Қысқа мерзімді жоспар
4-сабақ. Сыныбы -11 Пәні - қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Қазақ шешендік өнерінің бірінші кезеңі
Сабақтың мақсаты: Білімділік: қазақ шешендік өнерінің бірінші кезеңі туралы мағлұмат беру, тарихи тұлғалардың өмірі мен шешендік сөздерінің мәнін ұғындыру.
Дамытушылық: Оқушылардың сыни ойлау және танымдық қабілеттерін арттыру, өзіндік ой-пікір айта білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, болашаққа сыни көзбен қарай білуге, проблеманы шеше алуға, сөз өнеріне сүйіспеншілікпен қарауға тәрбиелеу.
Табыстылық критерийлері: тақырып туралы түсінік алады, топта белсенді жұмыс жасайды, өзіндік ой-пікір айта алады.
Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, «Ойлаудың алты қалпағы», бейнеролик көрсету, талдау жұмыстары, «Фишбоун» әдісі, «Дүкен» ойыны, кері байланыс.
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту
Ресурстар: әр түрлі қима қағаздар, бейнеролик, постер, маркер, стикер
Сабақтың барысы:
№
|
Сабақтың кезеңдері
|
уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
І
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
3 минут
|
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, топқа бөлу. Сынып ішіне оқушыларға арналған тілек жазылған жүрекшелер ілінеді. Түсіне сәйкес 6 топқа бөлінеді.
|
Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді, топқа бөлінеді.
|
ІІ
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
3 минут
|
Ойлаудың алты қалпағы
«ХХІ ғасырдағы шешендік өнердің маңызы»
Ақ қалпақ - ақиқатты айтады.
Сары қалпақ – күмәншілдікті білдіреді
Жасыл қалпақ – креативті ой, шығармашылық деңгей
Қызыл қалпақ - қуанышты эмоцияны көрсетеді
Қара қалпақ – теріс жақты сипаттайды
Көк қалпақ – сыншы топ
|
Оқушылар ойлаудың 6 түріне машықтанады, өз ойларын анық жеткізе алуға дағдыланады.
|
ІІІ
|
Қызғушылықты ояту
|
3 минут
|
Мотвация. «Мақсатқа жету жолдары» бейнеролик көрсетіледі.
Ойларын ортаға салады.
|
Бейнероликті көру арқылы оқушыда қозғаушы күш, түрткі пайда болады.
|
|
Жаңа сабақ. І Білу
|
5 минут
|
Алғашқы 6 топ 3 топқа біріктіріледі.
Жаңа тақырып бөлініп беріледі.
1-топ. Қазақ шешендік өнерінің бірінші кезеңі
2-топ. Асан қайғы туралы ақпарат
3-топ. Майқы би туралы ақпарат
|
Жаңа тақырып туралы түсінік алады, оны кластер түрінде ажыратып жазып береді.
|
|
Түсіну
|
5 минут
|
Жаттығулармен жұмыс
1-топ. 17-жаттығу
2-топ. 19-жаттығу
3-топ. 20-жаттығу
|
Жаттығуларды қатесіз айқын орындайды, талдай алады.
|
|
Қолдану
|
5 минут
|
Тапсырмалар орындау
1-топ сөйлемді құрамына талдайды.
2-топ синтаксистік талдау жасайды.
3-топ сөз таптарына қарай талдау жүргізеді.
|
Тіл біліміндегі талдау жұмыстары жүзеге асып, оқушылардың теориялық білімдері нығаяды.
|
|
Талдау
|
6 минут
|
1-топ. «Төрт балауыз шам» бейнеролик көрсетіледі. Ойларын таратып айтқызу
2-топ. «Фишбоун» әдісі. Тақырып:
«Ата-бабамызда қалған шешендік өнерінің бүгінгі жайы көңіл көншітпейді»
3-топ. Шәкірт ізденісі «Санамақ»
|
Шағын топта әр түрлі стратегиялар жүзеге асады. Әр түрлі ой айтылады; проблема айқындалып, шешу жолдары қарастырылады; шығармашылық қабілеті артады.
|
ҮІ
|
Сабақты бекіту. Жинақтау
|
7 минут
|
«Дүкен» ойыны. Сыныпта сабаққа қатыспай отырған оқушыларды сабаққа тарту көзделеді.
Сатушы оқушыларға сұрақ береді. Сатып алушы сұраққа жауап беруі тиіс.
ҰБТ-ға дайындығын арттыру – бұл әдістің міндеті.
|
Сабаққа белсене қатыспай отырған оқушыларды сабаққа тарту.
|
ҮІ
|
Бағалау
|
3 минут
|
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Өзіне берілген оқушының әрекетіне әділ түрде сыни баға бере алады.
|
ҮІІ
|
Үйге тапсырма:
|
2 минут
|
Аяз би мен Майқы бидің шешендігін жаттау.
|
Оқушылар тапсырманы түсініп, белгілеп алады.
|
ҮІІІ
|
Кері байланыс
"Екі түрлі түсіндірме күнделігі"
|
3 минут
|
"Екі түрлі түсіндірме күнделігін" толтыруды тапсырады.
|
Берілген ресурсқа сабақта ұнаған нәрсені, оның себебін жазады, өзіндік ой қорыту жүргізеді.
|
Достарыңызбен бөлісу: |