РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
„Връзки с обществеността и протокол”
София-1000, пл.Св.Неделя 5 тел.9301 107, факс 9811830
Web site: www.mh.government.bg E-mail: press@mh.government.bg
СЪОБЩЕНИЕ ДО МЕДИИТЕ
Няма конфликт на интереси между МЗ и Остеоцентър
Няма конфликт на интереси при провеждането на визитата на министъра на здравеопазването д-р Божидар Нанев в САЩ. Тя се извърши по покана на Евроатлантическия фонд (ЕАФ) и Федерацията Американски граждани от български произход (АГБП). Поканата беше отправена чрез българския посланик в САЩ – Лъчезар Петков, и беше съгласувана с държавния департамент на САЩ и МВнР. Организацията и планирането на визитата бяха съгласувани с американското законодателство за предотвратяване на конфликт на интереси и корупционни практики (Foreign Corrupt Practices Act), както и с посолството във Вашингтон и протокола на българското МВнР. Д-р Божидар Нанев беше командирован от МС със заповед № KM-241/l.l1.2009 г. Транспортните разноски по посещението бяха поети от двете неправителствени организации – ЕАФ и АГБП. Нито една фирма от български или чужд произход, включително и „Остеоцентър” не е участвала в поемането на разноските по тази визита. Обвинението в конфликт на интереси е неоснователно и поради причината, че МЗ и в частност министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев не са страна по договор с „Остеоцентър”.
Тъканната банка сключва договор за обмен на тъкани с Националния център за създаване и координация на трансплантациите „Бултрансплант” през 2002 г. преди да съществува ИАТ. С появата на ИАТ през 2004 г. и Законът за трансплантации договорът автоматично спира да действа, защото е юридически нищожен. Причината е, че агенцията има друг предмет на дейност – само контролни функции, и не би могла да сключи подобен договор. Оттогава насам „Остеоцентър” работи на принципа на отделни договори с лечебните заведения, през миналата година те са 13. На същия принцип в момента у нас работят още 5 тъканни банки – държавната банка в Пирогов, очната банка в Пирогов, българо-холандската частна тъканна банка „България”, частната Международна очна банка. Дейността си по обмен на тъкани „Остеоцентър” извършва по Наредбата за международен обмен на тъкани от 2004 г. Тя позволява от страната да се изнасят тъкани само, след като са задоволени потребностите у нас. В замяна на това в България се внасят високотехнологични импланти – алографти. Те се осигуряват безплатно и се слагат на пациентите в болниците, с които „Остеоцентър” работи. От 2003 г до средата на 2009 г броят им е 387. Преработката на тъканите за получаването на един алографт е изключително скъп от 7 000 до 50 000 долара.
СПРАВКА
ЗА ПРЕДОСТАВЕНИ АЛОГРАФТ ПРОДУКТИ И ТЪКАНИ
ЗА ПЕРИОДА 2003 – Август 2009 г.
-
Общ брой внесени костни алографт продукти - 387 броя.
+ Лиофилизирани - 50
+ Криопрезервирани (-80С°) - 3
-
Високотехнологични - От Серията “Osteotech GRAFTON DBM” Putty, Gel, Paste, Flex, Crunch, Matrix
(Деминерализиран костен матрикс Графтон) - 334 броя.
Забележка: Броят на внесените алографт продукти е в пряка зависимост от подадените заявки от болниците, подкрепени с данни за конкретните медицински случаи.
-
Брой подадени заявки от болничните бази - общо 128:
-
2003 г. - 3
-
2004 г. - 7
-
2005 г. - 11
-
2006 г. - 21
-
2007 г. - 57
-
2008 г. - 17 (в т.ч. Токуда – по Програмата SRS)
-
2009 г. (до август)- 12 (в т.ч. Токуда - SRS)
Бележка: Няма неизпълнени заявки.
-
Брой трансплантирани алографт продукти по болници - Данни до септември 2009 г. - общо 317:
-
МБАЛСМ „Н.И.Пирогов” - София - 25
-
МБАЛ „Ц. Йоанна” - София - 108
-
МБАЛ „Александровска” - София - 41
-
НЦЛОЗ – Горна Баня - София - 3
-
МБАЛ „Св. Анна” - Варна - 4
-
МБАЛ „Св. Марина - Варна - 4
-
МБАЛ „Военноморска болница”- Варна - 24
-
МБАЛ „Св. Георги” - Пловдив - 3
-
МБАЛ „Окръжна Болница” - Пловдив - 21
-
МБАЛ „Окръжна Болница” - Русе - 16
За Програма за лечение на тежки сколиози (гръбначни деформации) при деца в МБАЛ Токуда – 68.
