Сабақ: ҰМЖ
|
Мектеп: №238 орта мектеп
|
Күні: 23.10.2020ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: А. Жарболова
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жаһан жақұттары
Бөлек жазылатын сөздердің емлесіне қатысты ескертулар
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Т/А. 6.1.5.1 -тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;
ӘТН. 6.4.1.1 - тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей алады:
|
Тыңдалым мәтінін толық түсінеді, сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
|
Мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыра алады.
|
Кейбір оқушылар істей алады:
|
Бөлек жазылатын сөздерге қатысты теорияны анықтай алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Тыңдылым мәтінін түсінеді, сұрақтарға жауап береді;
Шынайы өмірмен байланыстырады;
Бөлек жазылатыг сөздерді орфографиялық нрмаға сай жаза алады.
|
Құндылықтарға баулу
|
Хепос пирамидасы туралы мәтінді тыңдату арқылы дүниежүзінің тарихи құндылықтарын, сәулет өнерін қадірлеуге баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих, география
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Не істей алады?
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
Пирамида, Фараон, Хеопс
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:
|
|
Алдыңғы оқу
|
Тіркесті сөздер
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
5 мин
|
Ұйымдастыру
Сәлемдесу
Психологиялық ахуал тудыру.
Балалар көңіл күйлерің қалай?
«Қайталау –оқу анасы» тапсырмасынан бастайық.
Өткен сабақта байланысты сұрақтар қойылады.
|
|
Сабақ ортасы
20 мин
|
«Ой қозғау » стратегиясы
Оқулықта берілген ребус арқылы тыңдалым мәтінінің тақырыбын болжайды. Шыққан сөздің тақырыпқа қандай қатысы бар екенін айтады.
Тыңдалым: 2- тапсырма А
2- тапсырма: Ә сұрақтарға жауап беру.
ҚБ: «Жарайсың»
Оқулықтағы ережені оқу.
Мұғалімнің түсіндірмесі.
Дәптермен жұмыс
Ә тапсырмасы. 37 бет
Екі бағандағы мағыналас сөздерді сәйкестендіру
3- тапсырма. Бөлек жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу.
ҚБ: Керемет!
Бағалау.
Дескриптор
|
Шынайы өмірмен байланыстыра алады.
|
|
Оқулық
36 бет
|
Сабақ соңы
|
Рефлексия: « Менің сабақтан алған әсерім» әдісі
Қандай ой пайда болды?
|
Не ұнады?
|
Не қиын болды?
|
|
|
|
Үйге тапсырма: 4- тапсырма. 37 бет
Үлгіге қарап орындау.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Сабақ: ҰМЖ Тарихи тұлғалар
|
Мектеп: №238 орта мектеп
|
Күні: 21.12.2020ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: А. Жарболова
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Өнер әлемінің сайыпқыраны
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
6.1.1.1-мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілген мәселені болжау;
6.1.5.1- тыңдалған мәтін мазмұны бойынша нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей алады:
|
Мұғалімнің көмегімен грамматикалық тақырыптың атауын болжайды.
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
|
Табу туралы оқулықтағы ережемен танысады, мұғалімнің көмегімен табу туралы теориялық білімді меңгереді.
|
Кейбір оқушылар істей алады:
|
Теориялық мәліметті бекітетін тапсырмаларды орындайды.
|
Бағалау критерийлері
|
1 Оқушылар мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып,жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.
2. Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын ажырата алады.
|
Құндылықтарға баулу
|
Халықтың наным-сенімінен туған атаулар арқылы ұлттық таным тұрғысынан баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиет, тарих
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
|
Табу туралы ақпараттармен танысады,
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
|
Диалог құруға /шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер
Наным-сенім, табу.
|
|
Алдыңғы оқу
|
Эвфемизм, дисфемизм
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
7 мин
|
Ұйымдастыру
1.Оқушылармен сәлемдесу
2. «Күн сәулесі» әдісі арқылы психологиялық ахуал ұйымдастыру , топқа бөлу ноталар арқылы
3. топқа бөлу. Екі топқа бөлу. «Ноталар» , «Дирижерлар» тобы
|
|
Сабақ ортасы
30 мин
|
тапсырма. 2мин
Тыңдалым алды тапсырмасын беру арқылы оқушыларға тыңдайтын мәтіннің мазмұнын болжату; жаңа тақырып туралы ойланту.
Бағалау крийтерилері:
- негізгі ойды аша алуы;
2- тапсырма. Тыңдалым 3 мин
Жұптық жұмыс 7 мин
А тапсырмасы. Тыңдаған мәтін мазмұнын дұрыс түсіну, нақты сұрақтарға жауап беру.
тапсырма. (Ауызша )3мин
Суреттер арқылы оқушыларға грамматикалық тақырыпты божату.
Топтық жұмыс 7 мин
Екі топқа Табу сөзін түсіну үшін ережені оқып постер қорғау.
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалау
Сергіту сәті: 2 мин
Жұмбақтың жауабын табу сөздермен алмастырып айт.
Жеке жұмыс 5 мин
Мәтінмен жұмыс:
Мына сөйлемдерден табу сөздерді теріп жазу.
- Тентекжан – ау, мені тастап бара жатқаның ба? – деп Зәйкүл де тұра жөнелді. (Б.Майлин)
Шешей, сонда сен де бар шығарсың деймін, түнде күйеуден ақша алып, Шырайлымды алып барып көрсетпекші болдың қой.
Кеше Дәуқара бар, біздің үйдегі қайның бар – бәрі бас қосып сөйлесіп отырды.
Еркежанның еркелеп сөйледі.
Дәл осы кезде, есіктен шығып жатқан қонақтарға қарсы жүріп, сығылыса кірген Қалила Абайға жақындап кеп:
- Телғара, қалқам, сені апаң шақырады, - деді.
2.Грамматикалық тапсырма: Тентекжан, шырайлым, Дәуқара, Еркежан берілген сөздерге фонетикалық талдау.
|
Нұрғиса Тілендиевтің суреті мен пікірлер.
|
Сабақ соңы
3 мин
|
Рефлексия: «Алақан жылуы»
Ақ алақан – сабақтан алған жағымды эмоциям.
Қара алақан – сабақтан алған жағымсыз эмоциям.
Үйге тапсырма: 5- тапсырманы негізгеалып, шешімі табу сөз болатындай жұмбақ тауып жазу.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері,
АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|