Арқалық түзеу мектебі КММ
Тақырыбы: «Қазақтың музыкалық аспаптары»
Өткізген: Кулмагамбетова Ж.А
2014-2015 оқу жылы.
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының ұлттық музыкалық аспаптары.
Сабақтың мақсаты: «Қазақ халқының ұлттық музыкалық аспаптары туралы нақты және тиянақты білім беру.
Сабақтың көрнекілігі: Ұлттық аспаптардың суреті.
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі (2-3 мин)
2.Үй тапсырмасын тексеру
Үрмелі аспаптар
Сазсырнай, Үскірік, Желбуаз, Мүйіз сырнай, Ұран, Сыбызғы, Шаңқобыз.
Ұрмалы,сылдырлы аспаптар:
Дабыл, Жорық дабылы, Дауылпаз, Даңғыра, Асатаяқ, Қоңырау, Шыңдауыл, Тұяқ тас.
Музыкалық аспаптарды ата:
Үрмелі аспаптар
|
Ұрмалы,сылдырлы аспаптар
|
Музыкалық сауат
До,ре,ми,фа, соль,ля,си
ІІІ Жаңа сабақ
Ыспалы аспаптар, Шертпелі және ішекті аспаптар.
Ыспалы аспаптар:
Сазген, Қылқобыз, Қобыз, Нарқобыз.
Шертпелі және көп ішекті аспаптар:
Адырна, Шертер, Жетіген, Домбыра.
Музыкалық аспаптарды ата:
ІV Сергіту сәті
Ұзын құлақ сұр қоян,
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы-қырлы жерлермен
Ытқи-ытқи жүгірді.
Сағаттың тіліндей, иіліп оңға бір,
Сағаттың тіліндей, иіліп солға бір.
Оң аяқ, сол аяқ.
Жаттығу оңай-ақ.
V. Өз біліміңді тексер
Әріптердің түсіне қарап, аспаптардың атауын ата.
Д
|
С
|
Ы
|
Р
|
Н
|
А
|
Й
|
Н
|
А
|
З
|
Ж
|
Е
|
Н
|
О
|
М
|
А
|
У
|
А
|
Е
|
Г
|
Қ
|
Д
|
Б
|
Р
|
Ы
|
С
|
Т
|
І
|
О
|
З
|
Ы
|
Ұ
|
Л
|
П
|
А
|
З
|
Б
|
Ы
|
Р
|
А
|
Ноталық викторина
-Қандай нота санамен байланысты?
-Қанша нота сызығы сызылады?
-Қандай нота ән айтуды білдіреді?
-Қандай кілтпен есіктер ашылмайды?
-Бірінші болғанды жаны сүйетін нота қандай?
-Ер деген сөзді кері оқысаң,қандай нота болады?
-Атадан балаға қалатын «мирас» сөзінде қандай нота бар?
-Алдап арбап,көз бояйтын сиқыр өнеріне қай нота қатысады?
Жұмбақтарды шеш
1.Тамаққа қандай нота салады?(Соль)
2.Қандай кілт жер астынан шықпайды,ешнәрсені ашпайды?
(Скрипкалық кілт)
Жеті бала баспалдақтарда отырып,ән салады?(Ноталар)
4.Музыкалық туындыларды кім жазады?(Сазгер)
5.Ән шығару үшін қанша нота қажет?(7 нота)
6.Ноталардың қандай үйлесімі бақшада өсіріледі?(Фасоль)
Сабақты қорытындылау
Сабақты бекіту: Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды бағалау
Достарыңызбен бөлісу: |