Сабақ тақырыбы §§10-11Химиялық формулалар. Заттың салыстырмалы молекулалық массасы. Химиялық формулалар бойынша есептеу



Дата01.07.2016
өлшемі61.5 Kb.
#169201
түріСабақ

Күні

 

Сынып

8

Пәні

Химия

Сабақ тақырыбы

§§10-11Химиялық формулалар. Заттың салыстырмалы молекулалық массасы. Химиялық формулалар бойынша есептеу

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға заттың құрамын химиялық формуламен жазуға болатынын дәлелдеу. Ол заттың құрамына қандай элемент, оның қанша атомы өзара қандай қатынаста кіретінін түсіндіру.

Заттың химиялық формуласы арқылы, оның салыстырмалы молекулалық массасы есептеуге оқушыларды машықтандыру, есептер шығара отырып ойларын дамыту.

  Өзін және өзгені бағалай білу дағдысын қалыптастыра отырып, белсенді іс әрекетке, еңбекқорлыққа,  экономикалық және экологиялық көзқарасқа тәрбиелеу. Өз еркімен жұмыс жасауға, ойын жеткізе білуге тәрбиелеу.


Сабақтың түрі

Аралас сабақ, 7Е үлгісі бойынша

Сабақтың әдісі

сын тұрғысынан ойлау, проблемалық, сұрақ- жауап, түсіндіру

топпен жұмыс,



Сабақта қолданылатын модульдер

оқытудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқуда АҚТ-ны пайдалану, оқу үшін және оқыту үшін бағалау, оқуды басқару және көшбасшылық.

Пән аралық байланыс

Биология, физика, медицина

Күтілетін нәтиже

Оқушылар заттардың химиялық формулаларын құрастыра білу

Оқушылар химиялық формула бойынша заттың молекулалық массасын есептей білу

Оқушылар химиялық элементтердің таңбаларын жаза білу

Оқушылар химиялық формуланы оқи білу

Оқушылар атомдық масса мен молекулалық массаны ажырата білу


Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

3минут

Оқушылармен амандасу.

Сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау;

Оқушыларды психологиялық дайындау;

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақтың жалпы мақсатын ашу


Амандасу.

Жаңа материалды оқып үйренудің практикалық қажеттілігін түсіну;

Оқушылардың материалды бір мезгілде қабылдауы, ой қорытындыларын жасауы, жалпылай және жүйелей білуі


Сабақ басында оқушыларға өздерін және сыныптастарын бағалау ұсынылады.

Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды сабақ соңында  өздері маман етіп тағайындайды, сол бойынша оқушыларды бағалаймын.



Бағалау парақтары

Үй тапсырмасын тексеру

5-минут

Өткен тақырып бойынша сұрақтар дайындау.

«Кім шапшаң»

Қойылған сұрақтарға жауап беру




Өткен тақырып бойынша

7-сұрақ слайд

Элементтердің таңбалары





Сұрақтар қою

1. Химиялық элемент дегеніміз не?

2. Табиғатта қанша химиялық элемент бар?

3. Химиялық элемент пен жай зат ұғымы бірдей ме?



1-тапсырма. Аттарына сәйкес келетін химиялық элемент таңбасын танып білу. (Мұғалім элемент аты жазылған карточканы көрсетіп , жаппай немесе жеке айтқызады).

2-тапсырма. Элемент таңбасына қарай отырып, атын ата ( енді мұғалім элемент атомының символын көрсетеді, оқушылар оның аталуын табады).

3- тапсырма. Бірнеше элемент символы көрсетіледі.Оқушылар оқулықтағы кестені пайдалана отырып, олардың салыстырмалы атомдық массаларын табады.

Қызығушылықты ояту

(1.Анықтау)

3минут

Сөзжұмбақ химиялық элементтердің атын білу

Сөзжұмбақ шешу




Слайдтан сөзжұмбақ көрсетіледі




Фтор

Оттек


борР

Магний


сУтек

Литий


Алтын

F, O, B, Mg, H, Li, Au



2. Қатысу

5-минут

Электронды оқулықтан химиялық элемент, химиялық формуланы көрсету



Жаңа сабақ

Мағынаны тану



(3. Зерттеу)

15 минут


Оқулықпен және мәтінмен жұмыс (Оқушылар оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасау үшін, оларға алға жетелейтін сұрақтар беріледі, оқушы ол сұрақтың жауабын табу үшін оқулықпен жұмыс жасап, мәселені шешуге тырысады.)

Тапсырмалар

1-жұп: Неге заттардың формуласын жазамыз? Әр заттың химиялық формуласын жазғанда нені ескеруіміз қажет?

2-жұп: Салыстырмалы молекулалық масса мен салыстырмалы атомдық массасын айырмашылығы мен ерекшелігі неде? Оны қалай есептейміз?

(Оқушылар жұп болып ақылдасып, шешеді) Ойлан-Жұптас-Бөліс



Сергіту  ойыны

3 минут 

Сергіту жаттығуларын жасау

 


4.Түсіндіру


Алған білімдерін тексеру мақсатында оқушыларға тапсырмалар беріледі

Оқушы тапсырмалар орындап, білімдерін қолданады




Тапсырмалар




Ойлан-Жұптас-Бөліс

1-жұп: Мына қосылыстардың салыстырмалы молекулалық массасын есептеу

2-жұп: Формулаларды түсіндіріп, мәнін ашу: 3O2, 4H20, 3P2O5, H2, 5H, 4H2.


Бекіту сұрақтары (5.Әзірлеу)

2 минут

Екі топ бір-біріне осы тақырып бойынша химиялық формулалар құрастырады, оны келесі топқа береді, олар оның салыстырмалы молекулалық массасын есептейді.

6. Бағалау

Оқушылардың алған білімін тексеру үшін тапсырмалар беріледі

Оқушы берілген тапсырмаларға жауап беріп, алған білімдерін қолданады










1-жұп: Мынадай заттардың химиялық формулаларын оқыңдар: азот қышқылы HNO3, күйдіргіш калий KOH, калий перманганаты KMnO4, тотияйын CuSO4, NaHCO3.

2-жұп: Мына заттардың химиялық формуласын жазыңдар: сутек атомы,сутек молекуласы,оттектің екі атомы,оттектің молекуласы,сутектің екі молекуласы.



 Үйге тапсырма  

7.  Кеңейту

§ 10,11(мазмұндау; 1. Барлық елде химиялық формулалар бірдей бола ма?

2. Химиялық формулалар құрастыру



Рефлексия

-Сіздерге сабақ қызықты болды ма?

-Білгендеріңнің маңызы қандай?



-Сіздерге бүгінгі сабақта не ұнамады?


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет