Бөлім:
|
Мектеп:
|
Мұғалім:
|
|
|
|
Сынып: 8
|
Қатысқаны:
|
Қатыспағаны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Қазақстандағы теңіздер
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
6.2.1.1. Мәтіннен негізгі және қосымша детальді ақпаратты анықтау,түсіндіру
6.4.4.1. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну,есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы орындай алады: Мәтіннен қосымша және детальді ақпаратты анықтай алады және түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді.
Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Есімдікті зат есім және сын есімнің орнына қолдана алады.
|
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстандағы өзен көлдермен танысу, судың тіршілік нәрі екенін оқушыларға түсіндіру.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының іс әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин
|
(Ұ).Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушыларды шаттық шеңбері арқылы амандастыру, түгендеу.
2.Бірлікпен жұмыс жасауды қалыптастыру.
Мақсаты.Оқушылар бір-біріне жылы тілек білдіріп, тыңдау және сөйлеу дағдыларын дамытады.
Тиімділігі:Жылы сөз жанды жылытады. Оқушылардың көңіл-күйі көтеріліп сабаққа деген белсенділігі артады.
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу»тәсілі көрінеді. Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырма беріледі
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ).«Миға шабуыл» әдісі арқылы
тақырып бойынша оқушыларға Қазақстандағы теңіздер туралы сұрақтар қойылады.
Оқушыларға жаңа тақырып түсінікті болу үшін.Оқушылар сол сұрақтарға жауап береді
|
Айтылым
Еліміздің өзінің теңіз портының болуы қаншалықты маңызды?
Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады
|
Мақсаты:
жылдам әрі функционалды сыни ойлауды дамыту.
Тиімділігі:
оқушының танымдық дағдысы артады.
Сонымен қатар оқушыға өмірмен байланысын көрсетеді.
|
ҚБ:өз ойын тиянақты жеткізген оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу
|
1-Тапсырма Сұрақтар қою арқылы сабақтың мағынасын ашып түсіндіреді.
|
Жазылым.
2-тапсырма Оқылым мәтіні негізінде кестені толтырады.
Теңіздің атауы
|
|
Орналасқан жері
|
|
Ауданы ұзындығы
|
|
Жағалауындағы елдер
|
|
Құятын өзендер
|
|
Теңіз жағасындағы қалалар
|
|
|
Дискриптор
Жалпы балл -3
Мәтінді оқып кестені толтырады.
|
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы,жұмыс дәптерлері
|
|
3-тапсырма
Оқылым мәтінінен есімдіктерді тауып, түрленуін талдаңдар.Екі есімдікті тәуелдеп септеңдер.
|
Жазылым.
Мәтінді оқи отырып есімдіктерді табу арқылы оқылым дағдысыда қалыптасады.
|
Дискриптор
Жалпы балл -4
Мәтінді оқып,
есімдіктерді тауып, оларды септейді
және тәуелдейді.
|
6-сынып «Қазақ тілі» оқулығы,жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың соңы
7 минут
|
«Еркін микрофон әдісі». Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын рефлексиясын тыңдайды
Мақсаты:
Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Оқушы тақырып бойынша өз пікірін білдіреді.
Саралау: бұл кезеңде саралаудың «Қорынды» тәсілі қолданылады.
|
|
Дискриптор
Жалпы балл -3
Ойын толық әрі нақты жеткізу керек.
|
|