предприятия в България. Предимството по отношение на конкурентноспособността, произтичащо от ниската цена на работната ръка, представлява основната мотивация, която подтиква много предприятия да решат да преместят своите производствени съоръжения.
При все това този не е единственият елемент, който се отчита при избора на ново месторазположение: обуславящо става предлагането на пространство за производствена дейност, отговарящо на качествени стандарти и с технически характеристики на нивото на водещите западни индустриални зони.
Поради това трайното установяване на чуждестранни предприятия е възможно само в онези страни, които разполагат или предстои да изградят адекватни промишлени инфраструктури. Силният икономически ефект от трайното установяване на новите предприятия настъпва във фазата на оперативно функциониране на Индустриалния парк, което обуславя създаването на работни места не само в рамките на самия парк, но и във връзка със съпътстващите дейности (местни доставчици, услуги, превоз).
В Индустриалния парк ще се разположат множество предприятия, всяко от които в действителност е копие, от икономическа гледна точка, на чуждестранното дружество майка: ако в рамките на Индустриалния парк се предложат предприятия със сходна структура, могат да се получат първоначални сведения за предизвиканите икономически и имуществени последствия, както и за тези свързани със заетостта.
Приложение № 1 предоставя сведения за предполагаемата средна структура на предприятията в Индустриалния парк. Въз основа на информацията, с която разполагаме понастоящем, бяха определени четири измежду най-вероятните отрасли, които биха могли да се установят в Индустриалния парк:

• Текстилна промишленост (Конфекция)

• Машиностроене

• Дървообработване (производство на мебели)

• Телекомуникации
в) Отражение върху постъпленията в държавния бюджет
Индустриалният парк ще има значително отражение върху постъпленията в държавния бюджет, като води до увеличаване на произведените блага, а в следствие на това и на данъчната основа, подлежаща на облагане. Данъчното облагане се състои от местни данъци (градски такси, данъци върху недвижимите имоти, преки данъци и т.н.) и централни или национални данъци (преки данъци), които отчасти се преразпределят за местната администрация. Разбира се, става дума за последствия, от които се ползва основно местната аминистрация, в рамките на която се намира парка.
Съществува цяла поредица такси, които Индустриалният парк ще трябва да плаща на местните органи за управление за свързването с мрежата и предоставянето на редица комунални услуги (електроразпределителна мрежа, улична канализация, водопроводна мрежа, газопроводна мрежа, събиране и унищожаване на отпадъците, и т.н.).
Тези такси представляват, от концептуална гледна точка, пряка компенсация за разходите, причинени от Парка. Трябва да се припомни при все това, че като се имат предвид големите мащаби на проекта, увеличаването на дейността на горепосочените мрежи би могло да доведе до редица благоприятни явления, свързани със заетостта както що се отнася до наемането на нова работна ръка, така и що се касае до запазването на вече съществуващите работни места в рамките на частните и обществени предприятия доставчици.
Второстепенни последствия
Г) Привличане на чуждестранни капитали в България

Наличието на Индустриален парк се превръща във важен елемент за евентуални нови инвеститори, тъй като представлява "индиректна" притегателна сила по отношение на преките чуждестранни инвестиции. Става въпрос за ефекта, дължащ се на навлизането на чуждестранни капитали. Той произтича от по-голямата склонност да се инвестира в страни, на територията на които вече има масирано присъствие на чуждестранни предприятия: силната ангажираност, показана от предприемачеството, подтиква инвеститорите да възприемат страната, като по-малко рискована, преди всичко благодарение на по-голямата защита от страна на чуждестранните правителства по отношение на капиталите, инвестирани от гражданите на техните държави.


д) Развитие на местните малки и средни предприятия

Освен директното отражение, дължащо се на присъствието на международни предприятия, основателно може да се предположи настъпването и на вторично такова, свързано с развитието на местните малки и средни предприятия, които могат пряко да бъдат въвлечени в производствения процес. Реализацията на даден Индустриален парк може да благоприятства зараждането и развитието на съпътстващи икономически дейности, обуславяйки нарастването на добавената стойност на предприятия от различен вид, опериращи в региона, притежаващ притегателна сила.


В случая със съпътстващите дейности анализът трябва да се концентрира както върху ползите, които се отнасят до икономическите субекти, разположени в съответния регион, така и върху евентуалните странични ефекти по отношение на субекти извън самия регион, но които понякога притежават значителен радиус на действие. По-специално, положителни ефекти ще настъпят но отношение на околностите, където за вече съществуващите предприятия се създава възможността да станат доставчици и клиенти на новите предприятия, установили се в региона:
• В първия случай се създават условия за просперирането на доставчици и поддоставчици, което ще има благоприятен пряк ефект върху увеличаванего на съществуващото местно производство и следователно на националното богатство;
• Във втория случай се разкриват нови пазари за съществуващите предприятия, които могат да използват благата и услугите, произведени от предприятията в Индустриалния парк.
е) Реализация на нови инфраструктури
Индустриашият парк ще доведе до реализирането на нови инфраструктури, от които ще могат да се ползват и местните предприятия, вече установили се в региона, както и цялото общество. По този начин „ще се получи съвместно ползване на ресурси, благоприятствано от създаването на целенасочени структури и свързването на инфраструктурни мрежи, с положителни последствия върху производителността, сроковете на производство и доставка. Реализацията на Индустриалния парк се съпътства по-специално с подобряване на пътищата, железопътните връзки, електроразпределителната мрежа, водопроводната мрежа, интернет мрежата и т.н.
ж) Ефект на т.нар. “голям промишлен район”
Създаването на Индустриален парк в регион с ниска индустриализация предизвиква ефекта на т.нар. "голям промишлен район", който ефект се поражда от близката географска разположеност на предприятията и тяхната принадлежност към един и същ или сроден пазарен сегмент. В Индустриалния парк предприятията не само са във физически контакт, но и съществува възможността те да бъдат предварително подбрани в рамките на определени пазарни сегменти, каквито се възнамерява да бъдат установени в региона.
Възможността предварително да бъдат определени типологиите на предприятията, които ще се установят трайно, предоставя голямо преимущество на самите тях, тъй като биха могли да се постигнат значителни синергични ефекти. Макар и в конкуренция, предприятията се стремят да възприемат стратегии за сътрудничество, насочено към разрешаването на проблеми от технологично и производствено естество с увеличаване броя на предприятията, които оперират в даден технологичен отрасъл. Освен това физическата близост благоприятства системната обмяна на познания, информация, технологии и помощни услуги.
Конкурентоспособностга на предприятията, които оперират в промишлените райони се основава на:

• по-малки разходи за някои производствени фактори и услуги (запаси, резервни части, изработването на малки серии и т.н.);

• предимства, свързани с критичната маса на характерните дейности (съсредоточеност на работници и техници със специфична подготовка, технически училища, централизирани постоянни структури, спедиторска мрежа, имидж на региона като промишлено средище на високо ниво и т.н.);

• улесняване на всички дейности, свързани с дадено нововъведение (разпространение на информация, прототипи, креативносг, панаири и т.н.)

• климат, благоприятстващ учредяването на пови предприятия (предприемачески проекти, реализирани без непременно да са търсени инвестиции във всички фази на производствения процес, разпространение на опита, доверие от страна на другите предприятия при доставката на суровини или при работата на ишлеме и т.н.).

Други ефекти се наблюдават върху "колективната психология" и се отнасят до:

Пряко последствие от образуването па производствен район, в който присъстват международни предприятия, е приносът към разпространението на

местно пиво на технологии, ноу-хау и компетентностпредаването им от страна на по-"богатите" на добавена стойност и технологично съдържание предприятия. Този феномен укрепва с течение времето по силата на преминаването на персонала от едно предприятие в друго, посредством откриването на училища и центрове за обучение, посредством използването на едни и същи външни консултанти.


