Сабақ тақырыбы Авогадро заңы. Молярлық көлем Осы сабақта қол жеткізілетін



Дата15.11.2023
өлшемі24.02 Kb.
#483353
түріСабақ
21 ПУ Н2 Химия 8 Авогадро заңы. Молярлық көлем.doc 2


Сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.3В Стехиометриялық есептеулер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8



Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Авогадро заңы. Молярлық көлем

Осы сабақта қол
жеткізілетін
оқумақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)

8.2.3.6 -Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану



Сабақ
мақсаттары

-қалыпты және стандартты жағдайдағы газдардың молярлық көлемін есептеулерде қолдану;
- реакция өнімінің немесе бастапқы реагенттердің біреуінің көлемі немесе зат мөлшері белгілі болған жағдайда белгісіз заттың көлемін, зат мөлшерін есептеу.



Бағалау критерийлері

  • қалыпты және стандартты жағдайдағы газдардың молярлық көлемін есептеулерде қолданады;

  • реакция өнімінің немесе бастапқы реагенттердің біреуінің көлемі немесе зат мөлшері белгілі болған жағдайда белгісіз заттың көлемін, зат мөлшерін есептейді;

Тілдік мақсаттар



Берілген кілтті сөздерді қолданып академиялық тілді дамытады:
газ, молярлық көлем, салыстырмалы тығыздық, көлемдік қатынас.

Құндылықтарды
дамыту

Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады.

Пәнаралық байланыс

Физика, ағылшын тілі пәндерімен көлем, моль ұғымдары арқылы байланыс жасалады.

ЖАО

Танымал тұлғалардың қанатты сөздері арқылы тәрбиелеу.

Бастапқы білім

Химиялық реакция теңдеулері.

Сабақ барысы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут

І. Сабақта ынтымақтастық ортасын құру.
Үй тапсырмасы тексеріліп талқыланады.
Өзара бағалау және өзін-өзі бағалау.



Презентация



Сабақтың ортасы
5 минут
10 минут

8 минут

5 минут



ІІ.Сабақ тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
Ой қозғау
Әртүрлі газдармен толтырылған шарлардың бәрі ауада ұша ала ма?
Сабақ тақырыбы, мақсаты хабарланып, кілтті сөздер аударылады.

Презентация бойынша Авогадро заңын түсіндіру және мысал есепті шығару. Мольдік көлем ұғымын және стандартты жағдайды түсіндіру


Іс әрекет түрі: бүкіл сыныппен жұмыс
Бағалау: Мұғалімнің комментарийі


Жұптық жұмыс
1-тапсырма
1.Мольдік көлем пайдаланып мольді көлемге айналдыруға есеп шығару.
2.Мольдік көлем арқылы массаны көлемге айналдыру.


ІІІ. Реакция теңдеуі бойынша газ көлемін есептеуге мысал қарастыру.
2-температура
Реакция теңдеуі бойынша газ көлемін табуға есептер шығару.
Іс әрекет түрі: жұппен жұмыс
Бағалау: Мұғалімнің комменарийі, өзара бағалау


Дифференциация: Барынша ұғымтал оқушылар өз бетімен тапсырманы орындайды, ал үлгерімі орта немесе төмендеу оқушыларға қолдау көрсетіледі.

Презентация


Презентация слайдтары
1-қосымша

2-қосымша



Сабақтың соңы
3 минут

Оқу мақсаттарын меңгеру деңгейін «Нысана» әдісімен анықтап, кері байланыс жасау.
Үй жұмысы: Оқулықпен жұмыс 8 сынып оқулығы, есептер шығару.



Оқу мақсаттары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Барлық оқушылар газ көлемдері бойынша есептеулерді кеңейту үшін молярлық көлемді пайдалана біледі;
Көпшілік оқушылар
қалыпты және стандартты жағдайдағы газдардың молярлық көлемін есептеулерде қолданады;
Кейбір оқушылар
реакция өнімінің немесе бастапқы реагенттердің біреуінің көлемі немесе зат мөлшері белгілі болған жағдайда белгісіз заттың көлемін, зат мөлшерін есептейді.

Сұрақ-жауап арқылы бағалау
Өзара бағалау
Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау



Назар аударыңыз:
Партада отыру ережесін сақтау.
Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Әр сабақтан кейін бөлмені желдету .

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?


Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет