Сабақ:
Қазақ әдебиеті
Нұсқа 1
|
Қарағанды қ. ХББ НЗМ
|
Уақыты:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова М.М.
|
Сыныбы: 11 T1
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Тарау:
|
Кеңістік пен уақыт. О. Бөкей «Атау кере» повесі
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты
|
11.3.1.1 шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
|
Сабақ мақсаты
|
Габриэль Гарсиа Маркестің "Жүз жылдық жалғыздық" романымен салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына талдау жасайды.
|
Бағалау критерийлері
|
Шығармаларды кейіпкерлер әлемі, тақырыбы, идеясы, тарихи құндылықтардың көрінісі жағынан салыстырады.
Автор тіліндегі көркем сөз қолданыстарының қолданылуы жағынан салыстырады.
|
Тілдік міндеттер
|
Білім алушылар істей алады.
|
Тарихи құндылық, тақырып, идеясы, мифтік сипаты, ұлттық құндылық, адами құндылық
|
Құндылықтарды қалыптастыру
|
Тіл мен мәдениет, тарихтың ортақтығы, ынтымақтастық, құрмет
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ әдебиеті
|
АТҚ қолдануы
|
Таныстырылым
|
Алдыңғы білімі
|
Оқушылар алдыңғы сабақта шығармадағы кейіпкерлер сипатына талдау жасады.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған қызмет түрлері:
|
Ақпарат көздері
|
|
Басы
3 мин
|
Қызығушылықты ояту
«Маңдайдағы стикер»
Оқушылардың маңдайларына шығармадағы кейіпкерлердің есімдері жазылған стикерлер жабыстырылады. Жұптағы оқушылар жұбының маңдайындағы кейіпкерлерге қатысты әрекеттерді сипаттайды, жұбы оның қандай кейіпкер екенін табады.
Кейіпкерлер: Айна, Ерік, Таған, Бекзат, Нүрке кемпір, Шолақ қол, аңшы шал, Көкен, Аналық
|
Стикерлер
|
Ортасы
33 мин
|
Оқушыларға тарау тақырыбы, тілдік дағды мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады.
«Сағат дос» әдісі. Оқушыларға сағат суреті таратылады. Сағат 9, 12, 3-те кездесетін 4 досын белгілейді.
Сағат 9-да кездесуге уәделескен оқушылар топ болады.
Тапсырма 1. Шығарманы «Жүз жылдық жалғыздық» шығармасымен салыстырыңыз.
Салыстыру аспектілері
|
«Атау кере»
|
«Жүзжылдық жалғыздық»
|
Шығармадағы кейіпкерлер
|
|
|
Шығарманың тақырыбы
|
|
|
Шығармада көтерілген мәселелер
|
|
|
Шығарманың идеясы
|
|
|
Шығармада көрініс табатын ұлттық құндылықтар
|
|
|
Шығармада көрініс табатын адами құндылықтар
|
|
|
Шығарманың тәрбиелік мәні
|
|
|
Шығарманың мифтік сипаты
|
|
|
Екі шығармаға ортақ ұқсастықтар
|
|
Дескриптор:
-екі шығармадағы кейіпкердерді анықтайды;
-екі шығарманың тақырыбын 1 сөйлеммен береді;
-шығармалардан 2-3 мәселені анықтайды, дәлел келтіреді;
-шығармалардағы ұлттық құндылықтарды анықтайды;
-шығармалардағы адами құндылықтарды анықтайды;
-шығарманың тәрбиелік мәнін 2 сөйлеммен немесе мақал-мәтелмен тұжырымдайды;
-шығармалардың мифтік сипатына дәлел келтіреді;
-екі шығармаға ортақ 1-2 ұқсастықты анықтайды.
Сағат 12-де кездесетін оқушылар топ құрады.
Мұғалім сағат тілімен постерлерін алмастырады.
Оқушылар постердегі ақпараттарды тексеріп, өзара 1 жұлдыз, 1 тілек әдісімен кері байланыс береді.
Сағат 3-те кездесетін оқушылар жаңа топ құрады.
Тапсырма. Шығармадағы автор қолданған тілдік құралдарға талдау жасау арқылы салыстырып, шығармалардың көркемдік құндылығына 2-3 сөйлеммен баға беріңіздер.
Дескриптор:
-әр шығармадан 5 түрлі көркем сөз қолданыстарын тауып, түрі мен қолданылу мақсатын түсіндіреді;
-шығармалардың көркемдік құндылығына қатысты 2-3 сөйлеммен баға береді.
«Атау кере»
|
«Жүз жылдық жара»
|
Көркем сөз қолданыстары, түрі
|
Қолданылу мақсаты
|
Көркем сөз қолданыстары,түрі
|
Қолданылу мақсаты
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Көркемдік құндылығына баға
|
|
«Галлереяда ой шарлау». Әр топ өз жұмыстарын сынып қабырғаларына іледі. Оқушылар топтардың жұмыстарымен мұқият танысып, 1 жұмысқа өз дауысын береді (смайлик).
Кері байланыс
Қай тапсырманы орындау қиындық тудырды?
Қай жағынан біліміңізді толықтыру керек?
Қай топтың жұмысына дауыс бердіңіз? Неге?
|
Сағат суреті
Кесте сызба
http://kazneb.kz/site/catalogue/view?br=111152
ноутбук
|
Соңы
3 минут
|
Рефлексия «3-2-1»
Сабақтағы 3 маңызды ақпарат
2 қиындық тудырған мәселе
1 ұсыныс
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|