За местните предприятия това представлява възможност за достъп до нови компетентности от технически и управленски тип, внесени от технологически и икономически по - напреднали страни. По този начин се благопрятства зараждането на нови предприемачески инициативи, основаващи се на въвеждането и разпространението на технологии.
З) Възможности за сътрудничество
Масираното присъствие на чуждестранни предприятия представлява

възможност за местната икономика да създаде условия за сътрудничество

както на местно, така и на международно ниво посредством търговски

споразумения и съвместни предприятия.


Индустриалният парк предоставя на местните предприятия стимул и

възможност да предложат самите себе си в дух на сътрудничество за партньор

на чуждестранното предприятие, генерирайки по този начин ефект на

насърчаване на цялата местна промишленост.


И) Университетска и научно-изследователска дейност
В развитието на един Индустриален парк особена значимост придобива сътрудничеството на предприятията с научно-изследователски центрове и университети и по-специално с онези с научнотехничска насоченост.
Сътрудничеството може да се осъществи по два начина:

• в областта на научно-изследователската дейност;



• в сферата на обучението.
При отчитане резултатите от вече съществуващите обекти с подобна структура се оказа, че сътрудничеството гарантира много предимства както за "света на науката", така и за предприятията. Науката и предприятията се развиват паралелно и си взаимодействат, като полагат началото на затворен кръг, който се самозахранва. Научно-изследователският център е информиран за потребностите на предприятията в сферата на изследователската дейност: по този начин новите познания могат да бъдат трансформирани в приложения, които за предприятието се превръщат в иновационни решения дори в началните фази на разработване на продуктите. В действителност много често Университетите могат да бъдат въвлечени в развойни проекти в съответния отрасъл още в началните фази на програмиране.
Друг полезен страничен ефект касае възможността за обучение на персонала на различните нива (техническо и професионално, управленско и т.н.), който получава целева подготовка за функциите, които ще изпълнява в предприятието. Това тясно сътрудничество между академичния свят и този на предприемачеството се оказва силно позитивно и много резултатно решение на потребностите за обучение на новата работна сила.
й) Допълнителни ефекти във финансовия сектор
Индустриалният парк има ефект и върху финансовия сектор, като благоприятства развитието на банковите и финансови услуга за новите предприятия, които са се установили в региона. Разрастването на икономическите и производствени сектори, което Индустриалния парк може да стимулира, увеличава значително обема на финансовите транзакции и дава тласък в развитието на необходимите банкови и финансови услуги в подкрепа на дейността на предприятието.
Присъствието на международни предприятия благоприятства също така разработването на иновационни финансови продукти, непознати за страната домакин, като гарантира същевременно по-умерен к характерната висока платежоспособност на големите чуждестранни предприятия.
В най-големите индустриализирани страни намиращите се в обращение парични средства, с което се имат предвид книжните парични знаци, намаляват все повече спрямо параметрите на реалната икономика: в новите реалности те вече имат много ниска стойност (между 3 и 8 % от БВП), докато паричните депозити и електронни парични услуги са между 10 и 30 % от БВП.
От една страна увеличаването на възможностите за финансиране, както по отношение наличностите на ликвидни средства за потребителите, така и що се касае до същинските финансирания за предприятията, води до подобрения както в навиците и поведението на икономическите субекти, така и на ниво финансови технологични иновации.
Друг значителен външен фактор е укрепването на отношенията с международните финансови институции. При задължителна необходимост от подкрепата на финансови посредници, опериращи в собствената им страна, международните предприятия се превръщат в гаранция и отличен стимул за кредитните институти с цел внедряване на дейността им в нови страни. Присъствието им задължително води до развитие на отношения на сътрудничество и формиране на евентуални
взаимодействия с местните институти, предизвикани от размяната на информация и взаимнодопълващи се компетентности. Действително, ако от една страна чуждестранните институти въвеждат иновационни решения в местната финансова система, от друга те черпят стратегическа информация, касаеща например навиците, законодателството, репутацията на евентуални получатели на фондове, които в много случаи се оказват критични аспекти от такава значимост, че да изложат на опасност успеха на развиваната дейност.
2. СОЦИАЛНО ОТРАЖЕНИЕ
Социалното отражение, произтичащо от изграждането на Индустриалния парк, се проявява в множество аспекти както на местно, така и на национално ниво. Някои от тези аспекти се отразяват и на икономическо равнище, както изложено по-горе. При все това в този случай ключът за интерпретиране на анализа е социалното и културно отражение на проекта.
Основните ползи касаят:
а) Отражение върху заетостта