-
Брой докладвани „нежелани странични реакции или инциденти”:
До момента няма нито един случай на подадени данни от клиничните екипи за нежелани странични реакции при трансплантирането на алографт продукти дистрибутирани ТБ ОЦБГ ЕАД.
-
Доклади за медицинската ефективност и клинични резултати от приложението на алографт продукти в България:
-
Гаевски Н – Клиника по Ортопедия и Травматология МБАЛ „Св. Анна” гр. Варна: Използване на Grafton Gel и Grafton Putty при лечение на пациенти с Асептична некроза на бедрената глава с оперативна техника Cor Decompression - 2005 Годишник НОС на ЕАТА (стр.44-50)
-
Бусарски В, Каракостов В, Стоянчев Н, Кунин Г, Бусарски А - Приложение на костни алографти в краниоспиналната неврохирургия – Клиника по Неврохирургия МБАЛ „Александровска” гр. София: 2005 Годишник НОС на ЕАТА (стр.27-32)
-
Тивчев П - Клиника по Ортопедия и Травматология МБАЛ ”Царица Йоанна” гр. София: Начален опит с алографт продукти на фирма Osteotech в България - 2005 Годишник НОС на ЕАТА (стр.32-35)
-
Михов К, Константинов Е, Мазнейков Хр. - МБАЛСМ „Н.И.Пирогов” – гр. София: Перспективи за използването на тъканните транспланти на Osteotech в България - 2005 Годишник НОС на ЕАТА (стр.35-37)
-
Тивчев П, Кинов П, Геубе А - Клиника по Ортопедия и Травматология МБАЛ ”Царица Йоанна” гр. София: Регенерация на костни дефекти запълнени с Grafton DBM или спонгиозен алографт – 2006 Годишник ЕАТА (стр. 97-100) и 15-ти Международен Конгрес на Европейската асоциация на тъканните банки (ЕАТБ) Варна, Октомври 2006 г.
-
Предоставени за процесинг (преработване по традиционни технологии изключително за задоволяване нуждите на лечебните заведения в страната) тъкани от ОЦБГ на Тъканна Банка Пирогов през периода 2008-2009 (август).
-
2007 – 61 бр.
-
2008 – 98 бр.
-
2009 – 27 бр.
Забележки: Броят тъкани предоставени на ТБ Пирогов се изчислява от 2007 г. До тогава (2003-2007 г.) са предоставяни цели пакети донорски материали и изчисляването като брой тъкани изисква повече време. Допълнително за нуждите на болниците са предоставяни скъпоструващи химикали за консервиране/съхранение на тъкани, оборудване , чиято сумарна стойност може да се констатира допълнително.
За седемте години Остеотек е извършила допълнителна дейност в страната, която е подпомогнала донорската мрежа у нас:
1. Изградени и оборудвани от ОЦБГ-ЕАТА по Програмата поне 7-8
трансплантационни зали, които се ползват и от болниците, участници в
Програмата за техни нужди и са тяхна собственост;
2. Закупеното през 2009 г. оборудване за Програмата за сколиозите в
Св. Марина Варна: рентген С-рамо за ортопедични операции (66 000 Евро)
и операционна маса за ортопедични операции (54 000 лева).
3. Дарено офис оборудване, вкл. компютри на болници и др.
4. Задължително обучение с последващо сертифициране на всички
участвали и участващи в програмата медицински кадри - общо около 150 души (обучението възлиза на 25 000 долара за всеки)
в цялата страна и осигурен достъп до професионалната общност в
чужбина чрез индивидуалното им членство в Европейската асоциация на
тъканните банки.
5. Извършени операции сколиоза – 2 през 2008г., 8 през 2009г.(прегледани 40 деца, от които 12 са предвидени за операции през април 2010г.) Прегледите, които ще се извършат през април, ще предвидят деца за операции през месец септември. Стойността на една операция е 300 000 долара.
6. Изграждането и функционирането на процесинг център на територията на България е непосилно по няколко причини: освен че е изключително скъпо, такъв център функционира с много висок брой тъкани подавани от поне 10 големи тъканни банки, поради което в Европа не съществува процесинг център, който да произвежда висококачествени алографти, т.е. с най-нисък риск от трансмисивни инфекции за реципиента. Дори процесинг центровете в Холандия и Франция подават за преработка тъкани на Остеотек. Реално снабдяването с алографт продукти на страните от ЕС, се извършва основно от Остеотек.
Достарыңызбен бөлісу: |