б) Ръст на средния доход на глава от населението

в) Увеличаване на местата за социализация и културен обмен

г) Подобряване качеството на живот

д) Приближаване до европейския социален модел
а) Отражение върху заетостта
Създаването на Индустриален парк има силно отражение върху заетостта

поради откриването на нови работии места както пряко ангажирани с

изграждането му, така и непряко в резултат на трайното установяване в него

на нови предприятия.

Във фазата на изграждане проектантските и строителни фирми наемат нова

работна ръка или използват работна ръка с непълна заетост, в противен случай

обречена на бездействие. Този ефект до голяма степен е свързан с фазата на

реализация, но продължава да е налице и по време на фазата на управление, в

която се развива цялата дейност, свързана с обичайното управление, растеж и

поддръжката на Индустриалния парк.


И накрая, увеличаването на производството в района, върху който

изграждането на Индустриалния парк ще има отражение, ще доведе до по-

голямо търсене на услуги за хората с произтичащо от това откриване на нови

работни места.


С увеличаването на заетостта се наблюдава тенденция на намаляване нивото

на евентуалното социално напрежение, което се поражда в по-слабо развитите

страни или във фази на големи промени в политическото и институционално

устройство.


б) Ръст на средния доход на глава от населението
Увеличаването на търсенето на работна ръка и по-голямата производителност, привнесена от чуждестранните предприятия, има отражение и върху ръста на местния среден доход на глава от населението.
Ефектът се изразява директно в една по-голяма покупателна способност и вследствие на това в увеличаване на потреблението. Създават се благоприятни условия за увеличаване приходите на предприятията, които по този начин могат да повишат нивото на инвестициите.
в) Увеличаване на местата за социализация и културен обмен
Присъствието на чуждестранни предприятия се съпътства и от престоя, временен или постоянен, в региона на технически специалисти и ръководители на дружеството майка на предприятието. Този феномен предизвиква културен обмен и води до увеличаване търсенето на места за социализация.
Зараждането на цяла поредица услуги за задоволяване потребностите на западния персонал има пряко отражение и върху местното население.
г) Подобряване качеството на живот
Предприятията, които трайно ще се установят, и ще бъдат контролирани от

чуждестранни дружества са особено чувствителни по отношение евентуалното

отрицателно отражение върху техния имидж, произтичащо от обвинения за

експлоатиране на работната ръка: това води до увеличаване броя на

предприятията, които гарантират спазването на "етичните норми" в

производството.


Реализацията ex novo на производствените съоръжения, изградени в

съответствие с най-модерните технологии, води до създаването на работна

среда, която позволява по-добро качество на живот на работниците.
И в този случай повишената степен на задоволеност на работната сила

допринася за поддържанего на спокойна обстановка и запазването на

социалния мир.
д) Приближаване до европейския социален модел
Присъствието в Индустриалния парк на чуждестранни предприятия предполага укрепване на отношенията между съответната страна и международните институции, благоприятствайки приближаването до европейския начин на живот.
Индустриалният парк в страни като България, които предлагат евтина и високо квалифицирана работна ръка и добър потенциал за развитие, се превръща в истинска притегателна сила за чуждестранните капитали.
Това явление задължително предполага развитие на отношенията на сътрудничество между страни, които понякога се характеризират с много различни икономически, социални и институционални реалности.
Индустриализираните страни системно си взаимодействат с развиващи се страни, които по този начин съумяват да се откроят по-добре в международен план, не само като цел за стратегическите инвеститори, но и като нови действащи лица, които се появяват на глобалната конкурентна сцена, пълни с нови и често изключително атрактивни предложения.
В този случай Индустриалния парк се превръща в силно "средство за комуникация", което може да се използва, за да се покаже процеса на бързи и мощни промени към един нов, по-евроиейски модел на развитие.
За всички страни, които се стремят да влязат в Европейския съюз, увеличаването на конкурентоспособностга в промишления сектор се определя като основополагаща предпоставка: от това следва, че развитието на един Индустриален парк трябва да бъде подпомагано и насърчавано като стратегически фактор, доколкото позволява установяването на здрави икономически, социални и политически отношения със страните, които вече членуват в Европейския съюз.
3. Отражение върху околната среда
Индустриалният парк представлява инфраструктура от особена важност за даден географски район и има значително отражение върху околната среда, чиито проявления могат да бъдат разграничени по следния начин:
а) Водещ промишлен център

б) Нови инфраструктури

в) Предлагане на жилищни и търговски услуги

г) Оптимизация на ресурсите



а) Водещ промишлен център
Съсредоточавайки в един и същи регион голям брой предприятия, Индустриалният парк се превръща във важно средище за града и региона. Около Индустриалния парк може да се изгради зона, в която да се установят цяла едно поредица от помощни дейности, като по-този начин се очертае производствената зона на града и се избегне тенденцията промишлените предприятия да са разпръснати но цялата му територия, което може да доведе до намаляване на производителността и влошаване състоянието на околната среда. Посредством подобряването на функционалната ефективност на неизползвани райони Индустриалният парк мотивира същите да изпълняват една точно определена роля, благоприятствайки по-доброто планиране в използването на териториалните ресурси.
б) Нови инфраструктури
Необходимостга от придвижване на голям брой хора и превоз на значителни количества стоки изисква реализацията на нови висококачествени инфраструктури. Индустриалният парк предполага изграждането на цяла поредица първични и вторични благоустройствени обекти, чиято цел е да позволи лесния и бърз достъп до главните комуникационни пътища, както и подобряването на вече съществуващите инфраструктури.
Увеличаване на скоростта на придвижване и превоз на стоки и промишлени материали води до икономии в използването на производствените фактори. Тези ползи не се ограничават до субектите пряко разположени в границите на Индустриалния парк, но ще имат положително отражение и върху целокупното местно население.
в) Предлагане на жилищни и търговски услуги
В зависимост от жилищната ситуация в региона, биха могли да се окажат необходими нови жилища за работниците, както и нови търговски услуги за местното население. Последните по-специално ще могат да бъдат от полза и за съседните райони, освен че допринасят допълнително в немалка степен за икономическото развитие.
г) Оптимизация на ресурсите
Основните насоки на работа на Европейския съюз предвиждат създаването на Индустриални паркове в технологически развитите отрасли, като развитето иа промишлеността трябва да има слабо отражение върху околната среда и да благоприятства оптимизацията на ресурсите.
Близкото разположение на предприятия, принадлежащи към един и същи отрасъл, води до развитието на икономически дейности посредством управление, което освен че увеличава производителността, позволява и значителното намаляване на негативните отражения върху екологическото равновесие.
Този двоен ефект произтича от колективната оптимизация на ресурсите, която може да се изрази в три точки:

• оптимизация на суровините и отпадните продукти: отпадните материали на дадено предприятие могат да бъдат използвани като суровина от друго, като по този начин се ограничават до минимум разходите и замърсяването от евентуалното им изхвърляне;

• оптимизация на потреблението на енергия и вода, произтичаща от централизираното използване на ресурсите и наличието па модерни съоръжения;

• оптимизация на системата за транспорт, дължаща се на близостта на предприятията, които работят в логистично взаимодействие.


Що се отнася до отражението върху околната среда, Индустриалният парк се оказва отличен отговор на насоките, които Европейският съюз дава, тъй като едновременно подобрява производителността и качеството и оказва положително влияние върху здравето и обществения имидж.

Изпълнителен директор



На Индустриален и Бизнес Парк гр.Айтос

Максим Лалев

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет